Planowanie łączników instalacyjnych

Funkcjonalne wnętrze wymaga przemyślanych rozwiązań. Czasy, kiedy mieliśmy do czynienia z plątaniną kabli i przewodów, czy gniazdami elektrycznymi zamontowanymi w nieodpowiednim miejscu odchodzą pomału do lamusa. Dziś liczy się wygoda i praktycznie zaplanowana przestrzeń. Dzięki niej unikniemy konieczności rozkładania utrudniających poruszanie się po pomieszczeniu przedłużaczy i używania pogarszających jego estetykę rozgałęziaczy.

O czym nie wolno zapominać, planując instalację elektryczną? Jest kilka kluczowych czynników, które w tej kwestii decydują o funkcjonalności i wyglądzie aranżacji. Wśród nich należy wymienić:

  • ilość gniazd elektrycznych i miejsce ich montażu,
  • ilość źródeł światła i lokalizację łączników instalacyjnych,
  • stylistykę łączników oraz gniazd.

Osprzęt elektryczny a funkcja wnętrza

Warto zwrócić uwagę, że dobór łączników i gniazd oraz miejsce ich montażu jest ściśle powiązane z funkcją wnętrza. Rozwiązanie, które doskonale sprawdza się w salonie, nie może zostać zastosowane w łazience albo w kuchni. Nawet wnętrza, które z pozoru mają podobne przeznaczenie – jak strefa wypoczynkowa salonu oraz sypialnia – wymagają indywidualnego podejścia do tematu planowania instalacji elektrycznej. Łatwo z tego wyciągnąć jeden wniosek – w każdym wnętrzu miejsce i sposób montażu osprzętu elektrycznego powinien zostać dobrze przemyślany i zaplanowany. Należy uwzględnić charakter wnętrza, jego funkcję i lokalizację poszczególnych mebli i sprzętów. Dzięki temu unikniemy konieczności późniejszego kucia ściany albo sytuacji, gdy po ustawieniu mebli okaże się, że gniazdo elektryczne jest za szafą lub komodą.

Gniazda i łączniki w salonie

Salon to coraz częściej pomieszczenie wielofunkcyjne, w którym nie wystarcza montaż jednej oprawy oświetleniowej. Funkcjonalność wnętrza może zapewnić kilka obwodów elektrycznych, z których każdy ma inne przeznaczenie i jest włączany niezależnie. Łącznik instalacyjny do oświetlenia ogólnego – podobnie jak w innych pokojach – montuje się wewnątrz pomieszczenia przy wejściu po stronie klamki. Lokalizację łącznika warto ustalić 15 cm od ościeżnicy, na wysokości około 90 – 140 cm od podłogi.

Wielu inwestorów decyduje się też na montaż oświetlenia nad stołem, przy którym spożywane są posiłki. W tym przypadku łącznik powinien się znaleźć w bezpośrednim sąsiedztwie stołu na takiej samej wysokości jak łącznik oświetlenia głównego. Jeśli inwestor wybierze łącznik z funkcją ściemniania, zyska możliwość regulacji natężenia światła. To wygodna opcja, jeśli zależy nam na stworzeniu klimatycznego nastroju, a innym razem na dobrym oświetleniu przestrzeni wokół stołu.

Planując ilość gniazd elektrycznych, warto zwrócić uwagę, że potrzeby współczesnych inwestorów różnią się od tych, które mieliśmy kilkanaście lat temu. Dziś używamy znacznie więcej urządzeń, które mogą wymagać podłączenia do sieci w jednym czasie. Warto przewidzieć to na etapie planowania instalacji i zamontować gniazda w wielokrotnej ramce. Panel złożony z kilku gniazd warto zlokalizować w pobliżu sprzętu audio na wysokości 30 cm. Ilość pozostałych gniazd należy uzależnić od metrażu wnętrza. Zazwyczaj wystarcza jednak montaż kolejnych trzech ramek, z których każda będzie posiadać minimum dwa gniazda. Tego typu produkty znajdziemy w sklepie Gajwer.pl.

Osprzęt elektryczny w łazience

Ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa w przypadku pomieszczeń takich jak kuchnia, łazienka i kotłownia łącznik światła umieszcza się na zewnątrz pomieszczenia, czyli zazwyczaj w przedpokoju. Dzięki temu osprzęt elektryczny nie będzie miał styczności z wilgotnym powietrzem. Jednak w łazience oświetlenie rzadko ogranicza się do jednej oprawy. Jeśli inwestor zdecyduje o montażu oświetlenia w okolicy lustra – a tak zazwyczaj się dzieje – będzie musiał zainstalować kolejny łącznik w jego sąsiedztwie. W tym przypadku zaleca się montaż na wysokości 90 – 140 cm osprzętu dostosowanego do warunków panujących w łazience, czyli o podwyższonej klasie wodoszczelności.

W aranżacji łazienki należy uwzględnić gniazda elektryczne. Tu również warto przewidzieć wcześniej ustawienie poszczególnych sprzętów, mebli i sposób, w jaki zostanie urządzone całe wnętrze. Gniazdo, do którego zostanie podłączona pralka i suszarka bębnowa dobrze jest umieścić obok urządzeń. Dzięki temu w przypadku awarii będzie można do nich sięgnąć bez ich odsuwania. W okolicy lustra warto zaplanować kolejne gniazda, do których użytkownicy będą mogli podłączyć suszarkę, lokówkę i szczoteczki elektryczne. Te gniazda umieszczamy na wysokości 90 – 140 cm.

Instalacja w kuchni

Kuchnia powinna być funkcjonalna, estetyczna i dostarczać użytkownikom przyjemnych doznań wizualnych. Oprócz oświetlenia ogólnego istotne będzie w niej oświetlenie blatów i przestrzeni roboczej. Łączniki, które umożliwią jego włączenie, powinny zostać zamontowane w pobliżu blatu. Podobnie gniazda elektryczne. Umieszczenie ich 15 cm nad blatem pozwoli wygodnie używać urządzeń elektrycznych takich jak mikser, blender czy toster.

W kuchni należy również przewidzieć lokalizację takich urządzeń jak lodówka i zmywarka. Jeśli zaplanujemy ją na etapie remontu, łączniki będą mogły się znaleźć w bezpośrednim sąsiedztwie urządzeń.

W aranżacji wnętrza i wykonaniu instalacji elektrycznej istotnym etapem prac pozostaje planowanie. Przemyślana lokalizacja osprzętu elektrycznego sprawi, że wnętrze będzie funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here