Są takie narzędzia ręczne, bez których nie poradzi sobie żaden szanujący się majsterkowicz. Skrzynka z narzędziami może skrywać prawdziwe skarby, a wśród nich absolutnie niezbędne przyrządy o uniwersalnym charakterze. Większość z nas ma je w domu, niezależnie od tego, czy majsterkowanie traktuje jako hobby, czy po młotek i gwoździe sięga tylko w ostateczności. A przecież na co dzień może zdarzyć się sytuacja, w której przyjdzie nam naprawić zepsuty kran lub zawiesić na ścianie obraz. Zachęcamy do lektury niniejszego tekstu, by dowiedzieć się, jakie narzędzia ręczne powinny znaleźć się w domu każdego Polaka.
Narzędzia ręczne dobre do wszystkiego
Skrzynka z narzędziami to obowiązkowy element wyposażenia każdego domu. Nigdy nie wiadomo, kiedy będziemy zmuszeni coś naprawić, a drobne prace lepiej wykonać samodzielnie, niż wzywać ekipę fachowców i płacić za to bajońskie sumy pieniędzy. Większość drobnych prac remontowych wykonamy sami pod warunkiem, że będziemy mieli odpowiedni sprzęt. Co w takim razie musi znaleźć się w środku skrzynki z narzędziami? W nagłych przypadkach mogą okazać się przydatne następujące narzędzia ręczne:
- Młotek z paczką gwoździ (najlepiej z końcówką do wbijania i wyciągania gwoździ),
- Śrubokręt z zestawem końcówek (między innymi płaską i krzyżakową),
- Szczypce boczne (obcinaki boczne) i kombinerki,
- Taśma izolacyjna (może na przykład pomóc uszczelnić przeciekającą rurę),
- Piła ręczna (bo czasem trzeba coś przyciąć lub przeciąć),
- Klucze płasko-oczkowe,
- Drut miedziany,
- Metr zwijany lub rozkładana metrówka (najlepiej do długości 5 metrów),
- Śrubki, nakrętki, kołki rozporowe, haki.
Do czego wykorzystamy te narzędzia?
Szczypce boczne, zwane również obcinakami bocznymi, o różnych średnicach przydadzą się do cięcia drutów, prętów i przewodów. Na rynku dostępne są wersje izolowane (do prac pod napięciem) oraz wersje chromowane (do prac w środowisku wilgotnym). Gdy musimy przybić do ściany obraz, to użyjemy młotka i gwoździ, a w mierzeniu mebli nieoceniony może okazać metr zwijany lub rozkładana metrówka. W pracach hydraulicznych (kolejny raz możemy się tu powołać na zepsuty kran lub cieknącą spłuczkę w toalecie) najlepiej nadają się wszelkiego rodzaju klucze „francuskie”, „szwedzkie” i klasyczne: płasko-oczkowe. Zestaw śrubokrętów (lub jeden śrubokręt z zestawem wymienianych końcówek) to z kolei dobry wybór, gdy planujemy własnoręcznie skręcać meble.
Jak najlepiej skompletować skrzynkę z narzędziami?
Dzięki powyższym akapitom wiecie już, jakie narzędzia powinny znaleźć się na podorędziu każdego majsterkowicza. Jak jednak wybrać te właściwe? Odpowiedź na to pytanie może wydawać się banalna, ale najlepiej wybierać z głową na karku. Jeśli sporadycznie wykonujemy domowe prace, to nie ma co przepłacać i wybierać narzędzi dla profesjonalistów – zwyczajnie nie będziemy takich potrzebować, a i ceny takich sprzętów mogą przyprawić o zawrót głowy. Jednocześnie nie można popaść w przesadę – wybór najtańszych narzędzi też nie jest dobrym pomysłem, ponieważ tego typu sprzęt najczęściej szybko ulegnie zniszczeniu i nie spełni naszych oczekiwań. Właśnie dlatego polecamy robienie zakupów z umiarem i rozsądkiem – najlepiej przejrzeć produkty ze średniej półki cenowej, poczytać o nich opinie nie tylko w sklepach internetowych, ale i forach dyskusyjnych, gdzie wypowiadają się „normalni” użytkownicy tychże narzędzi.
Narzędzia ręczne do wykorzystania poza domem
Jeśli mieszkamy w domu i zajmujemy się czasem pielęgnacją ogrodu, to do tej pracy również mogą nam się przydać pewne narzędzia ręczne. Tak jak w domu mamy skrzynkę z narzędziami, tak w ogrodzie najczęściej stoi specjalna szopa na narzędzia. Znajdziemy w niej między innymi łopaty, grabie, sekatory, nożyce do trawy i żywopłotu, taczki. Gdy z nieba lecą liście, to grabie pomogą nam pozbyć się dywanu z liści, który mógłby zaszkodzić trawie. Jeśli marzymy o posadzeniu drzewa, to dziurę w ziemi wykopiemy przy pomocy łopaty. Przycinanie żywopłotu to również odpowiedzialne zajęcie (chwila nieuwagi może sprawić, że rozrośnie się on do iście szalonych rozmiarów) – większymi pędami poradzimy sobie przy pomocy nożyc, do obcinania mniejszych wystarczy sekator.
Skrzynka z narzędziami nie może być pusta!
Jak pokazują powyższe akapity, posiadanie wielu narzędzi ręcznych jest po prostu obowiązkowe. Zadbajmy o to, by nasza skrzynka z narzędziami była odpowiednio wyposażona – będziemy mieć wtedy pewność, że poradzimy sobie z każdym problemem. Oczywiście, jeśli mamy choć odrobinę smykałki do majsterkowania, w innym wypadku prawdopodobnie będziemy musieli się zwrócić o pomoc do specjalisty lub chociaż sąsiada.