Salon - miejsce reprezentacyjne każdego domu

Salon to jedno z podstawowych pomieszczeń, które znajdują się w naszym domu. Wiele osób przykłada mnóstwo uwagi do jego wystroju – wyposażenia, koloru ścian, dodatków – i słusznie, ponieważ jest to miejsce reprezentacyjne każdego domu. To w salonie podejmujemy gości, spędzamy z nimi czas na rozmowach. Meble wypoczynkowe do salonu powinny być wygodne, aby nie przysparzać dyskomfortu i nie zachęcać do jak najszybszego opuszczenia domu gospodarza. Każdy chce, aby jego gość czuł się godnie przyjęty. Dobrze, aby przestrzeń była przyjemna dla oka, aby zawierała elementy zwracające uwagę, które mogą stanowić wspaniały pretekst do rozmowy, np. mogą to być pamiątki z podróży, ciekawe zdjęcia, niestandardowe dodatki, oddające charakter i zainteresowania gospodarza. Salon świadczy o gospodarzu, ale dobrze jest by nadmiernie nie przytłaczał i nie rozpraszał uwagi. Zbyt duża ilość dodatków, kolorystyki i zbędnych elementów sprawią wrażenie bałaganu i utrudnią relaks w towarzystwie najbliższych. Jeśli kolekcjonujemy różnego rodzaju przedmioty, pamiętać musimy o regularnym ich odkurzaniu. Tylko zadbana kolekcja będzie powodem do chluby gospodarza. Zakurzone bibeloty nie przyniosą mu raczej prestiżu.

Salon to oczywiście nie tylko miejsce, w którym podejmujemy gości. Służy on zazwyczaj całej rodzinie. Jest doskonałym miejscem na relaks, spędzanie wolnego czasu. Bardzo często w salonie mamy telewizor, wygodne meble wypoczynkowe, na których spędzamy relaksujące chwile po całym dniu pracy. U niektórych właśnie w salonie koncentruje się życie rodzinne, choć często prowadzi to niestety do zagracenia przestrzeni. Warto wprowadzić w swoim domu zasadę, by nie znosić do salonu wielu zbędnych rzeczy, np. zabawek dzieci, których miejsce jest w pokojach dziecięcych. Wówczas salon pozostanie cały czas miejscem reprezentacyjnym, kojącym nerwy, a w przypadku niezapowiedzianych odwiedzin bez problemu przyjmiemy gości bez poczucia zażenowania, że na kanapie leżą klocki, a przez pokój w ogóle ciężko jest przejść ze względu na porozrzucane zabawki.

Wiele osób, które mają małe mieszkania (dotyczy to najczęściej osób mieszkających w blokach) miewa problem w zaadaptowaniu danego pokoju tak by pełnił funkcję salonu. Są mieszkania, w których sypialnia gospodarzy musi za dnia stać się salonem. Trzeba się z tym pogodzić. Najlepszym rozwiązaniem będzie wówczas zachowanie dyscypliny, jeśli chodzi o porządek. W klasycznej oddzielnej sypialni, nawet jeśli nie pościelimy łóżka lub nie poskładamy ubrań, to nic się nie stanie. Zamykamy drzwi, a nasi goście nie muszą wiedzieć, co za nimi się znajduje. Jeśli nasza sypialnia ma stać się salonem, nie możemy sobie na to pozwolić. W tej sytuacji rezygnuje się zazwyczaj z klasycznego łóżka na rzecz wypoczynków, które za dnia pełnią funkcję kanapy, a na noc – po rozłożeniu – rolę łóżka. Wbrew pozorom takie rozwiązanie nie musi być niekomfortowe. Producenci mebli zdają sobie sprawę, że jest wiele osób mających problem z przestrzenią, które zmuszone są do wyposażania jak najbardziej funkcjonalnego i do wykorzystania praktycznie każdej wolnej przestrzeni. Eleganckie meble wypoczynkowe do salonu po małym przekształceniu stają się komfortowym miejscem do snu. Można przechowywać w nich pościel, a ich rozłożenie oraz złożenie jest niezwykle łatwe i nie wymaga dużego nakładu sił. Tego typu rozwiązanie jest również ciekawym pomysłem, jeśli ktoś ma oddzielną sypialnię, ale zakłada, że będzie przyjmował gości na noc. Wówczas mamy rezerwowe łózko na wszelki wypadek. Przeszłością stały się niewygodne wersalki, które jako kanapa były mało komfortowe, a jako łózko twarde, nierówne i niewygodne.

Niezależnie od tego, czy nasz salon jest ogromnym pokojem, czy pomieszczeniem małym, zawsze powinniśmy zadbać o to, by znalazły się w nim podstawowe meble, służące wypoczynkowi i stół lub ława, przy których można wypić herbatę czy też kawę. Zastosowanie stonowanej kolorystyki ścian i mebli pozwoli niskim kosztem odmienić charakter przestrzeni za pomocą samych tylko dodatków, np. poduszek i zasłon.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here