Meble rustykalne

W słowniku języka polskiego słowo “rustykalizm” tłumaczone jest jako zamiłowanie do życia wiejskiego, więc słowo “rustykalny” oznacza cechy wiejskie, chłopskie, ludowe i wieśniacze. W związki z tym, meble w stylu rustykalnym przypominają sielski klimat wsi i odwołują się do wiejskiej tradycji poprzez swoją estetykę i detale zakorzenione w danym regionie. Ich prosta forma jest wyrazem nieskrępowanej swobody.
Meble rustykalne wykonywane są z drewna i specjalnie postarzane przez różne techniki, na przykład niedomalowania, zacieki, przecieranie farby, spękania – są stylizowane na wystój wiejskiej chaty. Mają swój niepowtarzalny urok dzięki łączeniu nowoczesności ze stylem retro. Tworzą w mieszkaniu przytulny, ciepły, romantyczny klimat i świetnie wyglądają we wnętrzach specjalnie stylizowanych na stare, jaki i we wnętrzach nowoczesnych, jako element kontrastowy, a także we wnętrzach stylizowanych na styl skandynawski. Style te zestawione razem przenikają się wzajemnie, dzięki czemu można stworzyć kompozycję, której elementy będą nie do odróżnienia, który element do którego stylu należy. Dzięki swojej prostocie meble w stylu rustykalnym w ostatnim czasie cieszą się ogromnym powodzeniem.
Meble w stylu rustykalnym są bardzo trwałe, ze względu na tworzywo z jakiego zostały wykonane, a co za tym idzie, są również bardzo solidne, a przy tym niesamowicie funkcjonalne. Są inwestycją na wiele lat, między innymi dzięki temu, że są odporne na wchłanianie wilgoci, dzięki czemu się nie odkształcają, a zawiasy umieszczone w drewnie praktycznie nie mają szans na oberwanie.
W stylu rustykalnym ważna jest kolorystyka wykorzystywanych barw. Dominują kolory zaczerpnięte z natury: kolor ziemi i drewna, najlepiej z widocznymi słojami, lekkie pastelowe barwy, którym uroku dodają kwiaty i motywy kwiatowe, a także wzory ludowe i wiklinowe, porcelanowe lub gliniane ozdoby.
Typowe meble są kute, zwykłe łóżka, leżanki, nad którymi w sypialni często można spotkać baldachim.
Styl rustykalny w sofach i fotelach cechuje się obiciem z miękkiej tkaniny przypominający rękodzieło. Jeśli chodzi o lampy i żyrandole, są one bogato zdobione.
Elementy kwiatowe również dobrze wyglądają na firankach, które ozdabiają wnętrze w stylu rustykalnym.
Ładnym uzupełnieniem mebli w stylu rustykalnym są olejne pejzaże na ścianach i kamienna, drewniana lub bielona podłoga.
W dobrze skomponowanym wnętrzu w stylu rustykalnym sprzęty i elementy nowoczesne są ukryte i nie stanowią wartości wnętrza, nie przykuwają uwagi.
Styl rustykalny nie wymaga łączenia ze sobą mebli o podobnych zdobieniach, wręcz przeciwnie styl rustykalny w meblach oznacza surowość, meble w tym stylu pozbawione są nadmiaru ozdób. Choć meble w stylu rustykalnym są przeciwieństwem współczesnego minimalizmu. Brzmi to trochę jak tautologia, ale tautologią nie jest. Meble rustykalne są surowe, ale jednocześnie ozdobne. Zdarzają się meble kuchenne, których fronty są malowanymi ręcznie ozdobami charakterystycznymi dla tego stylu, na przykład motywami kwiatowymi, pejzażami, zwierzętami hodowanymi na wsi, najczęściej spotykanymi zwierzętami w tym przypadku są gęsi.
Uroku dla wnętrza w stylu rustykalnym doda różnorodność detali, ale jednocześnie nie za duża ilość mebli, ponieważ rustykalność nie idzie w parze z przepychem i sztucznością, choć w tej kwestii zdania są podzielone. Ważne jest, aby elementy wystroju wnętrza i meble w stylu rustykalnym odpowiadało charakterowi domownika i aby domownik czuł się w swoim domu swobodnie.
Zaletą stylu rustykalnego, zarówno we wnętrzu, jak i mebli jest ponadczasowość. Wraz z upływem czasu elementy wystroju wraz z upływem czasu nabierają szlachetności w miarę upływu czasu. Jeśli meble zniszczą się przy użytkowaniu nie zabierze im to urody, a nada im dodatkowego charakteru.
Drewniane meble, również te w stylu rustykalnym są świetnym rozwiązaniem dla miłośników ekologii, nie tylko ze względu na naturalne tworzywo, z którego zostały wykonane, ale również niektóre z nich tworzone są z drewna poddanego recyklingowi. Elementy starych mebli są w takim wypadku poddawane odpowiedniej obróbce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here