Nowe życie używanych mebli

Raz na jakiś czas każda z nas marzy, by zmienić wystrój swoich wnętrz. Pomalowanie ścian w dzisiejszych czasach nawet dla kobiety nie jest już wielkim wyzwaniem. Farby, dostępne w sklepach, bardzo dobrze i łatwo się rozprowadzają. Wystarczy tylko jakaś drabinka i spokojnie dajemy sobie radę bez męskiej pomocy. Tylko, że pomalowanie ścian czasem nie wystarczy, by nasze oko czuło, że jest naprawdę zrobiona dobra robota. Stare i używane meble szpecą po prostu efekt odnowionych ścian. Marzą ci się nowe meble, jednakże nie stać cie na nie. Rozumiem. U mnie największym problemem są meble kuchenne. Mam małą kuchnie i kilka lat temu zamówiłam do niej meble na wymiar. Jestem z nich naprawdę zadowolona, są dostosowane do mnie. Ich zakup nie był małym wydatkiem. Teraz nie stać mnie, by znowu pozwolić sobie na zakup kolejnych, pod wymiar, bo tylko takie wchodzą w grę. Jednak nie ma co rozpaczać nad swoim losem. Używane meble kuchenne mogą z tobą pozostać i jednocześnie możesz im dać nowe życie. Bardzo modne jest teraz odnawianie mebli, wszystkich nie tylko drewnianych, antycznych. Uważam, że to super pomysł. Nie dość, że oszczędzamy pieniądze na kupnie nowych, to dodatkowo wspieramy ekologie. Nie wyrzucaj bezmyślnie czegoś, co może posłużyć jeszcze kilka lat. Jak odnowić używane meble? Jest na to kilka sposobów. Pierwszy z nich, a zarazem najtańszy i według mnie najprostszy, to malowanie ich. Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów farb, które mają różne zastosowanie. Farby te “robią” również różne efekty, które naprawdę mogą być spektakularne.
Malowanie mebli nie jest trudne. Potrzebne będą dobre chęci, odrobina wolnego czasu. Najpierw trzeba zakupić farby do malowania mebli. Dziś możemy je dostać w zwykłych marketach budowlanych i najpopularniejsze to:
– farba akrylowa – nietoksyczna farba, szybko schnie, należy nakładać ją cienkimi warstwami i najlepiej zastosować pod nią farbę podkładową
– farba ftalowa – ma intensywny, dość nieprzyjemny zapach, jednakże jest bardzo wytrzymała i odporna, wytrzymała na ścieranie, długo schnie, zalecana jest do mebli kuchennych ze względu na swoją trwałość
– bejca – idealnie nadaje się do naturalnego drewna, gdyż bardzo ładnie podkreśla słoje
– farba kredowa – bezpieczna dla dzieci i środowiska, nadaje się do postarzania mebli
– emalia akrylowa do drewna – bezpieczna i nietoksyczna, bardzo wydajna
– lakier olejny – chroni pomalowane powierzchnie, nie odbarwia się na słońcu.
To, jaką farbę wybierzemy, zależy tylko od tego, jaki chcemy uzyskać efekt. Pamiętaj, że niektóre farby, takie jak np. kredowa, nie nadają się zbytnio do mebli kuchennych, gdyż nie jest to farba bardzo trwała. Wiadomo, że meble kuchenne są bardziej i częściej eksploatowane niż jakaś komódka w sypialni. Jednakże nie odradzam. Wybór jest twój. Zanim przystąpisz do malowania mebli, musisz odpowiednio przygotować je do tego. Trzeba poodkręcać klamki, uchwyty, by łatwiej nam było je po prostu pomalować. Później trzeba meble oczyścić z brudu, plam oraz zmatowić je. Takie przygotowanie jest potrzebne do tego, by farba miała lepszą przyczepność i nie zaczęła schodzić z danego mebla po kilku dniach. Zależy nam jednak, by te nasze “nowe” meble trochę nam posłużyły. Kiedy odmaluje meble, pozwólmy, by dobrze wyschły. Najlepiej pozostawić je w przewiewnym miejscu, by dodatkowo pozbyć się nieprzyjemnych zapachów.
Innym sposobem na odnowienie mebli jest tapicerowanie ich. Jeśli chodzi o meble kuchenne, to najbardziej będą nadawały się do tego krzesła. Myślę, że spokojnie można się pokusić o zrobienie tego w domu. Będą potrzebne do tego: tkanina obiciowa, zszywacz tapicerskie, gąbka tapicerska, klej na gorąco. Przy tapicerowaniu jest trochę pracy, jednakże pamiętaj, że efekt może być naprawdę niesamowity.
Wiele osób po prostu wyrzuca używane meble kuchenne i zakupuje nowe. Myślę, że jest to duży błąd. Nowe meble nie muszą być lepsze. Pamiętaj, że zawsze coś, co jest zrobione twoimi rękoma ma duszę i może być piękne i oryginalne. Do odnawiania mebli nie musisz mieć niezwykłych zdolności artystycznych. Wystarczy odrobina chęci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here