Dywany indyjskie nie wychodzą z mody

0
2364

Tradycja wyplatania dywanów wywodzi się ze starożytnej Persji. To stamtąd przywędrowała do Indii, które stały się światowym potentatem produkcji grubo tkanych kobierców.

Wełna owcza, jedwab, kaszmir i mieszanki ze sztucznych włókien.

Większość dywanów wytwarzana jest z wełny owczej. Z tego runa produkowane kobierce dla większości pospólstwa. Bogaci emirowi i władcy sułtanatów zamawiali dywany tkane z ekskluzywnych włókien – runa kóz kaszmirskich i jedwabiu lub ich mieszanek. Zarówno w dawnych czasach, jak i współcześnie osiągają one niebotyczne ceny.

Bardziej popularne obecnie są dywany produkowane z mieszanek sztucznych włókien. Charakteryzują się trwałością, bogatą kolorystyką, lecz przede wszystkim ceną – są dostępne finansowo dla wielu ludzi na całym świecie.

Manufaktury ręcznej sztuki tkactwa.

Najbardziej cenione dywany indyjskie są do dziś ręcznie tkane na starych maszynach tkackich, w niewielkich manufakturach. Niektóre z nich, ze względu na tradycję i osiągnięte latami mistrzostwo mają rangę królewskich. Realizują zamówienia dla specjalnie wyselekcjonowanej klienteli.

Z fabryki pod strzechy.

Rosnąca popularność wzorzystych dywanów sprawiła, że świat przestawił się na produkcję maszynową. Jednocześnie wykorzystanie tanich sztucznych włókien oraz rozwój transportu sprawiły, że dywany indyjskie docierają do wszystkich zakątków świata. Dodatkowo, większość krajów je samodzielnie produkuje, używając nazwy “dywany indyjskie” jedynie domyślnie.

Wzornictwo indyjskich kobierców.

Potocznie, poprzez dywany indyjskie rozumie się kobierce z charakterystycznymi wzorami.

Symetria, rośliny, ptaki i zwierzęta.

Najbardziej typowe motywy używane w indyjskim wzornictwie to rośliny, szczególnie liście i wijące się łodygi. Pawie, symbol królewskiego ptaka Indii jest bardzo często używany, szczególnie wariacje na temat pawich piór i oczek. Zdarzają się również, szczególnie w starych, oryginalnych, ręcznie tkanych dywanach wizerunki dzikich zwierząt, lampartów i gepardów.

Motywy są rozłożone symetrycznie względem długości prostokąta. Dywany indyjskie mają zawsze odróżniające środek obrzeżenie w nieco innym kolorze lub odcieniu. Jest ono zazwyczaj bogate w motywy roślinne.

Ciemna czerwień, butelkowa zieleń, granat, zieleń przełamana granatem

Kolory dywanów indyjskich oddają bogactwo wzorów roślinnych i zwierzęcych. Popularnym kolorem jest “pawia zieleń”, czyli odcień zieleni przechodzący w niebieski, podobnie, jak ma to miejsce na barwnych, pawich piórach.

Współczesne dywany indyjskie.

Tradycyjne wzornictwo i kolorystyka nie pasuje do nowoczesnych wnętrz. W związku z tym fabryki i manufaktury złagodziły nieco mocne, ciemne kolory oraz zmniejszyły ilość wzorów. Coraz częściej można kupić dywany indyjskie w modnych obecnie pastelach, z rezygnacją z charakterystycznego obramowania, a wzory nie są tak silnie zaakcentowane.

Te ostatnie czynniki powodują, że we współczesnych, nowocześnie urządzonych domach i mieszkaniach dywany indyjskie zajmują swoje należne, honorowe miejsce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here