Współcześni projektanci tworzą nowe koncepcje projektów, bazując na zmieniających się potrzebach inwestorów. W związku z tym, że coraz więcej osób marzy o własnych czterech kątach i skrawku zieleni, w dzisiejszych czasach powstaje mnóstwo kompaktowych i funkcjonalnych projektów domów przeznaczonych dla osób o ograniczonym budżecie inwestycyjnym. Najbardziej opłacalne pod względem ekonomicznym są projekty domów parterowych. Posiadają one niesamowicie wiele atutów, o których opowiemy w tym artykule.
Domy parterowe – przyjazne dla portfela
Domy wyposażone w użytkowe poddasze mają ogromnie wiele zalet, jednak w odniesieniu do domów parterowych jedną z nich nie jest niski koszt budowy. Osobom, którym zależy na jak największych oszczędnościach zalecamy wybór projektu domu parterowego. Brak konieczności budowy drugiej kondygnacji znacząco ułatwia proces realizacji oraz sprawia, że czas trwania całego procesu inwestycyjnego staje się krótszy, a koszty budowy niższe. Wiele osób decydujących się na budowę parterówki wybiera projekty domów parterowych o prostej formie architektonicznej, bez zbędnych dekoracji. Poziom skomplikowania projektu to kolejny aspekt wpływający na całościowy koszt finansowy inwestycji. Aby ułatwić sobie proces realizacji projektu i nie martwić się o chwilowy brak środków, budowę można podzielić na odrębne etapy i realizować w odstępach czasu.
Projekty domów parterowych – komfort i wygoda
Atutem parterówek jest między innymi brak schodów, co niesamowicie ułatwia poruszanie się seniorom, małym dzieciom, a także wszystkim zabieganym osobom, ceniącym sobie wygodę. Łatwy dostęp do wszystkich pomieszczeń szczególnie docenią osoby niepełnosprawne ruchowo, dla których pokonanie kilku stopni schodów to nie lada wyzwanie. Ulokowanie całego programu użytkowego na jednej kondygnacji w projektach domów parterowych wymaga podjęcia przez architektów bardzo przemyślanych decyzji na etapie projektowania.
Brak poddasza użytkowego nie jest jednak przeszkodą w utworzeniu funkcjonalnego układu pomieszczeń, uwzględniającego wyraźny podział domu na strefę dzienną i nocną. Dzięki obecności tylko jednego poziomu możliwe jest rozważenie opcji subtelnego zróżnicowania formy architektonicznej domu, bez obaw o znaczące podniesienie kosztów realizacji. Wysunięcie fragmentu bryły w stronę ogrodu pozwoli na zaaranżowanie komfortowej strefy wypoczynkowej z tarasem, osłoniętej częściowo od strony sąsiadów.
Łatwość adaptacji i modyfikacji
Wszystkie projekty domów mogą podlegać adaptacji i zmianom. W przypadku chęci aranżacji podpiwniczenia lub innej konstrukcji dachu w gotowym projekcie domu, skontaktuj się ze swoim lokalnym architektem w celu omówienia zmian. Wprowadzenie dużych modyfikacji do dokumentacji projektowej domów parterowych jest o wiele prostsze w porównaniu z projektami domów wielokondygnacyjnych. Planując inwestycję warto przemyśleć zarówno swoje obecne potrzeby, jak i te które mogą pojawić się w przyszłości. Projekty domów parterowych z wysokim, dwuspadowym dachem dają możliwość ewentualnej adaptacji poddasza w przyszłości, kiedy zapotrzebowanie na przestrzeń mieszkaniową może ulec zmianie.
Jeśli szukasz gotowego projektu domu parterowego, zapoznaj się z ofertą wyłącznie sprawdzonych biur projektowych, polecanych przez rzesze zadowolonych klientów. Jedną z takich firm architektonicznych na których można w pełni polegać jest pracownia projektowa DOMYwStylu.pl.