Meble antyki

W dzisiejszych czasach sklepy meblowe, w dużej mierze oferują wyposażenie wykonane z materiałów tanich, łatwych w obróbce, jednak niekoniecznie trwałych. Najczęściej wykorzystywanym materiałem wśród wiodących producentów na rynku jest płyta wiórowa oraz tworzywa zbliżone do niej pod kątem ceny. Zastosowanie takich materiałów jest bardzo szerokie, systemy takie bowiem sprawdzają się zarówno w kuchni, salonie, pokoju dziecięcym czy łazience. Współczesne meble tego typu zdecydowanie odbiegają standardem wykonania oraz swoją trwałością od wyposażenia z litego drewna, które dawniej w mieszkaniach mieli nasi przodkowie. Meble antyki, chciałoby się rzec na temat tych starych zapomnianych już dziś i zakurzonych sprzętów.

Produkowane współcześnie meble to jednak nie tylko płyta wiórowa. Na rynku dostępne są także takie wykonane z litego drewna, na zamówienie. Istnieją w Polsce słynne “zagłębia meblowe”, w których do wyboru będziemy mieli wiele firm zajmujących się takimi wyrobami. Duża konkurencja to atrakcyjne ceny i szeroki wybór w materiałach, stylach i wykończeniach. Meble takie posłużą zdecydowanie dłużej, lepiej będą się opierały zabrudzeniom wynikającym z codziennego użytkowania jak i “niespodziankom” w wykonaniu dzieci czy zwierząt.

Na rynku dostępne jest także wyposażenie stylizowane na to stare, z minionej epoki. Nie są to meble antyki, jednak są atrakcyjne cenowo w porównaniu do oryginału. Etażerka w stylu Ludwika XIV może znaleźć się w każdym salonie. Dzięki takim meblom możemy stworzyć orientalny azjatycki kącik w swojej sypialni czy kuchnie w stylu prowansalskim. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które szukają własnego stylu, ale marzą o czymś innym niż produkty dostępne w sklepach. Uszkodzenie takiego mebla również nie spowoduje u nas nadmiernej paniki bo jest to wciąż wyrób współczesny. Proszę sobie wyobrazić panikę w przypadku uszkodzenia oryginalnego sprzętu z epoki…

Oryginalne meble antyki to już “wyższa szkoła jazdy” i zadanie skierowane do profesjonalistów lub chociaż ludzi, którzy nieco bardziej orientuję się w tematyce stylów jakie towarzyszyły nam i zmieniały się na przestrzeni lat. Warto wcześniej poczytać fachową literaturę, a tematyka ta przeżywa obecnie prawdziwy renesans. Nieocenionym źródłem informacji są strony internetowe, czy fora tematyczne poświęcone przykładowo starym zegarom czy porcelanie. W wielu miastach powstają też sklepy, które specjalizują się w sprowadzaniu oryginalnych staroci. W takich miejscach meble antyki, to już wyselekcjonowana i starannie opisana oferta, o której sprzedawca powinien mieć określoną wiedzę. A natrafić możemy na prawdę na wszystko, jednak na polskim rynku przeważają meble z Niemiec i Holandii. Poza typowym wyposażeniem jak szafa czy komoda, w takich miejscach znaleźć możemy drobne bibeloty czy dekoracje, którymi uzupełnimy nasze stylowe wnętrze.

Prawdziwy renesans przeżywają też targi staroci. Dowóz antycznych mebli z takiego miejsca może być nieco problematyczny jednak na tego typu bazarze wszystko jest do ugadania, a powszechnym zabiegiem jest targowanie się o ceny. Sprzedawcy sprowadzają rzeczy z zagranicy lub pozbywają się własnych kolekcji, których np. już nie potrzebują. Takie miejsce jest także dobre do wyrobienia sobie oka i sprawdzeniu własnej wiedzy. Meble antyki to temat trudny, potrzeba tu długotrwałego przyswajania informacji z różnych źródeł, by odpowiednio zrozumieć temat i nie dać się oszukać przez potencjalnego handlarza. Należy pamiętać, że takie starodawne wyposażenie wnętrz charakteryzowało się zdecydowanie innym rodzajem wykorzystanych materiałów i sposobem wytworzenia czy wykończenia.

Temat antycznych mebli poza wymogiem odpowiedniej wiedzy jest zajęciem bardzo przyjemnym i wciągającym, a już zdecydowanie cieszącym oko. Natrafić możemy na perły dizajnu powojennego jak i te kojarzące się z przedwojennym blichtrem wijącej się, smukłej i tańczącej wręcz secesji. Dużo przedmiotów na rynku to także styl art deco czy biedermeier.

Meble antyki to temat skierowany przede wszystkim do miłośników historii oraz sztuki. Przy dokonywaniu zakupów w centrum handlowym pomyślmy, czy nie warto wybrać się na okoliczny targ staroci i rupieci, aby znaleźć gustowny dodatek do swojego wnętrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here