Światłowody – przeznaczenie, funkcje, zalety wyboru

0
1014

Światłowody to specjalne gatunki przewodów wykorzystywane w przesyłaniu impulsów świetlnych. Z powodzeniem mogą zastępować konwencjonalne przewody stosowane do przesyłu impulsów na dużą odległość. W światłowodach zastosowano specjalny rodzaj rdzenia, wykonany ze szkła (kwarcu). Dzięki temu prędkość przesyłania danych jest jeszcze wyższa. Poniżej przyglądamy się budowie światłowodów z bliska – podpowiadamy jakie rodzaje tych przewodów znajdziesz w sklepach, na jakiej zasadzie opiera się ich działanie oraz jak dokonać wyboru, by był trafny.

Światłowody w przekroju: kilka słów o budowie

Najważniejsze właściwości światłowodów wynikają z ich budowy. Dzięki wykorzystaniu przezroczystego materiału do budowy rdzenia, przewód ma optymalny współczynnik załamania światła. Obecność specjalnej warstwy izolującej uniemożliwia wydostanie się wiązki światła na zewnątrz. Otyliny ochronne wykonuje się z materiału termoplastycznego, co dodatkowo zabezpiecza kabel światłowodowy przed zerwaniem.

Pierwsze światłowody powstały już przeszło 40 lat temu. Obecnie, stosowane są coraz częściej z uwagi na ich ewidentne zalety. Wymienić należy przede wszystkim o wiele większą przepustowość włókien kwarcowych, niż konwencjonalnych przewodów z włóknami miedzianymi. Kolejne zalety związane są z właściwościami fizycznymi przewodów światłowodowych. Są one bowiem niezwykle lekkie, cienkie, a dzięki temu – sprawdzają się przy stosowaniu na różnych odległościach.

Warto także wspomnieć o dużej wartości ekologicznej światłowodów. Są one mniej obciążające dla otaczającego je środowiska. Nie wywołują żadnego negatywnego wpływu, co ma duży wpływ na ich zastosowanie w czasie projektowania instalacji światłowodowych przebiegających przez naturalne tereny.

Dostępne światłowody mogą różnić się przede wszystkim ilością włókien zawartych w jednej wiązce. Im jest ich więcej, tym większa będzie przepustowość interesującego cię przewodu. Ważnym parametrem jest także rodzaj materiału, z którego wykonano powłoki zabezpieczające. Niekiedy wykorzystuje się powłoki o podwójnych warstwach lub dodatkowe opancerzenie. Dzięki temu przewody są bardziej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, przetarcie i zerwanie.

Korzyści ze światłowodów. Przesył danych od strony praktycznej

Światłowody to jedne z najsprawniejszych nośników danych, pozwalających uzyskać transfer o niespotykanych prędkościach. Dzięki temu można sprawnie przesyłać treści internetowe pomiędzy różnymi państwami i kontynentami. Mogą z łatwością osiągać prędkość nawet 3 terabajtów w ciągu sekundy. Najszybsze światłowody mogą osiągnąć prędkość nawet ponad 70 terabajtów.

Światłowody są niezwykle ważne w przypadku osób, które komunikują się przez internet, przesyłając duże liczby danych – na przykład za pomocą komunikatorów audiowizualnych. Wówczas, odpowiednio szybki internet jest warunkiem, by obraz mógł zostać bez problemów przesłany, bez utraty jego jakości.

Również dostęp do serwisów streamingowych, wyświetlających filmy w wysokiej rozdzielczości (4K) wymaga zastosowania światłowodów. Gry internetowe, rozgrywane w czasie rzeczywistym, również będą lepiej działać, jeśli ich impulsy będą przesyłany wzdłuż wiązek światłowodów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here