Jak odnowić stare meble drewniane? Meble drewniane to dość częsty element wystroju polskich mieszkań i domów. Niestety, po latach użytkowania, nawet te z najlepszego drewna, mogą ulec niewielkim zniszczeniom. Jednak owa sytuacja wcale nie oznacza, że od razu wszystkie meble powinniśmy wymieniać na nowe. Ten artykuł pomoże Ci dowiedzieć się więcej o renowacji mebli krok po kroku.
Co zrobić, gdy ulubione drewniane meble po latach użytkowania się zniszczyły? Jeżeli jesteśmy do nich bardzo przywiązani, to samo przez się jest oczywiste, że kupno nowych nie wchodzi w grę. Artykuł podpowiada jak odnowić stare meble, by zyskały nowe życie i służyły nam przez kolejne lata. Przed zabraniem się do pracy przygotuj: pace do papieru ściernego, metalową szpachelkę, płaski pędzel i miękką ściereczkę.
Drewno to szlachetny, ale niezwykle wymagający materiał. Surowe nie jest odporne na wilgoć, zabrudzenia i nadmierne nasłonecznienie. Oczywiste jest, że aby długo służyło, musi być odpowiednio zabezpieczone. Wśród środków ochrony drewnianych powierzchni prym wciąż wiodą lakiery. Po latach drewniane elementy też można dosyć szybko odnowić. I choć ta czynność nie jest skomplikowana, dobranie odpowiedniego preparatu może okazać się trudne.
Lakierów używa się do wielu wyrobów drewnianych, takich jak podłogi, meble, okna czy boazeria. Tworzą one bezbarwną twardą powłokę, chroniąc drewno niczym pancerz. Ponadto pozwalają uzyskać powierzchnię z połyskiem, matową, półmatową albo przypominającą drewno niczym niezabezpieczone. Miej na uwadze, że nanosi się dwie lub trzy warstwy lakieru, z czego pierwsza to lakier podkładowy, zapewniający lepszą przyczepność do podłoża i zabezpieczający drewno przed zmianą barwy.
Aby przy okazji renowacji mebli drewnianych nadać im ciekawy kolor, warto wybrać lakierobejce łączące cechy bejcy i lakieru. Zapewne nie każdy wie czym jest owa wspomniana bejca. Zatem objaśniam. Bejca jest to impregnat do barwienia drewna, który wnika w jego strukturę i trwale zabarwia powierzchnię, zachowując widoczny rysunek słojów. Pozwala na wyrównywanie barwy podłoża lub maskowanie różnic pomiędzy odcieniami. Kolory bejcy podaje się zwykle w oparciu o gatunek drzewa, który posiada zbliżoną barwę. Do nanoszenia bejcy używa się pędzla miękkiego przy dużych powierzchniach, a przy mniejszych elementach wygodniejszy jest tampon z tkaniny, szmatka lub gąbka. Najlepszym sposobem jest nanoszenie natryskiem pneumatycznym. Bejcę nanosi się na powierzchnie drewniane w nadmiarze, po czym wykonuje się wcieranie z usuwaniem nadmiaru. Bejcowanie wykonuje się w temperaturze od 5 do 30 °C. Dla uzyskania ciemniejszego koloru nakłada się kolejną warstwę bejcy. Pomiędzy kolejnymi nakładaniami należy odczekać czas przewidziany w danych technicznych producenta. Po naniesieniu bejcy i odczekaniu czasu na wyschnięcie należy przystąpić do wykończenia powierzchni. Najczęściej jest to pokrywanie odpowiednim lakierem.
Powróćmy jednak do lakierobejc, które zapobiegają występowaniu sinizny drewna i uodporniają je na szkodliwe warunki atmosferyczne, zwłaszcza na promieniowanie UV. Co więcej, uwypuklają one rysunek słojów. Lakierobejcami wykańcza się m.in boazerię, schody, drewniane drzwi i ramy okienne. Można kupić lakierobejce akrylowe, alkidowe, poliuretanowe i alkidowo-uretanowe. Mają one takie same właściwości jak lakiery o jednakowym składzie chemicznym. Są nieco droższe od swoich bezbarwnych odpowiedników.
Gdy zadajemy sobie pytanie, jak odnowić stare meble drewniane, nie wolno nam zapomnieć o olejach i woskach, które zawierają mniej szkodliwych substancji niż lakiery, bejce, impregnaty i farby. Zarówno woskowane, jak i olejowane powierzchnie wymagają regularnej konserwacji. Oleje nadają drewnu delikatny poblask i pogłębiają jego barwę. Nasączają je, ale nie tworzą powłoki na jego powierzchni. Chronią drewno przed wnikaniem wody, jednocześnie pozwalając mu oddychać. Niestety, uwypuklają nierówności podłoża. Większość olejów nie barwi drewna, można jednak kupić takie, które je rozjaśnią albo podkoloryzują. Woski w przeciwieństwie do olejów tworzą cienką powierzchniową powłokę. Bardziej jednak uodporniają drewno na zabrudzenia oraz wilgoć.