Najpiękniejsze miejca w ogrodzie

Budując dom zazwyczaj myślimy głównie o budynku, w którym będziemy mieszkać. Urządzanie domu jest bardzo czasochłonne nie mówiąc już o tym, ile nas kosztuje. Nowoczesne budownictwo jest bardzo efektowne. Możemy wybrać dowolny projekt, który wkrótce powstanie na naszej działce. Właściwie ogranicza nas tylko budżet oraz nasza wyobraźnia. Najciężej wybrać kolor elewacji, mamy milion pomysłów, sugestii i wahań. Kiedy już decydujemy się na wybór koloru tynku pojawia się kolejny problem. Stajemy przed koniecznością urządzenia naszego ogrodu. Ogród jest miejscem wypoczynku dla nas oraz dla naszych dzieci. Biegać mogą po nich nasi czworonożni przyjaciele. Postarajmy się urządzić go w sposób przemyślany oraz dekoracyjny. Jeśli nie lubimy spędzać na pracach ogrodowych dużo czasu – to zastanówmy się, czy nie lepiej postawić na drzewa i krzewy iglaste. Takie rośliny nie gubią jesienią liści, więc nie trzeba biegać po ogrodzie z grabiami i taczkami. Zaletą jest też ograniczenie zabiegów fitosanitarnych, rzadziej takie rośliny przycinamy i nie musimy też ochronić ich przed chorobami oraz szkodnikami.

Projektując ogród naszych marzeń weźmy pod uwagę też kącik, w którym będziemy spędzać bardzo dużo czasu podczas upalnych dni. Dobrze jest znaleźć miejsce, w którym będzie zarówno słońce oraz cień. Kiedy nie możemy liczyć na wysokie drzewa, które dają nam ochłodę – postawmy na parasole przeciwsłoneczne albo całe namioty. Koszt parasolki jest stosunkowo niski, łatwiej jest ją też przechowywać po skończonym sezonie. Namiot zazwyczaj to wydatek rzędu kilkuset złotych, zajmuje też więcej miejsca i dłużej się go składa oraz rozkłada. Dodatkowo możemy wybudować altanę albo kupić też gotowy domek. Taka altana to idealne miejsce, gdzie możemy spędzać czas nawet podczas brzydkiej pogody. W środku montujemy palenisko oraz stół z ławeczkami. Palenisko lub grill zmieści się jedynie w specjalnie zaprojektowanych wiatach ogrodowych. Zazwyczaj jednak małe altanki mieszą jedynie miejsca do siedzenia. Grilla musimy postawić w nieco innym miejscu. Wystrój altany może dodać jej niepowtarzalnego klimatu. Dekoracje oraz tekstylia do urządzenia wnętrza tego domku dostaniemy w sklepach ogrodniczych. Możemy zakupić tam latarenki, świece oraz poduszki na meble ogrodowe. Wszystko to sprawi, że nasza altana będzie miejscem bardzo przytulnym, a my z przyjemnością będziemy spędzać tam długie letnie wieczory wraz z rodziną oraz z przyjaciółmi.

Kolejnym miejscem na nasz uroczy kącik może być domek na drzewie. Zazwyczaj budowany jest dla najmłodszych. Taki domek to marzenie każdego dziecka. Noc spędzona w budowli na drzewie to wielka przygoda. Leżymy wśród koron drzew, nasłuchujemy nocnych ptaków i wypatrujemy nietoperzy. Jeśli noc jest wyjątkowo ładna – widzimy wszystkie konstelacje gwiazd. Jest to naprawdę niezwykłe uczucie. Robiąc taki domek należy zwracać uwagę na wytrzymałość materiałów, z których został on zbudowany. Muszą być bardzo trwałe oraz wytrzymałe. Nie montujmy budowli na drzewach starych, które chorują i są kruche. Przeciążenie może spowodować, że przebywanie w takim domku będzie bardzo niebezpieczne dla nas oraz dla naszych pociech.

Innym miejscem na wypoczynek może być przydomowy basen. Rynek oferuje wiele różnorakich basenów. Kiedy mamy odpowiednie fundusze możemy wykopać basen w naszym ogrodzie. Do środka wkładamy odpowiednią formę, albo betonujemy i kafelkujemy basen. W naszym klimacie jest to nietypowe rozwiązanie i raczej mało osób decyduje się na taki luksus. To raczej rozwiązanie dla krajów basenu Morza Śródziemnego. U nas polecane są baseny dmuchane oraz rozporowe. Taki basen rozkłada się wraz z nastaniem sezonu letniego. Wlewa się do niego wody oraz cieszy się z pięknej letniej pogody. Kiedy lato się kończy, dni stają się coraz chłodniejsze – spuszczamy wodę z basenu oraz powietrze z niego. Czyścimy dokładnie nasz basen i chowamy go, aby mógł służyć nam przez kolejne sezony. Tak samo robimy z meblami drewnianymi oraz z poduszkami i dodatkami z naszej altany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here