Poznaj 5 napraw w samochodzie, które możesz wykonać z użyciem odpowiedniego kleju

Naprawy samochodów są zazwyczaj kosztowne i często wymagają czasu oraz wiedzy. Ale są też takie, które można wykonać samodzielnie i sporo zaoszczędzić, a przy tym się nie napracować. Jeżeli macie więc odrobinę czasu, chęci, to możecie podjąć się napraw z użyciem kleju. W dzisiejszym wpisie przedstawimy Wam aż 5 napraw samochodowych, które możecie wykonać z użyciem odpowiedniego kleju.

Wybór kleju jest ważny, ale ważne jest też…

Jest wiele rodzajów klejów, które różnią się łatwością łączenia elementów, czy też tworzenia cząsteczek, ale mogą także uszczelniać, a nawet zapobiegać korozji. Jednak nie ma kleju, który jest idealny i sprawdza się do każdej naprawy. Dlatego też nie można wybierać klejów uniwersalnych, gdyż zwyczajnie się one nie sprawdzają. Jak wiadomo poszczególne materiały użyte w samochodzie mają właściwości fizykochemiczne, dlatego nie można zastosować uniwersalnego kleju, lecz trzeba wybrać dedykowany do danej powierzchni. Ponadto przed klejeniem trzeba bardzo dobrze oczyścić całą powierzchnię, ewentualnie umyć (pod warunkiem, że nie jest to silnik), a następnie wysuszyć. Wtedy można przejść do klejenia.

Naprawa nr 1: Klejenie wału korbowego

Bywają sytuacje, że nakrętka wału korbowego nie wytrzyma obciążenia i trzeba ją ponownie połączyć. Warunki zewnętrzne, drgania mogą powodować, że nakrętka wału korbowego się odkręci. Dlatego też jeżeli dojdzie do takiej sytuacji bądź gdy chcemy jej zapobiec, powinniśmy użyć odpowiedniego kleju i tutaj sprawdzi się klej anaerobowy. Utwardza się on w atmosferze beztlenowej. Musicie więc wiedzieć, że łączyć będzie spoiwa stosunkowo długi czas, a łączenie jest bardzo mocne.

Naprawa nr 2: ubytki metali spowodowane korozją

Jak wiadomo metalowe elementy w samochodzie mogą ulegać korodowaniu pod wpływem warunków atmosferycznych czy wilgoci. Gdy dojdzie więc do uszkodzenia i powstania ubytków spowodowanych korozją, to zamiast wymieniać od razu całą część, zdecydowanie lepiej zastosować właściwy klej, który może uzupełnić ubytki w metalach. Trzeba też wiedzieć, że do tego typu prac najlepiej sprawdzają się kleje epoksydowe, które są oczywiście dwuskładnikowe, a więc posiadają żywicę i utwardzacz, dzięki temu są wytrzymałe lecz nieelastyczne. Można więc z nimi naprawić pęknięcia bloków w silniku. Nadają się także do uszczelnienia układu ssącego czy też wydechowego. Warto też zauważyć, że są odporne na działanie nawet paliwa, czy oleju.

Naprawa nr 3: pęknięty zderzak

W wielu samochodach klasy ekonomicznej sporo elementów wykonanych jest z plastiku i również naprawy elementów plastikowych mogą być wykonywane przy użyciu właściwego kleju. Jeżeli dojdzie więc do uszkodzenia zderzaka, warto zaopatrzyć się w zestaw spoiw do łączenia plastiku. Pamiętajcie, że każda część na wewnętrznej stronie posiada informację, z czego jest wykonana. Dzięki temu łatwiej dobierzecie także właściwy klej, gdyż inny ma zastosowanie do tworzyw z ABS, a inny do elementów z polipropylenu. Zestaw spoiw do plastiku zawiera kleje do różnych tworzyw sztucznych.

Naprawa nr 4: usuwanie pajączków i rys z szyby

W przypadku powstania pajączków, ewentualnie rys na szybach, zastosowanie ma dedykowany do tego celu klej. Należy tutaj użyć ten o typie UV, który jest mocny, a efekty jego wykorzystania będą widoczne od razu. Pamiętajcie, żeby do takich napraw zakupić cały zestaw, który posiada dodatkowo pierścień z przyssawkami, co pozwoli na szybsze i bardziej precyzyjne wykonanie naprawy.

Naprawa nr 5: odpadający grill

Dobry klej jest alternatywą dla spawania. Co ciekawe może być także lepszym rozwiązaniem. Gdy dojdzie do odpadnięcia grilla, pamiętajcie, że możecie zastosować właściwy klej. Powinien on łączyć gumę z tworzywami sztucznymi bądź plastik z metalem, dzięki temu naprawa czy przyklejenie grilla będzie łatwe i szybkie. Najlepiej postawić na klej o konsystencji żelu. Pamiętajcie, aby był elastyczny, a opakowanie posiadało pędzelek.

Klejenie nie musi być trudne, czy skomplikowane. Jeżeli wybierzecie właściwy klej, to poradzicie sobie z wieloma naprawami samochodowymi i nie będziecie musieli za każdym razem oddawać samochodu do warsztatu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here