Meble systemowe

Chyba niemal każdy człowiek chciałby mieć w domu wszystko zaaranżowane w sposób modny, zgodny z najnowszymi trendami, a przede wszystkim estetyczny, cieszący oko mieszkańców i odwiedzających mieszkanie gości. Niestety każde wnętrze przechodzi od fazy nowości do fazy starości, w której widać już zużycie. Marzy się każdemu odnowienie wnętrza, pozbycie się wszelkich niemodnych już i zniszczonych mebli, wykładzin czy dywanów, tapet, kafelków i różnych dodatków. O ile z drobiazgami nie ma takiego problemu, to wymiana umeblowania jest już większym problemem.
Jak poza tym pogodzić chęć usunięcia sprzed oczu poniszczonych stołów, krzeseł, szaf, komód, półek, łóżka i innych mebli z pragnieniem pozostawania poza trendem zbytniego konsumpcjonizmu? Nie chcąc tworzyć zbyt dużej ilości śmieci, a więc nie chcąc po prostu wyrzucać zniszczonych mebli i kupować nowych, musimy kombinować. Wiele osób stara się żyć zgodnie z duchem świadomości ekologicznej. Z tego ducha wynikają trendy DIY, recyklingu twórczego, upcyklingu, wszelkich przeróbek, rękodzieł z wykorzystaniem rzeczy zużytych.
Bardzo modne są sposoby na wykorzystanie przedmiotów, które były już nieestetyczne lub nienadające się do użytku w formie, w jakiej pozostawały, w celu zrobienia z nich czegoś ładnego, pięknego. Drogocennego wręcz. Do technik takich należy na przykład patchwork, decoupage, przecieranki, tradycyjne renowacje mebli przy pomocy szlifierki, bejcy i lakierów oraz inne twórcze metody.
Jedną z najlepszych technik kreatywnego odrestaurowywania mebli należą właśnie przecieranki. Nadają one meblom wygląd osiemnastowiecznych mebli francuskich z okresu rządów Ludwików, a na nie zawsze jest moda. Nieustająca.
Warto zatem zastanowić się, jak pomalować meble na biało przecierane w twórczy sposób. Zresztą nie tylko na biało – dobre są tu również delikatne beże, błękity, stale, szarości. Dzięki ich zastosowaniu możemy wykonać przeróbkę mebli, uzyskując komplet w klimacie francuskich salonów oświeceniowych, prowansalskich posiadłości prowincjonalnych lub skandynawskich przytulnych zaciszy.
Aby wykonać przecierkę, musimy zastosować co najmniej dwie warstwy farby, każda innego koloru, Oczywiście ta spodnia warstwa powinna być ciemniejsza. Po jej wyschnięciu nakładamy drugą, jaśniejszą powłokę. Następnie tę warstwę jaśniejszą, również po jej wyschnięciu, trzemy mokrą szmatką, przecierając ją do tego stopnia, by miejscami pojawiała się warstwa spodnia. W tym momencie wkraczamy z papierem ściernym i przecieramy w sposób, który najbardziej przybliży nas do realizacji zamierzonego celu. W taki sposób uzyskamy pożądany efekt estetycznej starości mebla.
Inną dobrą metodą na wykonanie przecierki jest zastosowanie wosku.
Odpowiedni do tego celu wosk umieścić trzeba w żaroodpornym naczyniu, a naczynie w rondelku z wodą. Należy podgrzać lekko, a następnie dodać pigment w proszku i coś, co nazywa się tryplą. Jest to specjalny środek do polerowania. Używany jest na przykład w jubilerstwie. Ciekawym sposobem, który można wykorzystać w tym momencie przygotować jest zebranie zgromadzonego podczas przeróbek kurzu i brudu i dodanie go do “mikstury”. Całość miesza się dokładnie, niezbyt szybko. jeśli chcemy uzyskać konsystencję nieco rzadszą, możemy później dodać benzyny tak zwanej “lakierniczej”.
Później należy uzbroić się w cierpliwość, by substancja się schłodziła.
Gotowy wosk z pigmentem i tryplą nanosimy na niedużym kawałku drewna, które chcemy opracować techniką przecierki z woskiem. Jeśli efekt wyda nam się zadowalający, może przystąpić do nacierania większych obszarów drewna.
Nałożona warstwa wysychać będzie przez jakiś czas, zazwyczaj ponad godzinę. Czas ten zależy między innymi od temperatury otoczenia i proporcji składników w miksturze woskowej. Po całkowitym wyschnięciu powierzchni z woskiem, całość opracowanego drewna należy porządnie wypolerować. Możemy do tego celu użyć czystej bawełnianej szmatki.
I w taki sposób uzyskamy estetyczne przecierane meble. Nasze wnętrza znowu zachwycą nas i naszych gości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here