Stół do jadalni

Najważniejszym elementem wyposażenia każdej jadalni jest oczywiście stół. To właśnie od niego w dużej mierze zależą komfort domowników podczas spożywania posiłków, łatwość organizowania przyjęć czy też efektowność aranżacji pomieszczenia. Dlatego bardzo ważne jest znalezienie odpowiedniego modelu. Sprawdź, na jakie kwestie warto zwrócić uwagę podczas poszukiwań idealnego stołu do jadalni.

Surowce

Na początek warto przyjrzeć się materiałom, z jakich są wykonane poszczególne elementy stołu. Nogi powinny zapewniać stabilność i być wytrzymałe. Z tym zadaniem z pewnością poradzą sobie stoły metalowe, można też postawić na solidne drewno. Następnie należy zastanowić się nad surowcem na blat. Szkło hartowane może dodać wnętrzom lekkości i wygląda bardzo estetycznie. Szybko jednak widać na nim odciski palców, istnieje też pewne ryzyko zbicia szyby. Dobrym pomysłem z pewnością będzie drewno, które przy odpowiedniej konserwacji powinno posłużyć wiele lat. Należy jedynie uważać na zarysowania. Z kolei luksus i solidność zapewnią blaty wykonane z marmuru, który niestety jest ciężki i może nieco utrudniać przesunięcie stołu.

Wymiary

Niesamowicie ważną kwestią są również wymiary stołu, które powinny być dopasowane do wielkości jadalni i ilości wolnej przestrzeni. Dla własnej wygody należy upewnić się, że mebel nie utrudni np. swobodnego odsunięcia krzesła bądź nie jest zbyt niski. Należy pamiętać, że zbyt duży stół może dać dość przytłaczający efekt w mniejszym pokoju. Z kolei mały model w dużej jadalni również może wyglądać nieproporcjonalnie. Istotne jest także to, żeby każdy z domowników miał wystarczająco miejsca, co zapewni komfort podczas spożywania posiłków.

Design

Choć oczywiście kwestie techniczne nie są bez znaczenia, to zdecydowanie warto poświęcić nieco uwagi designowi. Stół przede wszystkim powinien pasować pod względem stylu i kolorów do pozostałych elementów wyposażenia jadalni. Strzałem w dziesiątkę może okazać się zakup jednej z kolekcji mebli jadalnianych ze sklepu online MebleZaGrosze.pl. W ten sposób można mieć pewność, że taki komplet da harmonijny i bardzo stylowy efekt.

Montaż

Podczas zakupów warto sprawdzić, czy wybrany model stołu wymaga samodzielnego montażu, czy też może blat i nogi są przytwierdzone do siebie na stałe. Jest to szczególnie ważne w przypadku mieszkań, w których wniesienie większego mebla mogłoby być problematyczne ze względu np. na wąską klatkę schodową. Złożenie stołu z pomocą instrukcji nie jest trudnym zadaniem, a możliwość demontażu może przydać się np. podczas remontu bądź przeprowadzki.

Funkcje

Stół do jadalni powinien być przede wszystkim praktyczny i funkcjonalny. Dlatego warto sprawdzić, czy wybrany model ma np. przydatne rozwiązania. Jedną z najczęściej spotykanych opcji jest możliwość rozłożenia stołu. Pozwala to na szybkie powiększenie powierzchni dla gości i potraw, a jednocześnie po złożeniu mebel na co dzień nie zajmuje tak dużo miejsca. Niektóre modele mają też ukryte szuflady, w których można przechowywać np. eleganckie sztućce na ważne okazje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here