Uwielbiasz grillowanie i nie wyobrażasz sobie lepiej spędzonego czasu w sobotnie lub niedzielne popołudnie, niż wspólne przygotowywanie ulubionych potraw na ruszcie? Zniechęca Cię jednak perspektywa szorowania zaschniętego tłuszczu na następny dzień? Nie pozwól, aby odebrało Ci to radość z miłych chwil spędzonych w gronie rodziny i przyjaciół – postaw na sprawdzone sposoby i innowacyjne środki, aby szybko i skutecznie wyczyścić grill bez poświęcania dużo czasu.
Proces czyszczenia grilla – co warto wiedzieć?
Chociaż mało kto się nad tym zastanawia, tak naprawdę proces czyszczenia grilla rozpoczyna się jeszcze przed położeniem na ruszcie mięsa. Aby odpadki z jedzenia oraz tłuszcz, które są bardzo trudne w usuwaniu nie przykleiły się do niego, warto pamiętać o jednej, prostej czynności, jaką jest posmarowanie prętów kilkoma kroplami oleju. W tym celu można wykorzystać jakikolwiek olej roślinny lub oliwę z oliwek. Najłatwiej skropić nią papier kuchenny, a następnie nanieść na ruszt. W tak prosty sposób, który trwa zaledwie kilka sekund, wytworzymy na metalowej powierzchni skuteczną powłokę, do której nie będzie przywierał brud – czyszczenie grilla po zakończonym procesie stanie się o wiele łatwiejsze. Warto jedynie pamiętać o tym, aby nie używać zbyt dużo oleju, tak aby nie kapał on na rozżarzony węgiel.
Czyszczenie grilla – kiedy to robić?
Aby zaoszczędzić sobie pracy i czasu, do czyszczenia grilla najlepiej przystąpić jak najszybciej – można to zrobić od razu po skończonej imprezie lub ewentualnie na drugi dzień. Im jednak dłużej będziemy zwlekać, tym proces ten będzie trudniejszy, a pozostawienie resztek jedzenia na długi czas może nawet wywołać przebarwienia. Od czego więc zacząć? Na początku warto sięgnąć po drucianą szczotkę, za pomocą której usuniemy przypalone pozostałości po mięsie i innych składnikach. Warto pamiętać, że o wiele szybciej i wygodniej czyści się jeszcze lekko ciepły grill, niż taki, który całkowicie wystygł. Szczotkę przed czyszczeniem warto umyć gorącą wodą z dodatkiem płynu do naczyń. W przypadku gazowego lub elektrycznego urządzenia można postawić na jeszcze inny sposób – podgrzanie grilla na maksa oraz pozostawienie na kilkanaście minut sprawi, że wszelkie resztki jedzenia się rozkruszą i zwęglą, dzięki czemu podczas sprzątania zostanie nam jedynie usunąć popiół oraz przetrzeć poszczególne elementy mokrą szmatką z użyciem specjalnych detergentów.
Profesjonalne środki do czyszczenia grilla
Na próżno przystępować do czyszczenia grilla jedynie z ciepłą wodą, octem czy innymi domowymi sposobami. Chociaż sposoby naszych babć sprawdzały się jeszcze kilkanaście lat temu, obecnie mamy dostęp do nowoczesnych środków, które w mig rozprawiają się nawet z najgorszym tłuszczem i brudem – dlaczego więc z nich nie skorzystać? Jeżeli nie jesteś pewny czy wybrać profesjonalny środek do czyszczenia grilla opinie zadowolonych klientów, z pewnością Cię do tego przekonają.