Wszystko, co musisz wiedzieć o czosnku ozdobnym

0
1104

Chcesz udekorować swój ogródek, mieszkanie, czy taras? Świetnym rozwiązaniem będzie zastosowanie roślin ozdobnych. Jedną z ciekawszych opcji okazać się może czosnek ozdobny, który jest ceniony wśród wielu ludzi ze względu na swój cudowny wygląd i stosunkowo łatwy dostęp.

Zastosowanie czosnku ozdobnego

Jakie może być przeznaczenie takiego czosnku? Oprócz tego, że świetnie wkomponuje się on w każdą aranżację ogrodową, ma on jeszcze wiele innych zastosowań. Można go wykorzystać na przykład:

  • do wazonów z bukietami,
  • jako urozmaicenie stołu jadalnego,
  • do ochrony innych roślin ogrodowych takich, jak truskawki (posadzenie czosnku ozdobnego przy truskawkach spowoduje, że wydzieli on specjalną substancję chroniącą przed pleśnią),
  • jako odstraszacz szczurów i nornic, które mogą być niezwykle uciążliwe,
  • i na wiele innych równie ciekawych sposobów.

Jak uprawiać czosnek ozdobny?

Okres sadzenia cebulek czosnków ozdobnych przypada na początek września. Dzięki temu zakwitnie on pod koniec maja i będzie uzupełniał ogród aż do sierpnia. Czosnek najlepiej sadzić w większej grupie na rabatach obok innych kwiatów. Sprawi to, że wypełni on lukę między przekwitłymi wiosennymi roślinami a tymi, które jeszcze nie zdążyły zakwitnąć. Czosnek należy sadzić na głębokości trzykrotnej ich wysokości najlepiej w nasłonecznionych miejscach. Czosnek ozdobny charakteryzuje się tym, że ma on niewielkie wymagania co do miejsca zasadzenia. Bez problemu zakwitnie nawet na piaszczystych lub piaszczysto-gliniastych glebach. Aby wspomóc jego zakwit, zaleca się stosować odpowiedni nawóz wieloskładnikowy. Po zastosowaniu tych wszystkich zasad wystarczy poczekać, aż z cebulek zaczną wyłaniać się piękne kwiaty, nadające otoczeniu wyjątkowy klimat.

Czy czosnek ozdobny można jeść?

Odpowiedź na to pytanie może niektórych zdziwić, bo nie jest intuicyjna. Owszem, czosnek ozdobny jest jadalny i z pewnością nie zatruje Twojego organizmu. Wręcz przeciwnie, ma on nawet właściwości zdrowotne. Jednak mimo tego nie jest on tak często wykorzystywany w kuchni. Dlaczego tak jest? Mimo że jest on jadalny, nie zmienia to faktu, że używanie go do przygotowywania potraw jest po prostu nieekonomiczne. Czosnek ozdobny ma znaczniej mniej wartości smakowych i odżywczych niż inne gatunki przeznaczone do jedzenia, takie jak czosnek zwyczajny, czy niedźwiedzi. Nikt nie zabrania Ci go zatem skosztować, jednak czosnek ozdobny znacznie lepiej sprawi się (jak sama nazwa wskazuje) w roli ozdobnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here