materiały budowlane bez VAT

Budowa domu, jego wykończenie i remont to niemałe przedsięwzięcie. Potrzebnych jest wiele materiałów budowlanych. Ich cena niestety z roku na rok rośnie. Czy da się je kupić taniej? Czy możliwy jest zakup materiałów budowlanych bez VAT-u?

Gdzie kupować materiały budowlane?

Zazwyczaj po materiały budowlane udajemy się do najbliższego sieciowego marketu budowlanego. To wynika z wygody, możliwości samodzielnego przejrzenia i wybrania asortymentu, jak i przekonania, że w takim sklepie są najniższe ceny. Czy tak jest w rzeczywistości? Niekoniecznie.

Można też się udać do pobliskiej hurtowni budowlanej. Tam zazwyczaj wybór materiałów budowlanych też jest spory, a ceny? Wiele zależy od tego, co uda się wynegocjować. Przy większych zamówieniach można liczyć na rabaty.

Nie można zapomnieć i o internecie. Sklepy online zazwyczaj mają niższe ceny niż te stacjonarne, ale należy pomyśleć o sposobach i kosztach dostawy. Bywa, że mogą zniwelować uzyskane oszczędności.

Można tanich materiałów budowlanych poszukać również na serwisach ogłoszeniowych. Tam oferowane są np. końcówki kolekcji, ale i to, co zostało z rozbiórek lub pozostało innym osobom po zakończeniu budowy. Na stronie sprzedajemy.pl/dom-i-ogrod/budownictwo-i-akcesoria/materialy-budowlane jest bogaty wybór materiałów budowlanych w atrakcyjnych cenach. Warto porównać ich wysokość z ofertami z marketów, lokalnych hurtowni i sklepów online.

Kto kupuje materiały budowlane?

Może być taka sytuacja, że podczas budowy lub remontu o materiały budowlane, a więc o ich zakup i transport zadba wykonawca. To bardzo wygodna opcja dla inwestora. Nie trzeba tracić czasu i energii na wybór, jeżdżenie po sklepach, ani w ogóle na zajmowanie się budową. Bardzo często wykonawcy, stawiając np. dom do stanu surowego, zajmują się wszystkim.

Niestety prawda jest taka, że często to właśnie my – inwestorzy, jesteśmy nie dość, że w stanie kupić materiały w tej samej cenie co wykonawca, a nawet… znacznie taniej. Nie ma co się dziwić. Każdy z nas dba najlepiej o własny portfel.

Owszem, bywa, że wykonawcy kuszą nas tym, że mają duże rabaty w hurtowniach, ale czy rzeczywiście tak jest? Duże firmy, które budują kilkanaście lub kilkadziesiąt domów rocznie, owszem mogą mieć duże rabaty, ale to w ogóle nie musi iść w parze z tym, że się nimi podzielą.

Z kolei małe firmy budowlane mają inną taktykę – zazwyczaj mają „zaprzyjaźnione” hurtownie, ale to nie oznacza, że mają w nich dobre ceny. Każdy chce zarobić… Wykonawcy mają w sklepach różnego rodzaju premie za zakupy, są w programach lojalnościowych, więc zdecydowanie na rękę jest im kupować materiały za pieniądze inwestora. Ale nie oznacza to, że na jego zakupy wydadzą swoje rabaty. A co z kwestią VAT-u?

Czy da się kupić materiały budowlane bez VAT-u?

W Polsce materiały budowlane można kupić z 8% lub 23% VAT-em. Wiadomo, że im mniejszy, tym lepiej dla naszych kieszeni. Jak kupić materiały budowlane z 8% VAT? Żeby skorzystać z ulgi podatkowej, która pozwala na obniżenie kosztów inwestycji o 15%, trzeba zlecić kompleksową usługę w zakresie prac wykonawczych i zakupu materiałów budowlanych firmie, która jest płatnikiem VAT-u. Ale to nie wszystko. Warto wiedzieć, że z preferencyjnej stawki podatku mogą skorzystać osoby, które planują budowę lub remont obiektu budowlanego, który jest określany jako budynek lub lokal mieszkalny stałego zamieszkania.

Zdarza się, że wręcz wykonawcy kuszą tym, że mogą zapewnić materiały budowlane z VAT 8%, a kupując je samodzielnie, trzeba zapłacić VAT w wysokości 23%. Gdzie pułapka? Okazuje się, że mimo wszystko może się okazać, że jeśli kupuje się materiały samodzielnie, to da się je nabyć znacznie taniej i to pomimo wyższego podatku VAT. Warto wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here