Meble do salonu

Aranżacja to dla wielu z nas twardy orzech do zgryzienia. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, czego się chce oraz czego się oczekuje. Ważną rolę stanowią również możliwości finansowe. Konieczna będzie także odrobina polotu i dobrego smaku. Wizualizując wygląd naszego wnętrza powinniśmy trzymać się kilku kluczowych zasad. Funkcjonalność poszczególnych pomieszczeń odgrywa bardzo istotną rolę, warto podzielić przeznaczenie naszych pokoi na te, w których będzie toczyć się codzienne życie i te, w których przyjmiemy naszych gości. Często czując nadmierne zakłopotanie przy aranżacji wnętrza naszego domu, czy mieszkania rozmyślamy nad usługami fachowców, w tym przypadku mowa o projektantach wnętrz. Taka osoba z powodzeniem stworzy projekt, zobrazuje nasze pomysły, jak i również dobierze meble, sprzęt RTV i tym podobne, krótko mówiąc – wykona za nas “czarną robotę”. Jeśli jednak chcesz samodzielnie wykonać aranż swojego pomieszczenia, koniecznie przenieś swoją wizję na kartkę papieru. Oszczędzi to wiele czasu, ale przede wszystkim w ten sposób jesteś w stanie zobrazować swoje pomysły i skutecznie sprawdzić, czy to jest to o czym myślisz. Wyobraźnia jest ważna, ale ma swoje ograniczenia, nie chcesz przecież, aby po zakupie mebli okazało się, że nie pasują do wymiarów pomieszczenia.
Urządzenie wnętrza nie jest prostą sprawą, ale nie zawsze pomoc profesjonalisty jest niezbędna. Można wyróżnić kilka uniwersalnych i niezmiennych zasad, które znacznie ułatwią nam wykonanie tego zadania. Aranżacja wnętrza to sztuka iluzji. Musimy się oswoić z tą myślą, jeśli chcemy, żeby od przebywania w pomieszczeniach naszego mieszkania nie bolała głowa, czy oczy. Nie chcemy przecież, aby goście z niecierpliwością czekali na przybycie taksówki, bo pobyt w naszych progach okazał się zwyczajnie nie do zniesienia. Przestrzeń jest najważniejsza. Pokoje obficie zastawione potężnymi, ciężkimi meblami to już przeżytek, trzeba się z tym pogodzić. Dziś rządzi minimalizm, daje poczucie wolności i przestrzeni. Nie mowa tu jednak o przesadnym minimalizmie, są oczywiście pewne granice. Postrzeganie przestrzeni i wielkości wnętrza kształtowane jest przez sufit, ściany, podłogę, światło, które przez okno wpada do naszego pomieszczenia. W porównaniu do mieszkań, czy domów budowanych według starych standardów, dzisiaj często spotyka się mieszkania, które nie posiadają wielkiego metrażu. Dlatego w niedużych pokojach warto ograniczyć przesadną obecność wszelkich sprzętów jak i mebli. Od czego są przecież szuflady i inne obszerne schowki. Praktyczne są na przykład pufy, które łączą ze sobą funkcje siedziska oraz praktycznego schowka. Duże szafy, obejmujące całe ściany najczęściej wykonane są z wiszącymi z przodu drzwi lustrami. Dlatego po raz kolejny warto podkreślić znaczenie okien. Lustra powiększą optycznie pokój, a wpadające przez okna światło, odbite przez lustro zapewni nastrój oraz wniesie do domu energię witalną, tak ważną przecież na co dzień. Nie używaj firan i zasłon jeśli tego nie potrzebujesz, pozwól słońcu zagościć w twoim mieszkaniu, a na pewno odbije się to na twoim samopoczuciu.
Niewielki metraż naszego mieszkania to problem, który możemy rozwiązać także za pomocą odpowiedniej kolorystyki. Tu jednak pojawia się wiele pytań, bowiem wielu z nas nie interesuje się aranżacją na tyle, by to wszystko dopasować. Szare meble – jaki kolor ścian? To jedno z wielu pytań, które zdaje się przewijać podczas wykonywania aranżu, czy samego planowania jego wykonania. Tutaj także konieczne będzie trzymanie się kluczowych zasad. Ostre kolory optycznie zmniejszają wielkość wnętrza. Unikaj niemodnych tapet, ozdobionych licznymi wzorami, które zwyczajnie nie są już na topie. Szarość i biel, to kolory idealne do stosowania w małych pomieszczeniach.
Jak widać udana aranżacja łączy ze sobą wiele ważnych czynników. Trzeba zachować odpowiedni balans i pamiętać o kluczowych zasadach, jeśli chcesz aby goście dobrze czuli się w twoim domu, a przede wszystkim – Ty sam. Podejdź do tego zadania z należytą cierpliwością, pośpiech to zły doradca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here