Filtry do akwarium

Bez odpowiednio dobranego filtra, żadne akwarium nie może funkcjonować. Dotyczy to zarówno zbiorników zamieszkanych przez rybki, jak i tych, w których hoduje się wyłącznie rośliny. W obu przypadkach, zastosowanie odpowiedniego filtra jest wymogiem podstawowym. Poniżej poświęcamy tej sprawie nieco więcej miejsca. Opowiemy o tym – jakie rodzaje filtrów znajdziesz w sklepach, jakie parametry powinien posiadać filtr dobrej jakości oraz na jakie cechy zwrócić uwagę w czasie przeglądania sklepowych półek.

Filtry o wysokiej ergonomii użytkowania

Wygodne korzystanie z filtrów to podstawowa sprawa. Każdy, komu bliska sercu jest akwarystyka, wie jak duże znaczenie ma łatwy dostęp i możliwość swobodnej regulacji ustawienia filtra, a także jego montażu i demontażu. Ponadto, ważne jest bezpieczeństwo korzystania z filtru oraz jego codziennej pracy. Jego wloty i wyloty wody powinny być wyposażone w specjalne zawory usprawniające jego działanie, w tym przede wszystkim możliwość jego szybkiego odłączenia od węży i oczyszczenia.

Ważna jest także głośność pracy. Im niższy poziom hałasu emituje urządzenie, tym lepiej dla wszystkich osób, które będą z danego pomieszczenia korzystać. Jeśli akwarium znajduje się w sypialni rodziców lub dzieci – emitowany przez filtr hałas ma jeszcze większe znaczenie. Polecamy wybierać filtry wyposażone w ceramiczną oś wirnika – zapewniają, że ich praca będzie przebiegać w sposób niesłyszalny, bez emisji nawet najmniejszych szumów.

Wydajność filtrów i ich cechy konstrukcyjne

Ważną sprawą w czasie zakupu filtra jest również jego wydajność, czyli tempo przepływu wody, z której oczyszczeniem może sobie poradzić. Polecamy sięgać po filtry gwarantujące wydajność na poziomie od 1000 do nawet 20000 litrów na godzinę. Są to filtry dedykowane do akwarium średnich i dużych rozmiarów, nawet tych, których zbiorniki przekraczają objętość 700 litrów. Pojemność danego filtra i ilość zawartych w nim wkładów filtracyjnych to kolejna sprawa, o której warto pamiętać.

Ważną sprawą jest także obecność wbudowanego prefiltra. Jest to rozwiązanie bardzo nowoczesne, stosowane przez niektórych producentów tych urządzeń. Prefiltr ulokowany jest wewnątrz pokrywy, ma formę gąbki o określonej pojemności, która wychwytuje zanieczyszczenia mechaniczne. Warto przy tym podkreślić, że zanieczyszczenia te zostają wyłapane jeszcze zanim dostaną się do wnętrza filtra. W rezultacie, zagrożenie, że urządzenie to zostanie zapchane, ulega niemal całkowitej minimalizacji. Dzięki obecności prefiltra spada również zagrożenie wystąpienia usterki w danym filtrze. Samo czyszczenie gąbki prefiltrowej jest przy tym bardzo proste, wymaga wyłącznie jej demontażu oraz czyszczenia pod bieżącą wodą kranową.

Na koniec pragniemy podkreślić, że najbardziej wygodne w codziennym użyciu są filtry z możliwością swobodnej konfiguracji mediów filtracyjnych. Pozwalają na zmienianie warunków panujących w akwarium, a tym samym na ich dostosowanie względem potrzeb hodowanych przez ciebie zwierząt i roślin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here