Ściany szczelinowe to jeden z systemów konstrukcji, wykorzystywany w trakcie dokonywania robót budowlanych. Kiedy dokładnie się je stosuje? W jaki sposób wykonywane są ściany szczelinowe i z jakich materiałów?
Czym jest ściana szczelinowa?
Ściana szczelinowa to nic innego, jak specjalny system konstrukcji wykorzystywany w trakcie prowadzonych prac na budowie. Cechuje się głębokimi wykopami, które w późniejszym czasie są wypełniane odpowiednim materiałem, który je zabezpiecza, a także stabilizuje grunt. Pozwala to oczywiście na stawianie dużych i ciężkich budynków oraz elementów infrastruktury drogowej. Wiedzy na ten temat można z powodzeniem szukać w sieci. Ściana szczelinowa została też omówiona na stronie wykonawcy www.keller.com.pl, gdzie podano jej zastosowanie oraz omówiony został dokładniejszy proces technologiczny. Wbrew pozorom nie jest to szczególnie skomplikowane.
Z czego wykonuje się ściany szczelinowe?
Najczęściej do wykonania ścian szczelinowych wykorzystuje się żelbet, który jest formowany bezpośrednio w gruncie i wykopanej wcześniej pionowej szczelinie. Mogą mieć one różną głębokość oraz grubość w zależności od potrzeb, czy rodzaju gruntu, na jakim się działa. Wcześniej rzecz jasna trzeba dokonać odpowiednich badań i pomiarów gleby, by wiedzieć jaką metodologię wybrać oraz w jaki sposób podjąć się tworzenia ścian szczelinowych.
Jak wykonuje się ściany szczelinowe?
Proces powstawania ściany szczelinowej może być zróżnicowany, obecnie wyróżnia się trzy podstawowe metody, czyli stropową, top & down, podstropowa klasyczną, półstropową, a także ściany rozpierane. Chodzi jednak przede wszystkim o to, że dokonuje się wykopów, tworząc w ten sposób szczelinę w gruncie i wykorzystuje się do tego specjalistyczny sprzęt. Aby nie doszło do zawalenia, wylewa się dodatkowy składnik stabilizujący w postaci płynnej, a następnie wykonuje murki prowadzące, pogłębia się szczelinę, oczyszcza z zawiesiny, wkłada zbrojenie, a na końcu betonuje. Nie ma tutaj mowy o jednej ścianie, a o sekcjach ścian szczelinowych, które są pomiędzy sobą połączone.
Kiedy wykonuje się ściany szczelinowe?
Ściany szczelinowe mają kilka podstawowych funki, jedną z nich zabezpieczenie gruntu przed siłą ciężaru budowli, jaka na niej powstanie, rozłożenie obciążeń, a także zapewnienie wodoszczelności. Dzięki temu nie dojdzie rzecz jasna do podmoknięć i zawilgocenia budowli, jej przechylenia czy zawalenia.
Jakie są zalety ścian szczelinowych?
Zalety, jakie niosą ze sobą ściany szczelinowe, są nie do przecenienia. Dzięki nim uzyskuje się szczelność podłoża, a także znacznie większą nośność. W ten sposób na tak przygotowanym gruncie może powstać nawet bardzo wysoki budynek czy wyjątkowo ciężka budowla. Nie zgina się, nie drga i można ją wykonywać nawet na bardzo dużych głębokościach. Nie stanowią też przeszkody dla okolicznych już istniejących budowli, a ich wykonywanie jest też mało uciążliwe dla otoczenia.