Nowe życie używanych mebli

Meble z palet od wielu sezonów są nieustannie bardzo modne. Dodatkową zaletą tych mebli jest również niezwykle niski koszt ich wykonania bądź zakupu. Poza tym są one bardzo ekologiczne. Warto zastanowić się nad własnoręcznym wykonaniem tego rodzaju mebli.
Rozmyślając nad tym, jak zrobić meble z palet drewnianych, warto odwiedzić strony internetowe o tematyce wnętrzarskiej lub przejrzeć katalogi i czasopisma z najnowszymi trendami dotyczącymi urządzania wnętrz. Również zwolennicy recyklingu posiadają niezliczone pomysły na ponowne wykorzystanie drewnianych palet.
Proces wykonania mebli z palet drewnianych znacząco mogą ułatwić filmiki w internecie, na których dokładnie, krok po kroku zademonstrowany jest sposób wykonania konkretnego mebla.
Najłatwiejszym z mebli jest stolik. W pierwszym kroku paletę należy pomalować farbą ochronną w wybranym kolorze bądź bezbarwnym lakierem. Aby urozmaicić wygląd stolika warto do spodu palety przykręcić kółka, które ułatwią przesuwanie mebla. Aby nadać mu jeszcze bardziej niebanalnego charakteru, na górze palety można umieścić szkło hartowane. Szkło dodatkowo ułatwi czyszczenie go. Aby stolik był większych rozmiarów, warto wykonać go z dwóch lub trzech sklejonych ze sobą palet. Taki stolik idealnie nadaje się do salonu, sypialni, pokoju młodzieżowego a w sezonie wiosennym i letnim również na balkon, taras lub do ogrodu. Boki stolika są idealnym miejscem na piloty, telefony komórkowe, książki czy gazety.
Kolejnym niebanalnym pomysłem jest łóżko z palet. Aby wykonać takie łóżko, należy skleić ze sobą odpowiednią ilość palet. W tym celu potrzebnych jest od sześciu do dziesięciu palet w zależności od wielkości łóżka. Na sklejonych i odpowiednio zaimpregnowanych paletach wystarczy umieścić wybrany materac o odpowiedniej wielkości. Aby klasyczne łóżko z palet nabrało wyjątkowego charakteru, z pozostałych palet można stworzyć zagłówek. Dla większego komfortu warto przymocować do zagłówka dowolne poduszki lub kawałek materaca. Łóżko można również na wysokości kilku centymetrów nad podłogą powiesić za pomocą specjalnych sznurów, które należy przymocować do sufitu. Będzie to niezwykły mebel do nowoczesnej sypialni urządzonej w minimalistycznym stylu. Z łóżkiem idealnie skomponują się stoliki nocne wykonane z drewnianych skrzynek po owocach. Stoliki wystarczy delikatnie wyszlifować papierem ściernym oraz pomalować na dowolny kolor bądź nanieść warstwę ochronnego lakieru. Skrzynkę należy postawić na krótszym lub szerszym boku, w zależności od upodobania. Wewnątrz skrzynki można umieścić książki, czasopisma lub inne niezbędne gadżety.
Następnym pomysłem na wykorzystanie drewnianych palet jest fotel. Będzie on idealnym rozwiązaniem do ogrodu, tarasu a nawet do sypialni lub salonu. Aby wykonać fotel w najprostszej wersji potrzebne są palety, gąbka tapicerska, dowolna tkanina, wkręty oraz gwoździe. Na samym początku dobrze jest stworzyć wstępny projekt fotela, zaznaczyć w jakim miejscu umieszczone ma być oparcie i podłokietniki. W następnym kroku palety należy przyciąć do pożądanych wymiarów a w razie potrzeby nieco rozmontować. Kolejno palety trzeba dokładnie wyszlifować i pomalować farbą do drewna. Dobre zaimpregnowanie go odpowiednią farbą jest bardzo ważne, aby był on odporny na wszelkie czynniki atmosferyczne, na przykład deszcz czy szkodliwe promienie słoneczne. Fotel należy zbić przy pomocy gwoździ, lub wkrętarki i wkrętów. Wkrętarka może znacząco ułatwić i przyspieszyć pracę. Gdy fotel jest już gotowy należy uszyć odpowiedni pokrowiec na gąbkę tapicerską. W ostatnim kroku trzeba włożyć gąbkę do pokrowca i umieścić na fotelu. Dobrze jest uszyć również pokrowce na podłokietniki, co znacząco zwiększy komfort użytkowania mebla.
Aby fotel można było z łatwością przestawić można zamontować od spodu odpowiedniej wielkości kółka. Boki fotela będą świetną półką na książki.
Warto pamiętać, że meble z palet są także niepowtarzalne i bardzo oryginalne, mogą nadać wnętrzu niebanalnego stylu. Z całą pewnością tego typu meble zaskoczą i zainspirują przyjaciół.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here