Meble metalowe - zalety i wady

Coraz bardziej doceniamy możliwość korzystania ze swoich ogrodów. Jeśli tylko jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami własnych budynków mieszkalnych, mamy pełne prawo zrobić z ich otoczeniem to, co nam się żywnie podoba. Naturalna przestrzeń staje się dla nas idealnym miejscem do relaksu i wypoczynku. Uwielbiamy spędzać w niej czas w samotności – kładąc się na leżaku bądź hamaku ze swoją ulubioną książką, wczytując się w niesamowitą jej fabułę i przy okazji racząc się kolorowymi drinkami (w upalne dni) bądź ciepłą herbatką (w te mroźniejsze i chłodniejsze noce). Udany i jakościowy odpoczynek zagwarantują nam natomiast odpowiednie zestawy mebli ogrodowych. Na pewno zaczęliśmy ich już szukać, zwłaszcza jeśli dopiero niedawno przeprowadziliśmy się do swojego domu i teraz krok po kroku próbujemy go aranżować, zajmując się również samym ogrodem. Początkowo zamierzaliśmy umieścić w nim komplety drewniane, ale jako że wyglądają one nieraz zbyt zwyczajnie i tradycyjnie, postanowiliśmy zaszaleć z zupełnie innymi i oryginalniejszymi materiałami. Od razu wpadły nam w oko meble metalowe, które można wykorzystać zarówno w stylistyce nowoczesnej, jak i romantycznych, kojarzących się a angielskimi domami aranżacjach. Czy wybór metalowych wyrobów będzie jednak dobrym pomysłem? Jakie są zalety i wady tego materiału, gdy zostaje on zastosowany w meblach ogrodowych?

Wybierając meble dla swojej działki, tarasu czy chociażby małego balkonu, musimy cały czas pamiętać o tym, w jakich warunkach będą one przebywać. A przeważnie nie będą one zbyt proste. Sami wiemy, że nasza polska pogoda lubi ostatnio płatać figle. Jednego dnia mamy do czynienia z wysokimi temperaturami i cudownie ogrzewającym nasze ciała słońce, a gdy wstajemy z łóżka dnia następnego, dostrzegamy mocno zachmurzone niebo, z którego już zaczynają spadać pierwsze kropelki deszczu. Pogoda zmienia się jak w kalejdoskopie i to w przeciągu bardzo krótkie czasu. Nie zawsze jesteśmy w stanie się do nich przygotować – sami dobrze wiemy, że tylko głupcy ufają w stu procentach prognozom pogody. A to też znaczy, że nasze meble nieraz zostają wystawione na poważne próby. Będą musiały znosić intensywne promieniowanie słoneczne, silne i porywiste wiatry oraz opadu śniegu i deszczu. Będą musiały służyć nam i podczas tych najcieplejszych dni, i w trakcie znacznie zimniejszych wieczorów – zwłaszcza jeśli nie mamy w swoim domu miejsca na to, by w okresie zimy i jesieni schować je do piwnicy. Zwróćmy więc uwagę na to, czy materiał naszych nowych mebli będzie w stanie poradzić sobie z tymi zróżnicowanymi warunkami. Jak zatem z tym wszystkim radzi sobie metal?

Metal jest jednym z cięższych materiałów. Jego waga jest dużo wyższa od wagi klasycznego drewna czy tym bardziej zwykłego i znanego ze swojej lekkości plastiku. Może być to dla nas jednocześnie wada i zaleta. Skoro bowiem meble metalowe są ciężkie, mogą okazać się nie do końca funkcjonalne. Trudno nam je będzie zupełnie swobodnie użytkować, zwłaszcza jeśli pragniemy robić to codziennie. Pierwsze problemy pojawią się już wtedy, gdy trzeba będzie zmienić ich lokalizację, bo promienie słońca staną się tak dokuczliwe, że zapragniemy schronić się w cieniu. Gdy jednak spojrzymy na typowe zestawy mebli metalowych, dostrzeżemy, że w większości przypadków opierają się one na cienkich konstrukcjach. Mimo iż metal jest ciężki, jeśli producent zadba o jego optymalną grubość, nie sprawi nam on większych problemów podczas przenoszenia produktów. Ciężkość decyduje także o jego stabilności. Metal jest bardzo trwały i wytrzymały, dlatego trudno nam go będzie jakkolwiek zniszczyć. Najprawdopodobniej przetrwa on przez długie lata. Choćbyśmy nawet użytkowali go często i intensywnie.

Meble metalowe mają jednak tą wadę, że bywają dla nas… po prostu nieprzyjemne. Materiał ten z natury jest bowiem dość zimny, a jednocześnie przy wysokich temperaturach powietrza szybko ulega nagrzaniu. Pamiętajmy więc, że jeśli kupujemy już takie metalowe wyroby, koniecznie powinniśmy umieścić na nich dodatkowe poduszki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here