Bezpieczeństwo naszego domu dla wielu z nas jest priorytetem. O ile jesteśmy w stanie dbać o nasze dobra materialne, wtedy gdy jesteśmy na miejscu, to kłopot pojawia się wtedy, kiedy wyjeżdżamy na urlop czy wakacje. I tu z pomocą przychodzą nam nowoczesne systemy alarmowe.
Jakie alarmy mamy do wyboru?
Do ochrony naszego dobytku, producenci oferują nam dwa rodzaje alarmów: przewodowy i bezprzewodowy. Pierwszy z nich wymaga zamontowania przewodowej instalacji alarmowej. Jej osadzenie jest dobrym wyjściem, kiedy pomyślimy o tym na etapie projektowania czy budowy domu. Natomiast gdy dom jest już wykończony to montaż takiego alarmu jest dosyć kłopotliwy i konieczna staje się wymiana dotychczasowej instalacji elektrycznej. Istnieje jeszcze jedna opcja, która polega na montażu przewodów w listwach. Umieszcza się je najczęściej pod sufitem lub na ścianach, w miejscach, które są jak najmniej widoczne. Takie rozwiązanie jest tańsze od wymiany okablowania, ale niestety jest ono mniej estetyczne.
Z kolei alarmy bezprzewodowe jako źródło energii wykorzystują akumulatory lub baterie, a ich działanie opiera się na przetwarzaniu sygnałów radiowych. Producenci, aby jak najlepiej nas chronić, stosują zaawansowane techniki, które mają na celu zabezpieczenie systemu na próby zakłócenia sygnału. Zmniejsza to ryzyko możliwości ingerencji potencjalnego złodzieja w urządzenie. Systemy alarmowe zawierają w swoim wyposażeniu kontrolę sprawności komunikacyjnej między czujnikami a alarmową centralą. Wiele z nich informuje użytkownika o tym, że obudowa została otwarta czy też o tym, że alarm uległ odmocowaniu. Dodatkowo istnieje możliwość podłączenia do systemu detektorów, takich jak czujki ruchu, dymu czy czadu, co może nas uchronić przed niebezpieczeństwem wynikającym z innej przyczyny niż ta jaką jest potencjalny intruz.
Czym charakteryzuje się system bezprzewodowy?
Jedną z rzeczy na którą powinniśmy zwrócić uwagę przy doborze alarmu jest zakres jego działania. W zależności od modeli jakie oferuje nam producent, może on być różny. Wraz ze wzrostem ceny, wzrasta zakres działania i może on wynosić nawet do 500 m. Jednak warto się zastanowić czy na pewno większy zasięg jest nam potrzebny. Powinniśmy wziąć pod uwagę również to, że niektóre materiały stanowią ograniczenie dla przenikania fal radiowych jak np. metal. Ponadto pracę alarmów bezprzewodowych ograniczają pomieszczenia zamknięte. Zasięg ich działania jest zależny w głównym stopniu od tego w jakich warunkach system został zainstalowany oraz od jego częstotliwości. Podawane przez producentów zasięgi działania są zazwyczaj nieco wyższe niż w rzeczywistości, ze względu na to, że są one testowane na otwartych powierzchniach, czyli w warunkach w których zasięg radiowy nie jest w żaden sposób ograniczany. Zużycie baterii jest zależne od takich czynników jak rodzaj baterii zamontowanej przez producenta, ustawień systemu i częstotliwości. Zazwyczaj powinna ona wytrzymywać około roku. W pomieszczeniach, w których przebywamy, będą one wyczerpywać się szybciej ze względu na to, że czujniki są tutaj zmuszone do częstszej pracy. Większość alarmów posiada funkcję sygnalizacji informującej o niskim poziomie baterii.
Montaż alarmu we własnym domu jest rzeczą wartą przemyślenia. Producenci oferują wiele modeli alarmowych o różnych akumulatorach, częstotliwościach i zakresach działania. Warto wziąć pod uwagę m.in. alarmy bezprzewodowe. Ich ogromną zaletą jest łatwość montażu oraz możliwość domontowania do nich specjalnych czujek, które razem będą stanowiły solidną ochronę nie tylko domu, ale i naszych najbliższych.