Ogrodowy plac zabaw dla dzieci

Stare meble mają w sobie jakiś urok – przyciągają wzrok swoim wyglądem, przypominają o przeszłości i nadają pomieszczeniu, w którym stoją charakteru. Część aranżacji również ich wymaga. Nie zawsze jesteśmy w stanie kupić stare meble – czasem, by uzyskać ten efekt, możemy jednak postarzyć nowe meble tak, by uzyskały charakterystyczny wygląd i styl. Jak postarzyć meble? To proste i łatwe w wykonaniu.
Postarzanie mebli jest ciekawą sztuką, której warto się nauczyć. Istnieje kilka sposobów i metod na stylizowanie nowych mebli na te, które mają już swoje lata. Jedną z nich jest piaskowanie, drugą szczotkowanie. Oprócz tego meble można bielić, przyczerniać i patynować. W prosty sposób meble można postarzyć za pomocą bielenia i patynowania. Tym zabiegom można poddać nie tylko meble, ale także drzwi, karnisze i framugi. Dzięki nim mebel wyglądać elegancko, a jednocześnie będzie bardziej trwały. Aby wzmocnić efekt, można zamontować stylizowane na stare okucia lub uchwyty.
Aby zapatynować mebel, musimy zaopatrzyć się w specjalny środek do patynowania drewna. Są one dostępne w sklepach i marketach budowlanych. Powierzchnia mebla, który chcemy postarzyć, musi być bardzo czysta. Z tego powodu należy pozbyć się farb, lakierów i powłok ochronnych, gdyż patyna, aby zadziałała, musi wniknąć w strukturę mebla. Po dokładnym umyciu mebel przeszlifuj papierem ściernym o grubości 150-200. Gdy już mebel będzie czysty, należy użyć bejcy w wybranym kolorze i zaczekać, aż wyschnie. Kolejnym krokiem jest zaimpregnowanie powierzchni lakierem podkładowym. Po jego wyschnięciu należy ponownie użyć papieru ściernego, ale o grubości 240-280. Dopiero wówczas należy przystąpić do nakładania patyny – najlepiej za pomocą natrysku. Po wyschnięciu ściągnąć patynę należy za pomocą wełny stalowej tak, by została jedynie w zagłębieniach. Ostatnim krokiem jest nałożenie lakieru powierzchniowego. Można również pozostawić patynę na całej powierzchni i zetrzeć ją tylko w konkretnych miejscach – w zależności od efektu, jaki chcemy otrzymać.
Innym sposobem na postarzenie mebli jest bielenie. Efekt starego, bielonego mebla uzyskuje się dzięki specjalnej paście lub przecieraniu. Przecierając mebel, sprawimy, że pod jasną farbą ukaże się ciemniejsza – nada to meblowi wygląd rzeczy wielokrotnie malowanej i starej. Najlepsze do tej metody są meble wykonane z litego drewna, czyli z dębu, sosny, buku czy brzozy. Dla mebli z drewna porowatego, czyli z na przykład z jesionu, sprawdzi się lepiej pasta wybielająca, która pozostawi na drewnianej powierzchni białe żyłki.
W przypadku bielenia również mebel należy starannie oczyścić z kurzu i brudu. Jeśli ma na sobie warstwę lakieru, należy go przeszlifować za pomocą papieru ściernego o grubości 150-200. Miejsca, które chcemy podkreślić, należy pomalować rozcieńczoną farbą lub bejcą i pozostawić do wyschnięcia. Żeby efekt przecierki był nierównomierny i naturalny, pomalowane miejsca posmaruj woskiem. Uniemożliwi to wnikanie kolejnych warstw farby w strukturę drewna. Następnie mebel należy pomalować kilka razy białą farbą – za każdym razem czekając, aż warstwa całkowicie wyschnie. Miejsca, które pokryliśmy wcześniej warstwą bejcy i wosku trzeba przetrzeć delikatnie nożykiem – doda to ładnego efektu. Aby wyrównać powierzchnię mebla, należy znów przetrzeć go papierem ściernym.
A co z pastą wybielającą? Po pomalowaniu powierzchni bejcą należy użyć metalowej szczotki i zrobić w drewnie drobniutkie rowki zgodnie z ułożeniem słojów. Pasta powinna zostać nałożona twardym pędzlem tak, by wypełniła rowki. Po jej wyschnięciu mebel należy przetrzeć suchą szmatką, a następnie polakierować. W ten sposób uzyskamy efekt białych żyłek.
Takie postarzone lub bielone meble nadadzą mieszkaniu unikalny wygląd. Nie jest to również rzecz trudna, z łatwością można wykonać postarzanie samemu i niewielkim kosztem odmienić wygląd zarówno mebla, jak i całego mieszkania. Tak postarzone meble to świetna baza dla nadania domowi unikalnego wyglądu wnętrza retro i nie tylko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here