Kuchnia

Meble do ogrodu to jedna z rzeczy, które z wielkim powodzeniem można wykonać samodzielnie. Dzięki temu, można uzyskać nie tylko satysfakcję z wykonanych własnoręcznie mebli, ale również uzyskać meble dostosowane do swoich, indywidualnych potrzeb. Kto wie? Może uda nawet czegoś się nauczyć i kolejne wykonane samodzielnie meble będą nie tylko praktyczne, ale zadowolą też nawet najbardziej wybredne gusta.

Jak się do tego zabrać – niezbędne materiały i narzędzia

Do wykonania mebli samodzielnie będą potrzebne odpowiednie narzędzia i materiały. Wszystkie te rzeczy można z łatwością zakupić w sklepach i marketach budowlanych. Niektóre materiały można pozyskać samemu, albo wykorzystać materiały recyklingowane. Narzędzia, które będą potrzebne do pracy to: piła do cięcia drewna, młotek, wiertarka, wkrętarka, miarka i ołówek do zaznaczania. Do bardziej skomplikowanych projektów mogą przydać się również różnego rozmiaru dłuta i piły do wycinania mniejszych elementów. Piłę warto kupić jak najlepszej jakości – w tym przypadku robi to faktycznie bardzo dużą różnicę. Wiertarka, wkrętarka, czy uniwersalne urządzenie świetnie sprawdzi się jeżeli będzie zasilane akumulatorem. Takie urządzenia są o wiele bardziej poręczne i znacznie ułatwiają pracę. Jeśli chodzi o materiały, to zależne są one od przedmiotu, który chcemy wykonać. Zasadniczo, większość potrzebnych materiałów można dostać w najbardziej popularnych marketach budowlanych. Znajdziemy w nich różnego rodzaju i kształtu elementy drewniane – to podstawa do samodzielnego wykonania mebli. W ofercie tego typu sklepów bardzo często znajdują się również elementy gotowe wykonane z różnego rodzaju metali, takie jak nóżki do ogrodowych ławek, czy elementy do wykonania huśtawki. Potrzebne będą również różnego rozmiaru gwoździe i wkręty do drewna. Jeśli meble mają być zaopatrzone w części ruchome, takie jak na przykład drzwiczki, przydadzą się też odpowiednie zawiasy i zamknięcia. Do wykończenia samodzielnie wykonanych mebli ogrodowych niezbędne będą: arkusze papieru ściernego o różnej gramaturze, odporna na warunki atmosferyczne farba, albo lakier, oraz potrzebne do malowania pędzle.

Samodzielne wykonanie – jak zrobić meble ogrodowe?

Na początek warto wspomnieć o najbardziej podstawowych zasadach BHP. Do wykonywania pracy w drewnie warto zaopatrzyć się w rękawiczki, które ochronią ręce. Na wszelki wypadek warto jest mieć pod ręką apteczkę z podstawowymi środkami opatrunkowymi. Malowanie powinno przebiegać na zewnątrz, albo w bardzo dobrze wentylowanych pomieszczeniach. Dodatkowo warto się też zaopatrzyć w maskę. Wykonując jakiekolwiek elementy konstrukcji, całość powinna stać solidnie na pewnej podstawie – tak, by ograniczyć ryzyko wypadku.

Zaczynamy od projektu. Każdy umie go narysować – nie musi być piękny. Chodzi o to by określić zasadniczy kształt rzeczy, którą chcemy wykonać. Po wykonaniu pierwszego – koncepcyjnego szkicu, należy zastanowić się nad sposobem połączenia poszczególnych elementów. Chodzi o to, by całość była jak najbardziej stabilna (w zależności od potrzeb) i nie zagrażała bezpieczeństwu późniejszych użytkowników. Następnie należy zgromadzić potrzebne materiały i do dzieła! Elementy łączymy za pomocą wkrętów, lub gwoździ. Jeśli coś przykręciło się krzywo, warto to od razu poprawić – później może już nie być łatwo. Jeśli w czasie realizowania projektu okaże się, że coś po prostu nie działa i nie jest dokładnie takie jak sobie wyobrażaliśmy, warto się zatrzymać i nieco zmodyfikować projekt. W robieniu rzeczy takich jak meble samodzielnie najlepsze jest to, że robiąc je, można jednocześnie się uczyć, a popełniane błędy – o ile zostaną przemyślane i naprawione, tylko w tym pomagają. Proces samodzielnego wytwarzania przedmiotu – zwłaszcza jeśli nie ma się wielkiego doświadczenia to również świetna okazja do zabawy i eksperymentowania z własną kreatywnością.
Kiedy już zasadnicza konstrukcja mebla jest wykonana – należy go wykończyć. Przed pomalowaniem, warto zeszlifować różnego rodzaju nierówności, używając papieru od najgrubszego, do najdrobniejszego. Na koniec malujemy jedną, bądź – w zależności od farby, kilkoma warstwami i zostawiamy do wyschnięcia. Po kilku godzinach można cieszyć się gotowym meblem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here