Nierdzewka - najlepszy materiał na meble

Meble stanowią istotny element wystroju ogrodu, nadając mu charakteru i klimatu. W połączeniu z roślinnością i oświetleniem, potrafią stworzyć niesamowitą atmosferę w ogrodzie. Jednym z ciekawszych rozwiązań dostępnych na rynku są meble ogrodowe wykonane z rattanu.
Rattan jest to materiał naturalny, pozyskiwany z palmy rotangowej, która rośnie w Indiach i na Cejlonie. Pierwsze plecionki rattanowe wykonywano już w starożytności. Palma rotangowa jest pnączem z rodziny palm, cechującym się bardzo szybkim wzrostem. To sprawia, że wycinanie tej rośliny nie ma negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Plantacje palm rotangowych odnawiają się bowiem w bardzo szybkim tempie. Dzięki temu materiał ten ceniony jest przez osoby mające na uwadze dobro naszego środowiska. Meble ogrodowe rattanowe są jednocześnie dużo trwalsze niż meble plastikowe, dlatego nie ma konieczności częstej ich utylizacji i zakupu nowego kompletu.
Dlaczego rattan jest tak cenionym surowcem do wyrobu mebli ogrodowych? Głównymi zaletami rattanu jest jego lekkość, trwałość i naturalna struktura. Są łatwe w przenoszeniu, świetnie komponują się z innymi materiałami, takimi jak drewno, kamień czy szkło. Rattan cechuje wysoka elastyczność, odporność na złamania i niezwykła plastyczność. Wykonuje się z niego różnego rodzaju plecionki. Po odpowiednim wysuszeniu plecionka nie odkształca się i zachowuje swoją formę przez wiele lat. Jedyną wadą mebli wykonanych z rattanu jest ich wrażliwość na warunki atmosferyczne. Promieniowanie słoneczne sprawia, że meble szybko blakną i wyglądają nieestetycznie. Kupując meble ogrodowe rattanowe należy więc sprawdzić, czy materiał został odpowiednio zaimpregnowany. Takie oznaczenia powinny znaleźć się na opakowaniu produktu. Wiąże się to z wyższą ceną mebli, ale przekłada się w znacznym stopniu na ich trwałość. Nie warto więc oszczędzać i zainwestować w meble wysokiej jakości, które będą służyć nam przez wiele sezonów. Jeśli jesteśmy właścicielami mebli nie impregnowanych, warto zrobić to samodzielnie, wykorzystując dostępne w sklepach budowlanych preparaty. Warto też zabezpieczyć je przed działaniem niskich temperatur podczas zimowych miesięcy. Konieczne jest więc wygospodarowanie suchego i ciepłego miejsca do ich magazynowania.
Meble wykonane z naturalnych materiałów, takich jak właśnie rattan, mogą mieć bezpośredni kontakt z żywnością, co jest bardzo ważne szczególnie, gdy z mebli korzystają dzieci. Są one ponadto wodoodporne i łatwe w czyszczeniu.
Oprócz prawidłowego zabezpieczenia mebli, warto pamiętać o ich odpowiedniej pielęgnacji. Meble ogrodowe rattanowe czyści się za pomocą profesjonalnych środków, ale można równie dobrze wykorzystać w tym celu roztwór wody z cytryną, przecierając je wilgotną, miękką ściereczką. Można także raz na jakiś czas nawoskować je woskiem do mebli.
Wybór mebli rattanowych jest olbrzymi. Znajdziemy je w ofercie centrów ogrodniczych, marketów budowlanych i innych punktach handlowych.
Meble rattanowe mają zwykle odcienie jasnego i ciemnego brązu. Ceny są bardzo zróżnicowane, w zależności od jakości wykonania mebli.
Alternatywą dla rattanu jest technorattan, który jest materiałem sztucznym, bardziej trwałym, a zarazem łudząco podobnym do rattanu. Meble technorattanowe wykonane są z włókna polietylenowego HPDE albo poliuretanu. Są bardzo odporne na działanie czynników atmosferycznych, nie ulegają zawilgoceniu i zagrzybieniu, ich barwy są wyjątkowo trwałe. Co ważne, nie ma konieczności chowania tego typu mebli na zimę.
Rattan i technorattan to materiały wykorzystywane nie tylko do produkcji mebli, ale także przedmiotów dekoracyjnych, takich jak np. donice, kosze, skrzynie, czy panele ogrodzeniowe.
Warto zainwestować w dobrej jakości meble ogrodowe rattanowe, które nadadzą ogrodowi niepowtarzalnego klimatu. Oprócz walorów estetycznych za ich zakupem przemawia dbałość o środowisko. Oczywiście nie należą one do mebli najtańszych, ale inwestycja dość szybko się zwraca, ponieważ dobrze konserwowane i przechowywane będą stanowić ozdobę ogrodu przez długie lata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here