dom

W życiu każdego człowieka dochodzi do momentu, w którym musi zainwestować w jakąś nieruchomość. Niektórzy robią to za pomocą kredytu, inni przez całe życie oszczędzają, a część osób mieszka całe życie w jednym miejscu. To ostatnie może również wiązać się z dużymi kosztami – remontami czy drogimi czynszami. W niektórych wypadkach warto opuścić dotychczasowe miejsce pobytu i zainwestować w dom, mieszkanie lub opcję niejako pośrednią, czyli bliźniaka. Na co warto wydać pieniądze w 2021 roku?

Stale zmieniające się ceny i zalety bliźniaka

Największym problemem w obecnych czasach jeśli chodzi o nieruchomości są ceny materiałów. Niektóre z nich zanotowały wzrost kosztów na poziomie 50 procent. Wystarczy wspomnieć tu płyty OSB czy materiały izolacyjne w rodzaju styropianu. Architekci domów zapewniają jednak, że większość materiałów utrzymuje się w miarę na równym poziomie. Koszt budowy domów więc wzrasta, ale nie na tyle, żeby całkowicie taki pomysł porzucić. Osobną sprawą są koszty działek, które w niektórych rejonach Polski podniosły się (np. województwo lubelskie), a w innych obniżyły (np. zachodniopomorskie).

Nie dziwi zatem, że ludzie zainteresowali się opcjami pośrednimi w stylu bliźniaków. To idealny wybór dla osób, które niekoniecznie chcą inwestować dłużej w mieszkanie, ale pragną mieć warunki zbliżone do domowych. Koszt materiałów rozkłada się wtedy w większym stopniu na rodziny mieszkające w sąsiedztwie, choćby z uwagi na wspólną ścianę wewnętrzną. Projekt domu bliźniak jest również bardziej opłacalny z uwagi na stałe opłaty dotyczące np. ogrzewania. W dłuższej perspektywie tańsze są również remonty, które dotyczą wspólnego dachu czy systemu rynien.

Zalety inwestowania w dom

Największą zaletą inwestowania w dom jest bez wątpienia niezależność. Kiedy w końcu zakończy się opłacanie kredytu hipotecznego lub uzbiera się wystarczającą oszczędności – skończy się zależność od osób trzecich. Czynsz za mieszanie może być naprawdę obciążający, zwłaszcza w przypadku największych miast. Średni koszt domu wynosi obecnie około 250 000 złotych netto. W przypadku czynszu na poziomie 1000 złotych – inwestycja zwraca się po 250 miesiącach, czyli 20 latach. W przypadku młodych rodzin nie musi to być długi okres czasu.

Własny dom to również wygoda, spokój i własny kąt, gdzie nie doświadczymy pretensji sąsiada. Warto wspomnieć o innych zaletach, takich jak:

  • kilkakrotnie większa przestrzeń dla całej rodziny
  • własny ogród
  • mniej kosztów stałych, które ograniczają się jedynie do ogrzewania, wody, prądu czy wywozu śmieci

Zalety inwestowania w mieszkanie

Posiadanie własnego domu ma wiele zalet, ale niekoniecznie przekonuje to osoby z miasta. Po pierwsze wielu właścicieli mieszkań ceni sobie miejskie życie, gdzie można poznać więcej ludzi i udać się do ciekawszych miejsc. Po drugie oszczędności z posiadania domu mogą być jedynie pozorne. Wspomniane 20 lat zwrotu kosztów to dla niektórych zbyt długo. Niektóre osoby są już zbyt wiekowe lub mają zbyt niskie czynsze, żeby na dłuższą metę im się to opłacało.

Cena zakupu mieszkania często jest o co najmniej połowę mniejsza niż w przypadku domu. Nie każdy ma spore oszczędności i nie wszyscy chcą się zadłużać na kilkadziesiąt lat kredytami hipotecznymi. Poza tym, jeśli będą chcieli kiedyś zdecydować się na dom – sprzedadzą aktualne mieszkanie i zrealizują nowe marzenie. Świat nieruchomości jest bardziej elastyczny niż się wydaje. Zarówno mieszkanie, jak i dom mogą okazać się w 2021 roku świetną inwestycją. Należy jednak uważać na zawyżone ceny i najlepiej skonsultować swój wybór ze specjalistą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here