Płot drewniany czy metalowy

Wybierając ogrodzenia, zwykle na pierwszy plan wysuwają się płoty metalowe oraz płoty drewniane ogrodowe. Oba rozwiązania są popularne na rynku i znajdują różnorakie zastosowanie. Dzisiaj spróbujemy zestawić charakterystykę obu płotów ogrodzeniowych w poszukiwaniu optymalnego wariantu dla typowego domu jednorodzinnego w Polsce. Masz już swojego faworyta? Jeśli nie, to zapraszamy do lektury!

Płoty ogrodzeniowe – drewniane vs metalowe

Płoty ogrodowe z drewna to powszechne, niedrogie i łatwe w montażu rozwiązania. Są dość uniwersalne, pasują do różnorakich ogrodów i elewacji budynków. Ze względu na charakter samego drewna, panele ogrodowe mają ograniczoną trwałość i odporność na czynniki atmosferyczne oraz szkodniki (wymagana jest impregnacja). By sprawić, aby płoty panelowe drewniane były mocniejsze, czasami montuje się je w betonowej zabudowie. Są to zazwyczaj ogrodzenia nietransparentne (lub częściowo, np. płot ażurowy drewniany).

Ogrodzenia metalowe wykonywane są na zamówienie, stanowią zazwyczaj bardziej ozdobne, transparentne ogrodzenia. Ze względu na specyfikę materiału zdecydowanie lepiej radzą sobie z trudnymi warunkami, takimi jak zmienna temperatura, wilgoć czy silny wiatr. Jednak ich transport, montaż oraz sam koszt sprawiają, że to ogrodzenia dosyć problematyczne, tak dla montażystów jak i dla domowego portfela. Płoty ogrodowe tego typu dają zdecydowanie szersze możliwości estetyczne, niż typowe, katalogowe płoty drewniane ogrodowe.

Dlaczego płoty ogrodowe drewniane?

Co może przekonać typowego polskiego klienta by postawić na płoty panelowe drewniane. Jest to zdecydowanie rozwiązanie dla tych, którzy szukają oszczędnego ogrodzenia, które zapewni im odpowiedni poziom intymności, bezpieczeństwa i dosyć dobrze zgra się z pozostałymi elementami architektury w ogrodzie, takimi jak altany, ławki, meble ogrodowe itd. Płoty drewniane mają jednak szereg pomniejszych wad – przede wszystkim wymagają od czasu do czasu czyszczenia i impregnacji dobrymi środkami powłokotwórczymi, to dodatkowe koszty i czas. Przykładowe płoty drewniane: www.produktyogrodowe.pl/14-drewniane-ploty-panele-oslonowe-ogrodowe

płot

Płot z paneli drewnianych, jeśli odpowiednio nie przemyślimy jego designu, często bywa monotonny i nieciekawy. Dlatego decydując się na takie ogrodzenie warto pomyśleć o różnych zabiegach, które trochę przełamią jednolitą linię ogrodzenia. Przykładem są panele osłonowe ogrodowe o różnej wysokości, co daje wrażenie „poszarpanego” płotu ogrodowego o ciekawej geometrii, a także wykorzystanie płotów ażurowych, które otwierają ogród na świat zewnętrzny.

Jest to jednak jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań w kwestii ogrodzenia. Płoty ogrodowe z drewna są modne, a ze względu na ich niski koszt i możliwość samodzielnego montażu klienci chętnie po nie sięgają (także po małe płoty ogrodowe myśliwskie, często wykorzystywane w ogródkach działkowych).

Dlaczego płoty ogrodowe metalowe?

To solidne i mocne ogrodzenia, które służą przez lata. Zwykle stawiają na nie ci klienci, którzy traktują ogrodzenie jako element ogólnego projektu swojej posiadłości – wykorzystując metalowe przęsła jako nośniki ciekawych wzorów, np. zdobień liściastych lub klasycystycznych. To droższe rozwiązania, zwykle wykonywane na zamówienie, ze względu na swój ciężar posadawiane przez specjalną ekipę. Mają jednak niedoścignione walory estetyczne i wytrzymałościowe. Trzeba jednak dodać, że to zazwyczaj płoty ogrodowe, które są transparentne, co czasem może być uciążliwe dla domowników, zwłaszcza w przypadku ogrodzenia od strony ulicy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here