Design mebli - domowy czy ze sklepu?

Połączenie czerni i bieli to klasyka – taki dobór kolorystyczny jest niezwykle elegancki i uniwersalny, sprawdza się doskonale we właściwie każdym pomieszczeniu. Nic dziwnego, że skuszeni tym często wybieramy biało-czarne meble. Mają one ponadczasowy wygląd i możemy być pewni, że mimo upływu lat zawsze będą ładne i pasujące do szybko zmieniającej się mody. Jak jednak ma się sprawa ze ścianami? Obawiamy się, że jeśli wybierzemy nieodpowiedni kolor ścian, meble nadadzą naszemu mieszkaniu smutny albo surowy wygląd. Jak dobrać barwę ścian, by przełamać nieco klasyczną kolorystykę albo wręcz przeciwnie, ją uzupełnić? Biało czarne meble – jaki kolor ścian będzie najlepszy?
Pierwszą sprawą, którą należy sobie uzmysłowić, jest to, czy nasze meble są czarno-białe czy biało-czarne. Na pozór to to samo, jednakże rozchodzi się tu o to, która barwa dominuje. Meble, w których dominuje biel, sprawdzają się we wszystkich rodzajach wnętrz. Te, w których więcej jest czerni, pasują do dużych, przestronnych pomieszczeń. Małe i ciemne wnętrza skorzystają na jasnych odcieniach, a dla większych pokoi lepsze są intensywniejsze, ciemniejsze barwy. Jasne ściany sprawią, że pomieszczenie będzie wydawać się jaśniejsze i optycznie powiększone – czerń wywołuje odwrotny efekt.
Biało-czarne meble są uniwersalne, więc właściwie przy każdej ścianie wyglądać będą świetnie. Dla uzyskania klasycznego, ale nowoczesnego wystroju warto pomalować więc ściany na odcienie bieli i szarości – na pewno pasować będą do dwubarwnych mebli i przy tym świadczyć będą o znajomości aktualnych mód. Warto również użyć mocnych, barwnych akcentów, na przykład słonecznej żółci. Dzięki temu wystrój będzie wydawał się nieco żywszy. Również czerwień świetnie sprawdzi się w tej roli.
Biało-czarne meble możemy postawić na tle ciemnoszarej ściany, takiej przypominającej beton. W sklepach meblowych dostępne są farby strukturalne, które będą imitować właśnie beton. Takie połączenie nada mieszkaniu industrialnego charakteru. Takie połączenie można urozmaicić szklanymi dekoracjami, metalowymi dodatkami i oświetleniem dopasowanym do stylu. Ściana wyłożona płytkami imitującymi kamień również jest świetnie wyglądającą alternatywą.
Pastelowe kolory nadadzą mieszkaniu przytulności – ecru lub jasny beż przełamią czerń mebli. Odcienie szarości nadadzą elegancji i pasować będą do każdego rodzaju mebli, niezależnie od tego, która barwa w nich dominuje, a także z łatwością będzie można przełamać je dowolnym jaskrawym odcieniem dodatków, na przykład różem czy fioletem.
Jeśli chcemy mieć w domu trochę więcej koloru, możemy pomalować jedną ze ścian na intensywny odcień. Czarno-białe meble niezwykle wyglądać będą również na tle jednej czarnej ściany – z resztą ścian w odcieniach bieli czy innych jasnych barw. Świetnie wyglądać będą też na tle beżowej ściany albo tej o barwie szałwii – szarozielony odcień będzie pięknie kontrastował z błyszczącymi blatami mebli. Również zimny błękit doskonale sprawdzi się w tej roli. Zbyt intensywna barwa ścian może jednak przytłoczyć i sprawić, że kontrast będzie niezbyt przyjemny dla oka – jeśli zależy nam na żywej zieleni, warto poświęcić na nią tylko jedną ze ścian, a nie całość pomieszczenia.
Klasyczny wygląd biało-czarnych mebli podkreśli również geometryczna tapeta w podobnych odcieniach czerni i bieli albo szarości. Także można zastanowić się nad użyciem farby tablicowej, pozwalającej na pisanie na nią kredą. Takie rozwiązanie sprawdzi się na przykład w domowym biurze, gabinecie albo w pokoju dziecięcym.
Niezależnie od wybranej kolorystyki ścian, biało-czarne meble prawie zawsze będą pięknie się prezentować. Są klasyczne, eleganckie i ponadczasowe, a dzięki temu wyglądają pięknie i się nie nudzą. Dają bardzo duże możliwości w kwestii doboru kolorów w mieszkaniu – pasują do nich zarówno betony i kamienie, jak również pastele i intensywne barwy. Dobór kolorystyki ścian zależy więc od nas i od naszego upodobania, gdyż możliwości dawane przez czarno-białe meble są wręcz nieskończone.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here