Każdy właściciel działki rekreacyjnej, czy przydomowego ogródka wie, że znaczenie ma jego funkcjonalność, ale także wygląd. Projektowanie jest wielką przyjemnością pod warunkiem, że wiemy, że tak naprawdę znaczenie mają detale i elementy, które wydają się niewidoczne. Takim elementem jest ekobord znany również pod nazwą listy obrzeżowe, które sprawiają, że przestrzeń ogrodowa naprawdę dobrze się prezentuje.
Czym jest ekobord i jakie ma zastosowanie?
Listy obrzeżowe wykonane są zazwyczaj ze sztucznego tworzywa, które umożliwiają na ukształtowanie dowolnej granicy pomiędzy dwoma sferami w ogrodzie, nawet jeśli pokryte są one różnym typem nawierzchni. Ich nazwa sugeruje, że są przyjazne dla środowiska naturalnego – rzeczywiście listy obrzeżne tego typu produkowane są w dużych procentach z surowców pochodzących z recyklingu. Wprawdzie cecha ta nie ma szczególnego wpływu na wygląd ogrodu, ale jest świadectwem troski o środowisko naturalne.
Zasadniczo, jak wskazują liczne aranżacje wykonywane przez architektów ogrodów, że listwy obrzeżne mają wiele zastosowań. To, co ogranicza ekobord, to fakt, że jest on odporny na stosunkowo małe obciążenie, na jakie jest odporny. Oznacza to, że nie powinny być stosowane w miejscach, gdzie planowany jest ruch kołowy. Specjaliści wskazują jednak, że rozwiązaniem w takiej sytuacji jest stworzenie fundamentu z betonu i nim umocowanie listew. Rozwiązanie to doskonale sprawdza się jako:
- ogranicznik ścieżek usypanych ze żwiru,
- wyznacznik miejsc, gdzie znajdują się różne nasadzenia,
- wyznacznik ścieżek rowerowych.
Jak montuje się listwy obrzeżowe?
Pojedynczy ekobord standardowo liczy około 100 centymetrów długości oraz 4,5 centymetrów wysokości. Ich montaż jest bardzo prosty i nie wymaga zastosowania specjalistycznych narzędzi, a jedynie przy pomocy specjalnych łączy i kotew. W szczególności kotwy powinny być dostosowane do rodzaju powierzchni, w której mają być umiejscowione:
- kotwy wykonane z tworzywa sztucznego przeznaczone są do podłoży miękkich np. piasku,
- kotwy stalowe mają zastosowanie w przypadku twardego podłoża.
Do montażu wykorzystuje się jedynie młotek i obcęgi. Pierwszym etapem montażu jest wyznaczenie linii, gdzie listwy mają być zamontowane. Na tak wyznaczonych liniach układa się listwy, które w naturalny sposób łączą się one ze sobą. Stworzenie odpowiedniego planu jest bardzo ważnym elementem całego procesu, niestety bardzo często jest on pomijany. Precyzyjnie wykonany plan pozwala w odpowiedni sposób wyliczyć ilość potrzebnego materiału koniecznego do wykonania np. ścieżki w ogródku działkowym, czy oddzieleniu trawnika od strefy gdzie można grillować. Dobrze jest również, za nim rozpocznie się właściwy montaż poukładać na sucho listwy, by sprawdzić, czy wszystko pasuje oraz czy ilość materiału jest wystarczająca.