Meblościanka

Meblościanka, czyli kwintesencja funkcjonalności połączonej z oszczędnością przestrzeni. Idealny wybór do małej i średniej wielkości mieszkań w blokach lub do domów jednorodzinnych. Jednak czy nie jest to już przeżytek? Chcemy przecież, aby nasze wnętrze wpasowywało się w ramy nowoczesnej, nienachalnej elegancji. Jednocześnie potrzeba nam praktycznych rozwiązań, które spełnią oczekiwania i potrzeby wszystkich domowników. Jak zatem znaleźć meblościankę, która podkreśli urok nowoczesnego wnętrza?

Meblościanka w nowoczesnym świecie

Na całe szczęście w dzisiejszych trendach aranżacji wnętrz projektantom nie zabrakło pomysłów na meblościanki. Nie ma w tym fakcie nic, co nas dziwi, bo jest to rozwiązanie, które doceniono już lata temu – w domu naszych rodziców, a nawet dziadków. Meblościanka pozwala zaoszczędzić dużo przestrzeni, którą tak cenimy sobie w dzisiejszym stylu urządzania wnętrz. Dodatkowa przestrzeń ułatwia komunikację w domu, jest niebywałą wygodą, jeśli w domu są dzieci oraz wpływa na dobre samopoczucie mieszkańców, ponieważ zapobiega wrażeniu przytłoczenia przez nadmiar mebli i sprzętów. Mebel ten jest zwykle kompaktowych wymiarów, co pozwala rozdysponować miejscem w maksymalnie użyteczny sposób. Każda jej część pełni określone funkcje, które możemy dopasować do swoich bardzo indywidualnych potrzeb. Ponieważ jest to rozwiązanie najbardziej ergonomiczne, jest także najtańsze, z uwagi na fakt zużycia minimalnych ilości materiałów przy produkcji. Czy jednak meblościanka nie jest rozwiązaniem tchnącym nieco zamierzchłymi czasami? Absolutnie nie! Podpowiemy, jak wybrać meblościankę, która będzie pasować do nowoczesnego stylu mieszkań.

Sprawdzona konstrukcja w nowoczesnym wydaniu

Meblościanka, choć może przywodzić na myśl wspomnienia o rodzinnym domu i dawnych czasach, jest tworem w dziedzinie projektowania wnętrz bardzo współczesnym. Pierwsze koncepcje meblościanek pojawiły się w USA w latach ’50 i były to projekty utrzymane w panującym wówczas duchu modernizmu. Jak pokazał bieg kolejnych wydarzeń, modernizm nieodwracalnie zmienił nasze spojrzenie na architekturę, pozbywając się z niej stylizacji i wpływów stylów historycznych. Wynikiem tego było wyznaczenie kompletnie nowego kierunku rozwoju dla projektantów mebli i wnętrz, którzy pragnęli odświeżającej zmiany, wręcz przełomu. Ich poczynania odbijają się echem w dzisiejszym powszechnie panującym nurcie architektonicznym. Nadal więc możemy korzystać i inspirować się zdobyczami modernizmu, który, jak żaden inny dotychczasowy styl, ucieleśnia prostotę, wygodę i użyteczność.

Jak dopasować meblościankę do swojego wnętrza?

Każdy producent mebli stara się mieć w swojej ofercie całą gamę projektów, nie pomijając w tym meblościanek. Przed dokonaniem wyboru odpowiedniego modelu meblościanaki do własnego domu warto podpatrzeć w jaki sposób robią to profesjonaliści. W poszukiwaniu inspiracji możecie udać się do katalogu produktów lub zakładki Blog&Poradnik na wymienionej wyżej stronie producenta mebli. Znajdziecie tam garść pożytecznych wskazówek, które przydadzą się podczas urządzania nowoczesnego wnętrza.

Na rynku znajdziemy oferty zestawów mebli o zróżnicowanych charakterach, wzorach i teksturach. Różnorodność ta sprawy, że każdy ma szansę dopasować mebel do każdego wnętrza. Mimo wielości  wzorów powierzchni meblościanek, każdy wybór będzie tak samo praktyczny pod względem utrzymania czystości i wytrzymałości na zniszczenia. To dlatego, że materiał, z którego wykonano mebel jest w każdym przypadku taki sam – odporna na zniszczenia i wilgoć płyta MDF pokryta laminowaną powłoką. Zastosowane w tym przypadku materiały nie wymagają specjalistycznej pielęgnacji, przez co utrzymanie ich w czystości i dobrej kondycji nie sprawia kłopotów. W ofercie znajdują się meblościanki we wzorach imitujących drewno w wielu tonacjach i estetyce wykończenia połączone z np. klasycznymi odcieniami bieli czy grafitu podkreślającymi urok drewnianej struktury.

Jaka meblościanka będzie najlepsza?

Najlepsza będzie taka, która w pełni odpowie na potrzeby domowników, zamiast zagracać pomieszczenie nieużywanymi segmentami. Należy dokładnie przemyśleć do jakich celów potrzebna jest nam meblościanka i co będziemy w niej przechowywać. Najlepiej, przed zakupem mebla, spisać lub zebrać w jednym miejscu rzeczy, które mają się w nim znaleźć i tym samym zorientować się jakiego rodzaju i jakiej ilości przestrzeni potrzebujemy. Zastanówmy się: czy i w jakich proporcjach potrzebujemy półek otwartych, przeszklonych i schowanych za drzwiczkami; jak duża powinna być szafka RTV pod nasz telewizor; czy potrzebujemy półek na dodatkowy sprzęt elektroniczny; jak wiele miejsca zajmą nasze płyty z grami, filmami i muzyką; czy potrzebujemy podświetlenia LED na szklanych półkach, aby efektownie wyeksponować zastawę stołową; na jakich półkach najwygodniej będzie nam ustawiać książki itp. Jednym słowem – poświęćmy dużo czasu na zebranie swoich myśli i sprecyzowanie oczekiwań, aby nasza nowoczesna meblościanka była w 100% dopasowana do domu i potrzeb jego domowników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here