W ostatnich latach stale rozwijają się trendy designerskie w przemyśle meblowym. Mamy do czynienia z mnogością występujących form oraz materiałów. Stawia się coraz częściej na rzadkie gatunki drewna. Niekiedy zachodzi konieczność sprowadzania ich z zagranicy. Tak dzieje się na przykład w wypadku drewna hebanowego czy mahoniowego. Częściej jednak stosuje się gatunki popularne, krajowe.
Meble z drewna litego są uważane przez wielu za najbardziej solidne. Otrzymuje się ten surowiec w wyniku dwukrotnego przecierania kłody w procesie produkcyjnym. Ponadto drewno lite występuje bez żadnych zbędnych domieszek. Dlatego też osiąga ono tak wysokie ceny.
Drewno lite cechuje się większą wytrzymałością aniżeli różnego typu materiały przetworzone takie jak na przykład sklejka. Meble z drewna litego dzięki swoim właściwościom spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagającego klienta. Meble te można z powodzeniem stosować zarówno w sypialni, jak i w salonie czy też pokoju gościnnym. Natomiast kształt mebla można dowolnie dopasować, pod względem indywidualnych preferencji danego konsumenta. Mamy więc do dyspozycji, różnego typu wykończenia obłe, kanciaste. Niektórzy wykazują się dużą dozą zamiłowania do tradycyjnych wykończeń. Wówczas rację bytu ma zastosowanie żelaznych okuć. Nadają one meblom dawnego charakteru.
W aspekcie wytrzymałościowym produkty te najlepiej sprawdzają się w sypialni. Drewno jednolite bowiem najlepiej znosi różnego rodzaju nierównomierne obciążenia. Generalnie można stwierdzić ,że polskie meble cieszą się niesłabnącą popularnością . 90% wartości produkcji jest eksportowane. Nabywców znajdują zarówno na zachodzie Europy jak i w USA. W 2016 roku wartość wyeksportowanego towaru wyniosła ponad 42 miliardy złotych. Jak wynika z danych, Polska jest czwartym eksporterem tego typu wyrobów na świecie. Występują jednak ograniczenia typu złożonego. Pierwszą przyczyną może być brak rąk do pracy. Ponadto w tej branży zauważalne jest znaczące rozdrobnienie podmiotów działających na rynku krajowym. Zdecydowana większość to przedsiębiorstwa małe. Ogranicza to ich wydolność produkcyjną. Innym kłopotem doskwierającym jest fakt wykonywania produkcji dla zagranicznych firm. Powoduje to brak widoczności marek opatrzonych logami polskich firm. Z uwagi na sytuację demograficzną, następuje także wzrost wywierania presji na wielkość pensji pracowniczych.
Wszystkie te zjawiska mogą w pewnym stopniu, i na dłuższy czas ograniczyć wzrost produkcji.
Wiele osób decyduje się na meble z litego drewna. Dzieje się tak z uwagi na stosunek jakości do ceny. Choć relatywnie drogie, starannie wykonane, mogą służyć nawet kilkadziesiąt lat. Meble te znakomicie nadają się więc do nowo aranżowanych pomieszczeń . Nowoczesne wnętrza, po odpowiednim doborze koloru ścian, są znakomicie uzupełniane przez solidne meble. Obecnie mamy do czynienia z bardzo wieloma formami. Projektanci wciąż prześcigają się w tworzeniu nowych kształtów i wzorów. Należy jednak pamiętać o kwestiach ergonomicznych. Odpowiednia wysokość, kąt nachylenia, stabilność zapewniają właściwy poziom bezpieczeństwa. Meble tworzone przez projektantów są również droższe z uwagi na unikatowość wykonania. Pracują nad nimi bardzo niewielkie grupy fachowców. Jeśli chodzi o wysokość, wielkość czy też szerokość mebla jest ona dopasowywana indywidualnie. Polacy od lat przodują na tym polu. Widać to choćby po liczbie zapytań w wyszukiwarkach internetowych. Popularnym ostatnio trendem jest powrót do lat ubiegłych. Meble retro cieszą się stale wzrastającą popularnością. Cechuje je zwykle prostota formy wykonania. Rozmiary również nie są znaczące. Dzięki temu taki mebel odnajdzie się znakomicie, w przestrzeniach mieszkań o niewielkim metrażu. Ponadto często stosowanym zabiegiem jest renowacja. Pozwala ona nadać produktowi nową jakość. Mebel odzyskuje błysk, zacierają się także pierwotnie powstałe ślady użytkowania. Jak więc widać sytuacja na rynku meblarskim jest bardzo ciekawa. Każdy konsument z pewnością odnajdzie coś dla siebie.