Ekogroszek – popularne paliwo

0
763

Współczesny przemysł energetyczny opiera się na wielu źródłach, począwszy od węgla po energię odnawialną. Silna presja na ochronę środowiska stymuluje prace nad nowymi nośnikami energii tak w przemyśle, jak i w gospodarstwach domowych. Szczególnie w tym drugim przypadku niezbędna była alternatywna forma ogrzewania dla tradycyjnego węgla kamiennego.

Co to jest ekogroszek?

Węgiel kamienny od wieków stosowany był jako główne źródło energii dla zakładów przemysłowych, szczególnie w przemyśle ciężkim. W gospodarstwach domowych przez wiele dekad był podstawowym paliwem służącym do ogrzewania mieszkań i gotowania. Węgiel zastąpił niejako drewno, z którego korzystano od zarania dziejów, a które z czasem, na wskutek intensywnej eksploatacji stało się trudno dostępne. Alternatywą dla tradycyjnie wykorzystywanego drewna stał się węgiel, lecz od początku jego stosowania przewijał się temat wysokiej emisji spalin, co ludzie nawet bez badań i statystyk odczuwali bezpośrednio.

Ekogroszek – węgiel, ale szlachetny.

Co właściwie kryje się za tajemniczą nazwą ekogroszek i skąd się wziął? Otóż, ekogroszek to właściwie również jest węgiel kamienny, lecz od tradycyjnego węgla odróżnia go bardzo wysoka kaloryczność i brak produktów ubocznych, takich jak miał. Produkowany jest z najwyższej jakości węgla, co sprawia, że niezwykle skutecznie spełnia oczekiwania co do energii, ale również gwarantuje niską emisję toksycznych spalin do środowiska. Ekogroszek jest tak przygotowany, aby zadowolić zarówno użytkowników, jak i ekologiczne normy.

Skąd wziął się ekogroszek?

Używany przez stulecia węgiel był podstawowym źródłem ogrzewania. Początki wykorzystywania węgla sięgają XVIII w. kiedy to na masową skalę montowano w dworach i pałacach piece kaflowe. Praktyczność i kaloryczność tego paliwa dominowała nad względami ekologicznymi. Łatwo sobie wyobrazić powietrze w dziewiętnastowiecznym Londynie, gdzie ludność liczyła około siedemset tysięcy, a niemal każdy dom ogrzewany był nowoczesnym jak ówczesne standardy węglem.

Węgiel, jako taki nie musi być skazany na wyeliminowanie z rynku paliw. Przeciwnie, chodzi raczej o wykorzystywanie tego tradycyjnego nośnika energii w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami i tendencjami. Tu właśnie ekogroszek jawi się jako alternatywa dla wysokoemisyjnego węgla niskiej jakości, a nawet drewna.

Mało kto wie, że początki stosowania ekogroszku to polski podmiot gospodarczy, jakim był Katowicki Holding Węglowy. 

Dziś brzmi to nieco paradoksalnie, szczególnie w obliczu dziwnych i raczej słabo uzasadnionych nacisków na Polskę w kwestii rezygnacji z wykorzystywania węgla jako źródła energii. Nawet sama nazwa brzmi przyjaźnie i kojarzy się swojsko. Ekogroszek wprowadzany był na rynek od początku lat 90-tych. Jego popularność nie rozwijała się zbyt dynamicznie głównie ze względu na warunki techniczne. Ekogroszek bowiem spalany jest w specjalnych piecach, wyposażonych w podajnik, bez którego wykorzystanie ekogroszku byłoby nieefektywne i nieekonomiczne.

Ekogroszek – czy to opłacalne?

Opalanie ekogroszkiem stało się  w ostatnich latach bardzo popularne. Głównie ze względu na wysoką kaloryczność i niską emisyjność spalin. Nie bez znaczenia jest również wygoda i komfort w użytkowaniu. Bardzo mała ilość popiołu, powstałego w wyniku spalania, to oszczędność czasu i wysiłku. Ekogroszek to bardzo praktyczna, wygodna i oszczędna forma ogrzewania domu, czy mieszkania.

Dziś nie trzeba wystawać w kolejce w składzie opału, można kupić ekogroszek online. Cena nie odbiega od kosztów opalania tradycyjnym węglem, czy drewnem. Tona ekogroszku kształtuje się w okolicach 1000 – 1200 pln.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here