Lampy do kuchni

Lampy do kuchni muszą być wybrane bez pośpiechu. Spełniają bowiem podwójną funkcję – muszą skutecznie doświetlać strefę roboczą, ale jednocześnie zapewniać miły i spokojny klimat. Kuchnia i jadalnia to bowiem miejsca, w których często spotyka się cała rodzina, gdzie omawiane są ich codzienne sprawy i podejmowane ważne życiowe decyzje. Jeśli więc jesteś na etapie ich aranżacji i zastanawiasz się, które nowoczesne oświetlenia sprawdzą się u ciebie, koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Dzięki niemu dobrze dobierzesz lampy do kuchni nad stół, blat i wyspę.

Lampy do kuchni nad stół

Lampa sufitowa nad stołem w kuchni lub jadalni jest w zasadzie niezbędna, niezależnie od tego, czy to twoja przestrzeń robocza, czy miejsce wspólnych posiłków. Pamiętaj jednak, że wszystko ma znaczenie, zwłaszcza wysokość, na której znajduje się klosz. Optymalnie powinieneś umieścić go ok. 55-60 centymetrów nad stołem. Jeśli jednak lampy wiszące do jadalni mają stanowić również jej element dekoracyjny, zdecyduj się na powieszenie ich odrobinę wyżej. Dobry efekt uzyskasz, pozostawiając przestrzeń od 75 do 90 centymetrów od blatu.

Lampy wiszące do kuchni mogą różnić się między sobą abażurem. Zdecydowanie warto postawić na te, które posiadają go zamkniętego u góry, z delikatnym przesłonięciem ze szkła lub tworzywa u dołu. Uzyskujesz tym samym efekt dobrze rozproszonego światła.

lampa kuchenna

Gdy wybierasz lampy do kuchni nad stół, uwzględnij jego wielkość i formę. Przyjmuje się, że nad okrągłym blatem powinno znaleźć się oświetlenie o okrągłym kształcie. Analogicznie, gdy twój stół jest bardziej prostokątny lub kwadratowy, powinieneś zdecydować się na kwadratowe lampy wiszące. Wybierz też właściwą ich ilość. Jeśli blat jest naprawdę długi i będzie mogło przy nim usiąść kilka osób, zadbaj o większą liczbę lamp rozmieszczonych wzdłuż. W takim przypadku stawiaj raczej na jednakowe abażury, by zachować harmonię. Nowoczesne aranżacje czasem jednak sięgają po eklektyzm. Jeśli i ty lubisz ekstrawaganckie rozwiązania, możesz mieszać między sobą style, formy i kolory.

Lampy do kuchni nad wyspę

Wyspa kuchenna najczęściej przyjmuje prostokątną formę. Idealnie więc sprawdzają się nad nią lampy wiszące, rozmieszczone wzdłuż blatu. Zwróć także uwagę, że to nowoczesne rozwiązanie, przy którym warto bawić się aranżacją. Lamp nad wyspę, powinny cieszyć oko i nadawać pomieszczeniu indywidualnego charakteru.

Pamiętaj, by w takim przypadku nieco wyżej zamontować klosze. Optymalne rozwiązanie to odległość około 80-90 centymetrów od blatu. Nikt z twoich gości ich nie przegapi, ale jednocześnie nie przytłoczą całej kuchni swoją obecnością.

Lampy do kuchni nad blat

Nie ma uniwersalnej lampy do kuchni, która sprawdzi się nad każdym blatem. Wszystko zależy bowiem od jego usytuowania.

Jeśli posiadasz blat przy oknie, w ciągu dnia z pewnością nie będziesz odczuwać potrzeby zapalania światła. Aby wygodnie funkcjonować również wieczorem, wybierz raczej klasyczne lampy wiszące lub oświetlenie punktowe sufitowe. Dobierz jednak ich ilość adekwatnie do długości posiadanego blatu.

W przypadku blatu umiejscowionego pod szafkami górnymi, zdecyduj się na lampy do kuchni montowane pod nimi. Nowoczesne oświetlenie, które sprawdzi się w takiej sytuacji, to pojedyncze punkty świetlne lub gotowe taśmy LED-owe. Dzięki nim rozjaśnisz blat na całej długości.

Najwięcej możliwości aranżacyjnych pozostawia blat, który nie posiada górnej zabudowy. Możesz wtedy zdecydować się płaskie lampy sufitowe, oświetlenie punktowe, długie lampy wiszące czy chociażby kinkiety. W tym wypadku również musisz odpowiednio dobrać ich ilość, bo rzadko zdarza się, że w kuchni wystarczy tylko jedna lampa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here