Piecz i oszczędzaj energię – jak to możliwe

Pieczenie potraw jest jednym z najzdrowszych sposobów obróbki termicznej, jednak jednocześnie najrzadziej wybieranym przez Polaków. Wynika to przede wszystkim z fatalnej jakości piekarników przy kuchenkach gazowych, które wciąż wiodą prym w kuchniach. Dzięki wyposażeniu kuchni w nowoczesny piekarnik możliwe jest pieczenie przy minimalnym stopniu zużycia energii elektrycznej. Jak to możliwe?

Piekarnik z błyskawicznym nagrzewaniem

Wszyscy, którzy kiedykolwiek mieli do czynienia z przepisami kulinarnymi, wiedzą doskonale, że mówią one: „włączyć piekarnik i nastawić go na 220°C, a następnie zabrać się za zagniatanie ciasta…”. Współczesne przepisy mogłyby już brzmieć inaczej – przygotuj i zagnieć ciasto, a następnie odpal piekarnik, bo już za chwilę będzie odpowiednio gorący, by wstawić Twoje drożdżówki! Nowoczesne piekarniki elektryczne ogrzewane są za pomocą dwóch termoobiegów, które szybko nagrzewają komorę i skutecznie rozprowadzają ciepło po całym wnętrzu. Taki system, jaki ma na przykład piekarnik BEKO lub piekarnik Samsung Dual Cook Flex NV75N5621RB, pozwala także piec nasze potrawy równomiernie. Bez względu na to, czy ciasteczko leży na środku blachy, czy w jej górnym rogu, obydwa będą wypieczone dokładnie tak samo! Model NV75N5621RB nie wymaga długiego oczekiwania na rozgrzanie się całego wnętrza piekarnika. To jeden ze sposobów na to, by piekąc – oszczędzać energię elektryczną!

Piecz tylko w jednej komorze!

Kolejnym sposobem, który dzięki nowoczesnemu piekarnikowi pozwala zadbać o nasz portfel, jest podział piekarnika na dwie mniejsze komory, występujący na przykład w modelu NV75N5621RB lub w nowoczesnych piekarnikach Bosch. Oczywiście przy pieczeniu kilku blach ciasta jednocześnie, wedle uznania można ustawić jedną wielką komorę. Jeśli jednak chcemy tylko upiec pojedynczą pizzę, absolutnie nie ma potrzeby zajmowania całej dużej komory. Wybierz jedną z dwóch – górną lub dolną, ustaw temperaturę pieczenia tylko w tej jednej z komór i korzystaj z faktycznej możliwości wykorzystywania tylko połowy piekarnika! Jak więc widać, piekarnik Samsung Dual Cook Flex NV75N5621RB i inne modele nowej generacji, pomimo swoich bardzo zaawansowanych, różnorodnych funkcji, pozwalają oszczędzać energię elektryczną lepiej niż starsze modele piekarników w kuchenkach gazowych! Dzięki temu pieczenie nie będzie się już kojarzyło gospodarzowi domu ze zużyciem ogromnej ilości energii i koniecznością pieczenia przez nawet kilka godzin dla uzyskania wymarzonej jakości potrawy!

Rozsądnie używasz – oszczędzasz pieniądze

W użytkowaniu każdego sprzętu AGD bardzo ważne jest zdroworozsądkowe podejście. Posiadanie urządzenia w klasie A+ oznacza jedynie, że zużywa ono mniej energii niż modele mniej energooszczędne w niższej klasie. Ale należy też zapoznać się dokładnie z wszelkimi funkcjami oferowanymi przez piekarnik NV75N5621RB, by móc rozsądnie i oszczędnie korzystać z jego funkcji. Na przykład – dla pieczenia niektórych potraw wykorzystywać wyższą temperaturę tylko do zrumienienia się skórki i uzyskania potrzebnej chrupkości, a następnie obniżyć ją, by doprowadzić wnętrze potrawy do odpowiedniego stanu. Nie ma potrzeby grzać obu komór dla upieczenia jednej blachy pasztetu, ani włączać piekarnik dla jego nagrzania na przykład 10 czy 15 minut przed włożeniem blachy. W przypadku urządzeń nowoczesnych znajomość ich funkcjonowania może się znacząco przyczynić do zmniejszenia rachunków za prąd!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here