Czym jest stół krzyżowy?

0
896

Wiele osób zastanawia się do czego służy stół krzyżowy. Jest to urządzenie wykorzystywane do pracy z frezarkami do metalu lub wiertarkami stołowymi.

Wybór stołu krzyżowego

Szczególnie warty uwagi jest stół krzyżowy z https://www.igus.pl/, który wyprodukowany jest z materiałów najwyższej jakości. Umożliwia redukcję wibracji oraz właściwą stabilizację, dzięki czemu obróbka jest maksymalnie precyzyjna. Najlepiej zakupić stół u sprawdzonego i renomowanego producenta, który wiele lat działa na rynku i cieszy się dobrą opinią. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że stół krzyżowy to doskonałe narzędzie do frezowania oraz precyzyjnego wiercenia. Sprawdzi się dobrze zarówno w profesjonalnym warsztacie lub domowej piwnicy. Nawet bardzo ciężkie części można zamontować, ponieważ posiada hartowaną oś. Należy pamiętać, że stół krzyżowy zbudowany jest z dwóch prowadnic, które są określane mianem osi. Warto jasno podkreślić, że osie mogą mieć różne kąty, a do tego się krzyżują.

Stoły krzyżowe wyprodukowane są przeważnie z aluminium odlewanego pod ciśnieniem. Kupując taki sprzęt można mieć pewność, że frezowanie będzie bardzo dokładne. Dodatkowo istnieje możliwość prowadzenia trapezowego. Postęp technologiczny sprawił, że obecnie możemy korzystać z rozwiązań, o których dawniej byśmy nawet nie pomyśleli. Wszystkie osoby, które poddają obróbce takie materiały, jak metal, drewno oraz tworzywo sztuczne powinny zaopatrzyć się w stół krzyżowy.

Cena stołu krzyżowego

Stół kosztuje kilkaset złotych, więc nie jest to raczej wygórowana cena i każdy może sobie pozwolić na taki wydatek. Należy pamiętać, że niezwykle przydatnym dodatkiem jest aparat posuwu. Wybór przystawek wiertarsko-frezarskich jest naprawdę bardzo duży, dlatego każdy bez większych problemów może znaleźć coś dla siebie. Najlepiej wybrać taki sprzęt, który będzie kompatybilny z obrabiarką do drewna.

Stoły krzyżowe cieszą się ogromnym uznaniem, więc są sprzedawane na całym świecie. Można śmiało powiedzieć, że stół to funkcjonalne oraz uniwersalne narzędzie stosowane na małych wiertarkach oraz frezarkach. Warto mieć na uwadze, że działa również na innych obrabiarkach. Występowanie luzów można zminimalizować przy pomocy prowadnic o przekroju w kształcie ogona jaskółczego. Niezwykle ważna jest precyzyjna praca stołu współrzędnościowego. Można sobie ją zagwarantować wykorzystując prowadnice z regulacyjnymi listwami. Stoły krzyżowe są też bardzo łatwe w konserwacji. Należy jednak pamiętać o ich regularnym czyszczeniu. Na rynku można też znaleźć stoły krzyżowe w niskiej cenie, ale lepiej ich unikać, bo niewiele mają wspólnego z jakością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here