Styl to słowo, które wydaje się definiować poniekąd naszą osobowość. To styl decyduje o tym, jak się ubieramy, a także o tym, jak wygląda nasze otoczenie. Przedmioty, które wybieramy nie są najczęściej decyzjami przypadkowymi. Są one wyrazem tego, co nam się podoba, co definiuje nasze poczucie smaku. A ponieważ styl nie jest jeden, przestrzenie, w których na co dzień przychodzi nam przebywać też są różne.
Każdy ma swój styl. Oczywiście nie do końca jest tak, że stylów jest tyle, ile ludzkich istnień. Chodzi tutaj raczej o to, że każdy człowiek, bez patrzenia na to, co wybierają inni, nawet jego najbliżsi, ma w przedmiotach i aranżacjach swoje ulubione cechy, czy są do innych podobni. Tak patrząc na sprawę należy powiedzieć też, że wyróżniamy kilka głównych stylów, z których niektóre zakorzenione są głęboko w tradycji, podczas gdy inne zrodziły się na przykład dopiero w XX wieku. Przedstawicielem tych drugich jest bez wątpienia styl industrialny, który skutecznie podbija serca wielu ludzie na całym świecie.
Sam styl wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. W ubiegłym stuleciu w latach pięćdziesiątych, w tym potężnym kraju nastały czasy recesji. Odbiła się ona szerokim echem na niemal wszystkich dziedzinach życia. A jedną z nich było budownictwo mieszkalne. Wówczas nastał czas, gdy zaczęto na potrzeby mieszkań adaptować pomieszczenia fabryczne oraz warsztatowe. Można więc śmiało powiedzieć, że styl ten powstał z potrzeby wynalazku. Lata kryzysu zaowocowały wręcz taką koniecznością. Nie oznacza to jednak, że styl ten przypisywany jest tym, którzy nie mają wymarzonych warunków do mieszkania. Wręcz przeciwnie, industrialny styl wprowadzany jest do różnych wnętrz, gdzie staje się po prostu inspiracją. Surowe wyposażenie wnętrz i dość nietypowa przestrzeń to dzisiaj synonimy dobrego gustu.
Ponieważ każdy styl rządzi się swoimi prawami, należy zdawać sobie sprawę, że największym błędem w aranżacji wnętrza jest pomieszanie stylów. Dobór elementów, które nie pasują do siebie grozi chaosem, który negatywnie wpływa na samopoczucie osób. Dlatego, jeśli ktoś na przykład decyduje się na industrializm, powinien wybrać również dodatki i meble industrialne. A jakie meble sprawdzą się tutaj najlepiej? Ponieważ w stylu tym stawiamy na przestrzeń i minimalizm, meble nie mogą przytłaczać wnętrza. Powinny być lekkie, a zarazem posiadać własną duszę. Osoby, które na co dzień zajmują się stylami aranżacji wnętrz podkreślają, że meble industrialne muszą mieć swój charakter. Dlatego też polecają wprowadzać do industrialnych wnętrz meble znalezione na pchlich targach i odnowione, czy te, które powstają dzięki recyclingowi. Drewniane palety, a nawet plastik z odzysku doskonale dopełniają surowe wnętrza, ocieplając je nieco. Poza tym należy pamiętać, że muszą one nawiązywać do dawnego stylu fabrycznego, do stylu kojarzonego ze starymi fabrykami czy warsztatami.
A gdzie takie meble można znaleźć? Po pierwsze można je samemu wykonać. Do tego trzeba mieć jednak pomysł no i odrobinę talentu. Ci, którzy nie za bardzo potrafiliby samemu się za nie zabrać, mogą natomiast skorzystać z oferty sklepów. Dzisiaj w wielu dobrych sklepach meblowych, oprócz modeli bardzo tradycyjnych, znaleźć możemy meble wpisujące się w style nowoczesne, w tym styl industrialny. Producenci wykonują właściwie wszystko, począwszy od regałów, poprzez szafki i krzesła, aż po łóżka skończywszy. Trzymając się cech stylu, wykonują meble, które można doskonale wkomponować w już zaaranżowaną przestrzeń.
Pojawia się tylko pytanie, co zrobić, jeśli w moim mieście takich mebli nie ma. Wówczas odpowiedzią stają się sklepy internetowe. W nich zamówić można meble, nawet, gdy mieszka się na przysłowiowym krańcu mapy. Dla takich sklepów odległość nie jest żadną przeszkodą. Z łatwością realizują one każde zamówienie, organizując wszystkie kwestie związane również z transportem. Dzięki temu dzisiaj każdy z nas może stworzyć w swoim domu industrialną przestrzeń i modnie ją wypełnić ciekawymi i oryginalnym meblami.