Małe wnętrza, jak je aranżować?

Nawet branża meblarska doczekała się kilku takich swoich serii, które mimo iż po raz pierwszy zostały zaprezentowane na rynku już kilka lat temu, dalej są równie chętnie kupowane i równie często wybierane przez klientów. Za jedną z najmodniejszych linii mebli uznaje się tą o nazwie wenge – na pewno każdy chociaż raz mógł się z nią spotkać. Meble wenge wyróżniają się głównie swoim zabarwieniem. Są bardzo ciemne, ale kompletnie nie wpadają w czerń – pozostają cały czas brązowe, dzięki czemu pasują doskonale do klasycznych projektów. Nierzadko wprowadza się je do aranżacji salonowych i sypialnianych, od których ludzie oczekują stylowości, dobrego smaku, elegancji i jednoczesnej przytulności. Aranżują je tak, by zachwycać się nimi na każdym kroku i by uprzyjemnić sobie wykonywanie każdej, chociażby najprostszej czynności. Projekt, w którym zastosowano meble wenge, wręcz domaga się jasnego i przejrzystego tła. Z pozostałymi odcieniami tworzy efektowny i atrakcyjny kontrast, a jednocześnie na tyle “spłyca” wizerunek mebli, by nie zdominowały one całego wnętrza. Meble wenge – jaki kolor ścian polecają dobierać do nich sami architekci? Czy jedynie ten biały lub beżowy stworzy z modnym kompletem udany duet, czy jednak spokojnie można sięgać do całej palety barw i inspirować się nawet najbardziej nietypowymi odcieniami?

Każdy, kto kiedykolwiek miał do czynienia z meblami wenge lub przynajmniej wie mniej więcej, jak one wyglądają, jest w stanie opisać je jednym słowem. Kolor. Bo to on robi w tych meblach “największą robotę”. Decyduje o ich ostatecznej prezencji, podpowiadając również, z czym należałoby je połączyć, aby efekt był spójny, a jednocześnie wyrazisty. Większość ludzi lubi tak charakterystyczne produkty i Polacy też bardzo je sobie upodobali, jednak gdy sięgają po meble pochodzące z linii wenge, rzadko kiedy myślą o tym, jak zestawią je już w domowych aranżacjach. Problem pojawia się później. Klient wraca do domu zachwycony swoim nowym kompletem, ustawia go od razu w sypialni, po czym stwierdza, że w sklepie wyglądał on tysiąc razy lepiej. Dlaczego? Ponieważ osoby zajmujące się tworzeniem wystawek w salonach meblarskich mają ogromną wiedzę na temat kolorystyki i zasad architektonicznych, dlatego potrafią to wszystko tak wykorzystać, by nawet najcięższy i najbardziej nietypowy komplet zaprezentować w korzystnym świetle. A klient sam musi potem o to wszystko się martwić. Dzięki kilku poradom odkryje jednak bardzo szybko – meble wenge – jaki kolor ścian zawsze idealnie się z nimi zgra.

Kolor wenge jest dość ciemny i intensywny, więc na logikę powinno się go łączyć z jaśniejszymi odcieniami. Takie połączenia są być może oczywiste, ale przesadne kombinowanie zazwyczaj kończy się tragicznie, zwłaszcza jeśli zajmuje się nim osoba, która nie ma zielonego pojęcia o architekturze wnętrz i nie wie nawet, czym w ogóle jest paleta barw. Lepiej czasem pójść “na łatwiznę” i zaaranżować swoje pomieszczenia w sposób tradycyjny, aczkolwiek bardzo efektywny. Jaśniutkie ściany stworzą idealne tło dla mocnego koloru mebli wenge. Podkreślą nawet ich nieco egzotyczny wizerunek, który jest tak wyrazisty, że wcale nie wymaga otaczania go tysiącem niesamowitych dodatków czy intensywnych barw. Brąz mebli wenge można złamać chociażby zwykłą bielą. Ta zupełnie najprostsza może kojarzyć się ze szpitalami lub ośrodkami zdrowia, dlatego lepszą alternatywą dla niej okaże się biel o odcieniu kości słoniowej. Oczywiście wszelkiego typu beże, odcienie kremowe czy pastele też są jak najbardziej wskazane. Konkretny rodzaj koloru nie ma tak naprawdę większego znaczenia – najważniejsze jest to, aby tło było stonowane i jasne. Niby w niektórych aranżacjach meble wenge występują pośród ciemnych, czasem nawet czarnych ścian i nierzadko w takich zestawieniach wyglądają zabójczo dobrze, jednak należy mieć na uwadze to, że te wszystkie zdjęcia często są zakłamane. Poddaje się je wielokrotnym obróbkom w specjalistycznych programach. A na żywo wcale nie muszą prezentować się tak dobrze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here