Oświetlenie do łazienki

Łazienka to pomieszczenie, w którym oświetlenie jest jednym z kluczowych elementów. Jego funkcja zarówno użytkowa, jak i estetyczna jest niezwykle ważna. O tym, w którym miejscu będą znajdowały się lampy, musimy pomyśleć już na etapie projektu pomieszczenia. Prawidłowo rozmieszczone oświetlenie będzie zarówno funkcjonalne, jak i wprowadzi do wnętrza pożądany nastrój.

Oświetlenie ogólne

Pierwszym rodzajem oświetlenia, które powinno się zastosować, jest oświetlenie ogólne. Można je nazwać również zadaniowym. To ono ma wprowadzić do pomieszczenia odpowiednią ilość światła, potrzebną podczas codziennego funkcjonowania. Ważne by takie oświetlenie współgrało estetycznie z projektem łazienki. Najpopularniejsze są reflektory sufitowe oraz plafony wewnętrzne. To lampy, które wprowadzą do pomieszczenia równomierne światło i dokładnie rozjaśnią całą łazienkę. Takie oświetlenie niweluje silne kontrasty i cienie. Popularnym rozwiązaniem jest również lampa sufitowa lub  plafon zewnętrzny. Stosuje się również umieszczane w suficie oprawy halogenowe. Dzięki nim uzyskamy nawet na dużej powierzchni dobrze rozproszone światło. Większość łazienek pozbawionych jest okien, czyli światła dziennego. Warto wybrać żarówki 4000K, które mają temperaturę barwową podobną do światła słonecznego. Jeśli jesteś zwolennikiem cieplejszych barw, wybierz wówczas żarówki o temperaturze 2700/3000K.

Oświetlenie zadaniowe

To oświetlenie, jak sam nazwa wskazuje, ma ułatwić nam wykonywanie codziennych czynności. Do jego zadań należy dostarczenie odpowiedniego światła, zarówno do realizacji odpowiedniego makijażu, jak i podstawowych zabiegów higieniczno – kosmetycznych.

Najważniejsza jest lampa oświetlająca lustro. Ma ona służyć jako dopełnienie światła ogólnego – sufitowego. Do polecanych rozwiązań należy umieszczenie nad lustrem lub po jego bokach, opraw oświetleniowych. Do nich poleca się użycie świetlówek, gdyż nie powodują cieni na twarzy oraz nie będą nas oślepiały, tak jak robią to halogeny czy diody LED. Bardzo praktycznym rozwiązaniem są również listwy oświetleniowe z reflektorami. To niezwykle praktyczne rozwiązanie. Dzięki niemu mamy możliwość ustawienia światła według własnych potrzeb.

Oświetlenie dekoracyjne

Zadaniem oświetlenia dekoracyjnego jest stworzenie odpowiedniej atmosfery w pomieszczeniu. Pełni ono funkcję estetyczną. Do takiego rodzaju lamp należą różnego gatunku listwy z diodami LED. Możemy ukryć je we fragmentach wnętrza. Bardzo popularne są źródła światła, które służą do umieszczania ich we wnękach, pod półkami, na szafkach czy w cokole wanny. Takie wariacje oświetleniowe nadadzą łazience relaksującego klimatu i dopełnią harmonijnie charakter łazienki. Możesz je znaleźć między innymi w sklepie Elampki.pl.

Odpowiednie połączenie tych trzech rodzajów oświetlenia pozwoli Wam stworzyć niezwykle funkcjonalne oraz o wyjątkowym klimacie wnętrze wymarzonej łazienki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here