Urządzanie mieszkania

Własny przydomowy ogród czy działka ogrodowa to zawsze miejsca wyjątkowe. To właśnie ogród jest przestrzenią, o której myślimy w pierwszej kolejności, jeśli marzy się nam chwila ciszy i wypoczynku na świeżym powietrzu. W ogrodzie można zjeść obiad, napić się kawy z przyjaciółki, urządzić grill czy większą imprezę. No i oczywiście można też poleżeć z dobrą książką w ręku. Dlatego też ogród, podobnie jak wnętrze naszego domu czy mieszkania, potrzebuje odpowiednich mebli. I to takich, które doskonale wpiszą się w nasze oczekiwania.
Zanim zaczniemy zastanawiać się nad aranżacją przestrzeni ogrodowej, musimy powiedzieć sobie wprost, że powinna być to przestrzeń, która doskonale wpisze się w nasze oczekiwania estetyczne. Musimy też nadać jej pewien charakter i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy będzie to raczej strefa intymnego wypoczynku, czy raczej miejsce rodzinnych spotkań. Gdy to określimy, wówczas łatwiej będzie nam wybrać choćby odpowiednie meble.
Meble w ogrodzie pełnią podwójną funkcję. Po pierwsze mają być użytkowe, a po drugie – nadawać przestrzeni estetykę. Ich ilość, rodzaj oraz materiał to oczywiście kwestia naszego gustu, a także potrzeb. Jakie więc meble najlepiej wybrać? Jeśli nasz ogród jest niewielki i raczej ma koncentrować się na biernym wypoczynku w niewielkim gronie, najlepszym rozwiązaniem stają się meble wykonane z rattanu lub materiałów do niego podobnych. Takie meble są lekki, łatwo jest je przestawiać, chować i wyciągać wedle potrzeby. Poza tym takie meble charakteryzują się również odpornością na działanie czynników atmosferycznych. Należy bowiem pamiętać, że w ogrodzie meble właściwie każdego dnia wystawione są na słońce, wiatr, czy opady. Dlatego też materiał musi być przed nimi zabezpieczony. Ogólnie rattan takim materiałem jest. Ale nie wszystkim on odpowiada.Takie lekkie meble, dobrze sprawdzają się w ogrodach bardziej nowoczesnych. Tam natomiast, gdzie zależy nam jednak, aby podnieść prestiż miejsca, gdzie chcemy, aby było elegancko, niekoniecznie pasują. W takie miejsca idealnie wpisują się natomiast meble ogrodowe drewniane.
Na temat mebli ogrodowych drewnianych można by napisać niemal książkę, mówiąc o ich niezliczonych zaletach. Ale można też spróbować scharakteryzować je w pewnym skrócie. A zacząć należy od tego, że drewno to materiał, który wydaje się wprowadzać do ogrodu swoistą harmonię. Podobnie jak panująca w ogrodzie zieleń, jest przecież materiałem naturalnym. Co więcej, jeżeli w ogrodzie znajdują się kompozycje z kamienia, z nimi również tworzy niepowtarzalny wyraz artystyczny. Drewno zawsze było, jest i będzie materiałem szlachetnym. I szczególnie właśnie w ogrodzie, na łonie natury wydaje się tę swoją szlachetność uwidaczniać. Takie meble doskonale wyglądają zarówno postawione na wolnej przestrzeni, jak i pod altaną. De facto dają one wiele możliwości aranżacyjnych. A co z kolorystyką? Również ona odbiega od tego, co nudne. Jest tak wiele gatunków drzew o różnych zabarwieniach kolorystycznych, że właściwie każdy znajdzie odcień idealnie pasujący do jego własnych upodobań.
Jest jeszcze jedna rzecz, nad którą warto się dłużej zatrzymać. Jeśli chodzi o meble ogrodowe drewniane, to musimy tutaj sobie powiedzieć o żywotności i wytrzymałości drewna. Pamiętajmy, że jest to materiał naturalny i dlatego też warunki atmosferyczne mogą mieć na niego znaczny wpływ. Ale to, że mogą, nie znaczy wcale, że muszą. Dzisiaj, gdy znamy tak wiele technologii potrafimy tworzyć środki, które doskonale zabezpieczają drewno. Są to tak zwane środki impregnujące. Pokrycie nimi drewna doskonale zabezpiecza je zarówno przed wiatrem, mrozem, słońcem, wilgocią, jak i szkodnikami, które drewno uwielbiają podgryzać. Nie trzeba się więc zamartwiać, że drewno będzie wyglądało pięknie tylko jeden sezon. Dobrze zabezpieczone może się wspaniale prezentować i trwale służyć przez bardzo długie lata.
Ci, którzy kochają drewno jako materiał, mogą więc bez obaw zdecydować się na takie właśnie meble do własnego ogrodu czy na działkę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here