Niedawno byliśmy świadkami kolejnych zmian w zasadach segregacji śmieci. Najnowsze wytyczne dotyczą zarówno pojemników, jak i śmieci, które powinniśmy do nich wrzucać. Do znanych kategorii dołączył pojemnik na bioodpady.
Choć nowe zasady segregacji śmieci towarzyszą nam już od kilku miesięcy, nie wszyscy wiedzą dokładnie, w jakie pojemniki trzeba się zaopatrzyć, a także jak skutecznie segregować odpady. Wyjaśniamy najważniejsze niewiadome oraz podpowiadamy kilka praktycznych rozwiązań.
Segregacja odpadów – o czym musisz pamiętać
Z dawnego rozróżnienia na trzy podstawowe pojemniki na odpady przeszliśmy jakiś czas temu na pięć koszy na śmieci. Metale i tworzywa sztuczne oddzielono od papieru, natomiast z odpadów zmieszanych wydzielono pojemnik bio, który od początku 2020 roku powinien znajdować się w każdym gospodarstwie domowym oraz na każdym osiedlu. Chociaż nadal mamy w tej kwestii wybór, na segregację śmieci warto zdecydować się z kilku powodów. Po pierwsze działamy bardziej ekologicznie, umożliwiając recykling wielu produktów wykonanych z tworzywa sztucznego, papieru bądź szkła. Po drugie ceny wywozu śmieci w wielu miastach i gminach z roku na rok rośnie, a segregowanie jest obecnie znacznie tańszym wyborem, niż ograniczanie się do odpadów zmieszanych. Kiedy już zdecydujemy się na segregowanie śmieci, warto poczytać, co dokładnie wkładamy do poszczególnych pojemników, ponieważ wraz z opłatami za wywóz śmieci, wzrosły także kary za brak segregacji lub robienie tego w niewłaściwy sposób. Dlatego warto zacząć od zakupu odpowiednich pojemników. Sprawdź pełen asortyment ogrodowy w sklepie Castorama pod adresem https://www.castorama.pl/produkty/ogrod.html.
Kosz na śmieci do segregacji tworzyw sztucznych i metali
Pojemniki na tworzywa sztuczne oraz metale to dla wielu z nas najbardziej problematyczna kwestia segregacji śmieci. Musimy bowiem dokładnie wiedzieć, co może trafić do takiego kosza, a co powinniśmy wrzucić np. do odpadów zmieszanych. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o czystość pustych plastikowych opakowań, które wyrzucamy. Jeżeli kubek po jogurcie lub puszka po konserwie będzie zawierać zbyt wiele resztek jedzenia, takie przedmioty nie nadadzą się do ponownego wykorzystania. Dlatego warto obmywać pojemniki przed wyrzuceniem lub sprawdzić, co mówią przepisy w naszym miejscu zamieszkania. Niekiedy bowiem oczyszczalnie dysponują specjalistycznym sprzętem, który nie tylko daje drugie życie tworzywom sztucznym i metalom, ale też myje śmieci, wyręczając tym samym nas. Warto pamiętać, że śmieciem z tworzywa sztucznego są także niewielkie elementy jak nakrętka butelki czy mała reklamówka. Rozmiar nie ma znaczenia podczas recyklingu, ponieważ plastik przerabiany jest zazwyczaj na drobny granulat. Z kolei do tworzyw sztucznych nie zaliczają się sprzęty elektroniczne oraz AGD. Te urządzenia powinniśmy wywozić do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Nie wrzucajmy też zużytych baterii czy puszek po farbach i lakierach.
Kosze na śmieci zewnętrzne – papier, szkło
Osobny kosz na śmieci powinien być przeznaczony także na papier oraz szkło. Tutaj jednak także należy pamiętać o pewnych ograniczeniach. Papierem nie jest np. ręcznik papierowy czy zużyta chusteczka higieniczna. Pamiętajmy, że do recyklingu nadają się jedynie papiery w dobrym stanie. Dlatego przetłuszczony karton po pizzy wrzucimy do pojemnika na odpady zmieszane. Jeśli chodzi o szkło, do kosza nie wolno wyrzucać żarówek, luster czy szklanych opakowań po lekach. Te ostatnie składane są w specjalnych punktach, które znajdziemy np. w aptekach. Do recyklingu nie przydadzą się też potłuczone pojemniki, dlatego pęknięta butelka powinna trafić do pojemnika na odpady zmieszane.
Kosz na bioodpady
Nowością wśród pojemników na śmieci są bioodpady. W tym koszu lądują przede wszystkim odpady roślinne – resztki warzyw i owoców, a także resztki jedzenia z wyłączeniem mięsa. Bioodpadem może być np. zeschnięty chleb. Można tam też wyrzucać zwiędłe kwiaty, gałęzie, liście oraz skoszoną trawę. O pojemnikach na bioodpady powinni poczytać posiadacze kominków. O ile bowiem kora, trociny czy nieimpregnowane drewno mogą wylądować w koszu, o tyle nie wolno do bioodpadów wrzucać popiołu. Innymi odpadami, które nie mogą znaleźć się w brązowym śmietniku są olej, kości, ziemia, odchody zwierząt ani pozostałości po remoncie w postaci płyt pilśniowych, wiórowych oraz desek zaimpregnowanych.
Na jaką pojemność koszy się zdecydować
Często zadawanym pytaniem jest rozmiar koszy, na jakie powinniśmy się zdecydować w naszym domu. Wszystko uzależnione jest od naszego zużycia. Jeśli często kupujemy produkty w plastikowych opakowaniach, warto mieć obszerny kosz na śmieci z tworzywa sztucznego na co najmniej 60 litrów. Z kolei kosz na bioodpady raczej nie powinien być tak duży, ponieważ resztki jedzenia szybko się psują, a do tego nieprzyjemnie pachną. Z racji nowego podziału, mniej elementów będzie trafiać do odpadów zmieszanych. Obszerny kosz przyda się także na papier, ponieważ kartony często zajmują sporo miejsca.