Meble systemowe

Kilkadziesiąt lat temu nowo zakupione domy i mieszkania były zapełniane przede wszystkim meblościankami, które nie tylko zabierały ogromną ilość miejsca, ale również, ze względu na szklaną witrynę, nie były one zbyt pojemne. Wybór co do kształtu i kolorystyki wyposażenia był bardzo ograniczony, a żeby móc zakupić tego rodzaju elementy, nierzadko trzeba było czekać nawet kilka miesięcy. Meblościanki przysparzały również wiele pracy, ze względu na konieczność czyszczenia szklanych elementów.
W dzisiejszych czasach do najbardziej funkcjonalnych sposobów wyposażenia zalicza się meble systemowe, które umożliwiają ich dowolne przestawianie, zestawianie, łączenie, z jednoczesną możliwością wprowadzenia lub rezygnacji z dodatkowych elementów. Podstawowym celem tego rodzaju elementów jest zaspokojenie potrzeb użytkowników, poprzez zapewnienie wygody oraz funkcjonalności. Meble systemowe, do których zalicza się przede wszystkim szafy, szafki, witryny, półki, komody, regały, barki, pufy, posiadają ogromną ilość zalet, poprzez wyeliminowanie wszelkich wad mebli sprzed kilkudziesięciu lat.
Jedna z cech, jaką charakteryzują się meble systemowe jest niska cena. Możemy znaleźć zestawy, składające się z szafki, półki na książki, oraz regału lub witryny, których cena nie przekracza pięciuset złotych, co jest znacznie mniejszą kwotą, niż cena meblościanki, czy mebli wykonywanych na wymiar, pod zamówienie. Tego rodzaju zestawów najlepiej jest szukać w sklepach sieciowych, które mają najkorzystniejsze oferty.
Kolejną zaletą, jaką posiadają meble systemowe jest ich pojemność, która jest równie duża, jak szaf i meblościanek z czasów PRL-u, które zajmowały jednak o wiele więcej miejsca. Meble systemowe, ze względu na ich lekkość, jest dużo łatwiej przestawić na nowe miejsce, w porównaniu ze starodawnym, ciężkim wyposażeniem.
Jeżeli zdecydujemy się na zakup tego rodzaju szaf, szafek, regałów, itd., mamy pewność, iż możemy zakupić tylko takie elementy, które są nam potrzebne.
Meble systemowe charakteryzują się dużą różnorodnością kształtów, kolorów, a także materiałów z jakich są wykonywane. Sprawia to, iż doskonale komponują się zarówno z nowoczesnym, jak i klasycznym wystrojem pomieszczeń.
Kolejną cechą, jaką charakteryzują się meble systemowe jest dokładne, porządne wykończenie każdej z ich strony. Umożliwia to ich ustawienie oraz przemeblowywanie w dowolny sposób, ze względu na to, iż każdy bok może być eksponowany. W meblach starodawnych zazwyczaj największą uwagę przywiązywano do powierzchni frontowej elementów, zaniedbując przy tym pozostałe boki. Skutkowało to tym, iż właściciel musiał przyjąć rozmieszczenie wyposażenia w taki sposób, aby widoczna była strona najlepiej wykończona.
Meble systemowe są wykorzystywane przede wszystkim jako część wystroju salonu, jednak doskonale sprawdzają się one również jako kompleksowe wyposażenie kawalerek oraz niewielkich mieszkań, pozwalając zaoszczędzić sporo miejsca.
Charakterystyczna zaletą, jaką posiadają meble systemowe jest ich podwójna funkcjonalność, przykładem może być szafa połączona z blatem, wykorzystywana jako biurko, która w nocy, po wysunięciu odpowiednich elementów stanowić będzie łóżko. Meble modułowe można ponadto układać na sobie, co umożliwia zagospodarowanie powierzchni ścian, których lekka konstrukcja, w postaci płyt gipsowo-kartonowych uniemożliwia zawieszanie na nich szafek oraz witryn.
Meble systemowe doskonale sprawdzają się również w tak zwanych nieustawnych pomieszczeniach, bogatych w skosy oraz wnęki. Wyposażenie takie doskonale sprawdzi się również w pokojach dziecięcych, które są często przemeblowywane.
Na szczególną uwagę zasługują tak zwane sofy modułowe, które na co dzień stanowią kanapę z oparciem, natomiast gdy przestawimy niektóre elementy takie jak zagłówek czy podnóżek, wówczas mogą stanowić one łóżko. Ponadto czasami istnieje również możliwość na ułożenie z nich pufów.
Główną wadą, jaką posiadają meble systemowe jest fakt, iż często gdy chcemy po upływie kilku miesięcy lub roku dokupić jeden z elementów, to może zdarzyć się sytuacja, że kolekcja została całkowicie wymieniona i nie znajdziemy odpowiedniego elementu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here