Najczęstsze mity dotyczące fotowoltaiki

Sektor odnawialnych źródeł energii (OZE) w Polsce z każdym rokiem rośnie w siłę. Jego ważną częścią jest fotowoltaika, która pozwala na konwertowanie promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Jej duży potencjał coraz częściej dostrzegają prywatni inwestorzy, którzy chętnie montują w swoich gospodarstwach domowych panele fotowoltaiczne. Na przestrzeni ostatnich lat zdążyło wokół nich narosnąć wiele mitów, które warto wziąć pod lupę.

Mit 1 – w Polsce jest za mało słonecznych dni

Jednym z powodów, dla których wielu inwestorów wzbrania się przed instalacją paneli fotowoltaicznych w swoich domach jest przeświadczenie, że nie przyniesie to zbyt wielu korzyści z uwagi na położenie geograficzne Polski. Faktem jest, że w naszej strefie klimatycznej mamy do czynienia ze zmiennymi warunkami pogodowymi, ale nie przeszkadza to w wydajnej pracy przydomowych elektrowni słonecznych. Nowoczesne panele fotowoltaiczne są dobrze przystosowane do działania nawet pomimo nierównego nasłonecznienia. Przy odpowiednim ustawieniu są one w stanie produkować energię elektryczną potrzebną do pokrycia zapotrzebowania przeciętnego gospodarstwa domowego nawet w bardziej pochmurne dni. Trzeba się jednak liczyć z tym, że w takich okolicznościach ich efektywność stoi na nieco niższym poziomie.

Mit 2 – fotowoltaika działa tylko latem

Kolejnym z niesłusznie powielanych mitów dotyczących fotowoltaiki jest to, że działa ona tylko latem. Nic bardziej mylnego – instalacja fotowoltaiczna pracuje przez 365 dni w roku, również w okresie jesienno-zimowym, kiedy dni stają się krótsze, a co za tym idzie, słońce operuje kilka godzin mniej niż w warunkach letnich. Automatycznie ich wydajność wtedy spada, ale to nie powód, dla którego należy rezygnować z ich montażu. Warto bowiem pamiętać, że w okresie mniejszego nasłonecznienia każdy prosument może pobrać z sieci większość nadwyżki wyprodukowanej energii – tak przynajmniej wynika z obecnie obowiązujących przepisów.

Mit 3 – panele PV szybko tracą wydajność

Opinie na temat fotowoltaiki są bardzo zróżnicowane, w zależności od doświadczeń poszczególnych użytkowników. Nie jest bowiem tajemnicą, że technologie produkcyjne w ostatnich latach mocno posunęły się do przodu, a co za tym idzie, wydajność ogniw fotowoltaicznych również osiągnęła bardzo wysoki poziom. Przy wyborze paneli PV warto jednak pamiętać, aby kierować się przede wszystkim jakością komponentów. Dobrej klasy moduły z powodzeniem mogą służyć przez wiele lat. Deklarowana przez producentów żywotność wynosi najczęściej 25 lat, jednak nawet po takim czasie nie przestają one działać. Po tym okresie ogniwa mogą się pochwalić nawet 80-85% wydajnością, co i tak jest bardzo dobrym wynikiem. Można więc z powodzeniem stwierdzić, że inwestycja w fotowoltaikę ma charakter długoterminowy, zwłaszcza jeśli postawimy na modele pochodzące od renomowanych sprzedawców.

Mit 4 – konserwacja paneli jest kłopotliwa

Dlaczego wielu inwestorów zwleka z montażem paneli fotowoltaicznych? Problem często leży w przeświadczeniu, że zarówno ich konserwacja, jak i serwisowanie są nie tylko czasochłonne, ale i kosztowne. Warto jednak rozprawić się z tym mitem raz na zawsze. Ogniwa, niezależnie od tego, czy montowane są na dachach, czy też jako konstrukcja na gruncie, najczęściej położone są pod kątem, więc większość zanieczyszczeń (np. liście czy piasek) po prostu z nich spada.

Co z kurzem i innymi osadami, które nie pozwalają na wydajną i bezproblemową pracę modułów? Mycie paneli fotowoltaicznych okazuje się bardzo proste i nie wymaga nawet pomocy specjalistów. Jeśli moduły nie wyglądają na bardzo zabrudzone, wystarczy zaopatrzyć się w ciepłą wodę oraz gąbkę. W przypadku gdy na ich powierzchni widoczne są uciążliwe plamy, z którymi sama woda raczej sobie nie poradzi, należy sięgnąć po mieszaninę małej ilości płynu do mycia szyb z octem winnym. Na rynku dostępne są również specjalistyczne środki do mycia paneli PV. Jak często pozbywać się z nich brudu? Warto robić to przynajmniej dwa razy w roku. Jeśli chodzi o serwisowanie – dobrej klasy panele PV wymagają przeglądu raz na kilka lat. Poza tym są całkowicie bezobsługowe.

Mit 5 – fotowoltaika się nie opłaca

Opłacalność fotowoltaiki to temat rzeka. Ile osób tyle opinii, jednak warto zaufać ekspertom oraz powszechnie dostępnym danym. W długofalowej perspektywie fotowoltaika generuje duże oszczędności, zwłaszcza w obliczu nieustannych podwyżek cen prądu. Inwestycja w przydomową elektrownię słoneczną pozwala uniezależnić się od jego sprzedawców i z powodzeniem pokryć zapotrzebowanie domu na energię elektryczną.

Nie jest tajemnicą, że koszty, jakie należy ponieść na samym początku, nie należą do najniższych, a na ich zwrot trzeba trochę poczekać. Koniec końców nasza cierpliwość po kilku latach zostanie wynagrodzona. Oszczędności z fotowoltaiki w wyniku ich użytkowania przez 25 lat mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, w zależności od mocy modułów oraz indywidualnego zapotrzebowania na prąd.

Co więcej, w Polsce istnieją dotacje i ulgi na panele fotowoltaiczne, które pozwalają wyraźne obniżyć koszty inwestycyjne. Mowa m.in. o programie Mój Prąd, programie Czyste Powietrze, lokalnych źródłach dofinansowania czy też uldze termomodernizacyjnej, dzięki której zarówno zakup, jak i montaż paneli PV możemy odliczyć od podatku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here