O czym trzeba pamiętać, urządzając sale lekcyjne?

Wyposażenie szkół jest bardzo kosztownym przedsięwzięciem. Zazwyczaj trzeba wyposażyć sale lekcyjne. Trzeba zakupić meble oraz pomoce dydaktyczne. Kupuje się ławki szkole – czyli stoliki oraz krzesełka. Liczba stolików powinna być dopasowana do liczby dzieci w danej klasie. Nie powinno być mniej mebli szkolnych niż dzieci. Nie ma potrzeby też kupowania większej ilości. Dodatkowo zaopatrzyć trzeba klasę lekcyjną w szafy. W takich szafach przechowuje się zazwyczaj pomoce dydaktyczne. Szafy w klasach specjalistycznych (na przykład w sali chemicznej) muszą spełniać specjalne wymogi i posiadać atesty bezpieczeństwa. Nie są to zazwyczaj meble wykonane z płyty wiórowej – tylko specjalistyczne meble, które odporne są na działanie różnych chemicznych substancji. Zazwyczaj w Sali chemicznej przechowuje się różne odczynniki. Są tam buteleczki z kwasami oraz z zasadami. Dobrze, aby szafa wykonana była z tworzywa sztucznego, drewna albo z metalu. Dobrze jest pomyśleć też o zapleczu, które będzie z ograniczonym dostępem. Do klasy chemicznej mają dostęp jedynie uczniowie w towarzystwie nauczycieli. Bardzo ważne jest przestrzeganie wszystkich regulaminów bezpieczeństwa.

Klasa biologiczna powinna posiadać miejsce na przechowywanie atlasów oraz zielników. Dobrze jest pomyśleć o szafkach, na których uczniowie szkół podstawowych będą mogli położyć swoje zielone eksperymenty. Zazwyczaj na lekcjach przyrody przesadza się rośliny oraz obserwuje wzrost fasoli lub rzeżuchy. Dzieci często posiadają w salach lekcyjnych akwaria, terraria oraz klatki z gryzoniami. Są to ich podopieczni, którymi opiekują się w czasie przerwy. W sali geograficznej wiszą zazwyczaj mapy, więc koniecznie potrzebujemy wieszaków i haków na mapy. W tej sali również uwzględniamy meble szkolne, w których będziemy przechowywać pomoce dydaktyczne. W każdej klasie musi znaleźć się tablica. Kiedyś były to tablice zielone, po których pisało się kredą. Teraz na ścianach montuje się albo tablice multimedialne, na których wyświetla się slajdy oraz pisze za pomocą specjalnych narzędzi.

Dodatkowo należy pamiętać o innych miejscach, w których dzieci przebywają podczas przerwy. Na korytarza zwykle umieszcza się kanapy, aby dzieci mogły usiąść. W szatniach muszą znaleźć się wieszaki na kurtki oraz szafki na buty. Szafka koniecznie powinna być zamykana na kluczyk. W niektórych szkołach szatnie są wydzielane dla każdej klasy. Taka szatnia zamykana jest na kluczyk zaraz po wyjściu uczniów na zajęcia. W szkołach należy wymieniać buty na ochronne stąd właśnie potrzeba szatni. To samo tyczy się sali gimnastycznej. Dzieci spędzają tam trochę czasu w trakcie roku szkolnego. Na pewno takie pomieszczenie musi zawierać specjalną podłogę, która ułatwi uprawianie gier zespołowych. Przy ścianach dobrze jest zamieścić ławeczki, na których niedysponowani uczniowie będą oglądać mecze. Przy każdej sali gimnastycznej powinien być niewielki kantorek z sprzętami do ćwiczeń. Znajdziemy tam piłki do gier zespołowych, maty do ćwiczeń, drążki oraz ciężarki do podnoszenia.

Sala matematyczna to najbardziej nielubiane przez dzieci miejsce. Zazwyczaj są tam wzory matematyczne i równanie powieszone na ścianie. W nowoczesnych szkołach w każdej sali znajduje się tablica magnetyczna oraz rzutnik na ścianę. Pozwala on zwiększyć efektywność nauki. Nauczyciel nie traci czasu na pisanie na tablicy, tylko włącza gotową prezentację i pokazuje uczniom najważniejsze rzeczy. Duże znaczenie ma to na lekcjach biologii oraz geografii. Nie trzeba pokazywać wskaźnikiem na mapie oraz globusie. Wszystko wyświetla się na ekranie, a my pokazujemy za pomocą lasera. Ławki w klasach humanistycznych mogą być łączone ze sobą w kręgi. Sprawi to, że uczniowie będą pracować w grupach. W ten sposób namawia się ich do dialogu oraz dyskusji na dany temat. W takim systemie miło pracuje się też na lekcjach techniki oraz plastyki, warunkiem jest jednak to, żeby klasa na lekcjach była cicho. Połączenie dzieci w grupy może powodować, że będą za dużo rozmawiać, zakłóci to przebieg lekcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here