sadzenie w ogrodzie

Prawdziwą zmorą naszych trawników często jest mech. Ten chwast konkuruje z trawnikiem zarówno o składniki odżywcze, jak i wilgoć, dlatego jest niepożądanym intruzem. Idealnymi warunkami dla jego rozwoju jest zakwaszona gleba, dlatego należy pamiętać, by utrzymywać PH gleby na poziomie 6 do 6,5. Dziś zastanowimy się czy wybór nawozów do trawnika z mchem pomoże z nim skutecznie walczyć? Ponadto przytoczymy skuteczne sposoby walki z tym chwastem.

Po pierwsze: nawóz do trawnika z mchem i zasady jego stosowania

Wiele osób uważa, że stosowanie nawozu do trawnika zwalczającego mech, to najlepszy sposób na walkę z tym problemem, gdyż działamy jednocześnie prewencyjnie i destrukcyjnie na mech. Działanie zapobiegawcze to oczywiście zawarte w nawozie do trawnika składniki odżywcze, które wzmacniają źdźbła i wspomagają ich rozkrzewianie się. Poza azotem znajdziemy w nim: bor, miedź, mangan czy też cynk. Jednak najważniejszym składnikiem jest tu siarczan żelaza, gdyż to właśnie on odpowiada za zwalczanie mchu, który już pojawił się na trawniku. Nawóz do trawnika z mchem występuje w postaci granulek, które można rozprowadzić przy pomocy siewnika. Oczywiście zabieg ten wykonuje się od wiosny do końca sierpnia, mniej więcej co trzy tygodnie, jeśli mamy do czynienia z nawozem szybko działającym. Nawóz należy rozsypywać na suchą trawę, zatem nie należy tego robić wczesnym rankiem, gdy na trawie widoczna jest rosa, aby nawóz nie przyklejał się do źdźbeł. Nie można go wykonywać również w czasie silnego nasłonecznienia, a także podmuchów wiatru. Chodzi o to, aby trawnik nie został porażony, a nawóz w przypadku wiatru nierównomiernie rozprowadzony. Po nawożeniu należy trawnik podlać i czynić to regularnie w czasie suszy.

Po drugie: zmiana odczynu gleby z kwaśnej na mniej kwaśną

Bardzo istotne jest odkwaszenie gleby, by mech nie pojawiał się na trawniku. Dlatego jeśli chcesz uniknąć jego rozrastania się możesz wybrać nawóz do trawnika wapniowo-magnezowy. Zabieg wapniowania pozwala uzyskać optymalne PH gleby, a wapń niszczy mech, który przy pomocy chwytników zagnieździł się pomiędzy trawą. Trzeba oczywiście wiedzieć, że wszelkie zabiegi nawożenia powinny odbywać się po wertykulacji i aeracji, a także po koszeniu, które nie powinno być zbyt krótkie, co najwyżej do wysokości 5 cm.

Po trzecie: zabiegi wykonywane po zimie

Aby po zimie nie pojawił się na trawniku mech, trzeba pozbyć się z niej starej darni a także nadmiaru wody po roztopach. Dlatego koniecznymi zabiegami jest wertykulacja i aeracja. Ta pierwsza pozwala pozbyć się nie tylko suchej słabej trawy, ale również mchu, który już pojawił się na trawniku. Następnie istotne znaczenie ma napowietrzanie. Warto zatem zaopatrzyć się w urządzenie zwane wertykulatorem. Można wybrać model elektryczny lub spalinowy. Urządzenie 2 w 1 posiada dwa rodzaje noży, jedne tnące, a drugie wykonujące odpowiedni drenaż podłoża. Dzięki niemu nadmiar wody może szybciej odparować, a jednocześnie lepiej wchłaniają się nawozy do trawników.

Po czwarte: opryski z siarczanu żelaza

Jeśli nie stosuje się nawozu z siarczanem, można zdecydować się na opryski z siarczanu żelaza. Oczywiście trzeba zdawać sobie sprawę, że konieczne jest tu ścisłe trzymanie się zasad zawartych na etykiecie. Można także wybrać siarczan żelaza w granulacie, który rozsypywany jest podobnie jak nawóz i obficie podlewany. Trzeba uważać w przypadku stosowania oprysków czy nawozów do trawy blisko kostki brukowej, gdyż mogą powstawać rdzawe plamy z żelaza, które są trudne do usunięcia.

Aby na trawie nie pojawiał się mech trzeba pamiętać o kontroli PH trawnika, regularnej, corocznej wertykulacji i aeracji, a także częstym koszeniu trawnika do odpowiedniej długości. Takie działanie w połączeniu z nawozami do trawników zwalczających mech pozwala osiągnąć pożądane rezultaty. Dobór odpowiedniej mieszanki nawozów nie jest problemem, ale ważne by unikać błędów w nawożeniu, które mogą prowadzić do pogorszenia stanu darni. Nie można doprowadzać do powstawania pustych miejsc na trawniku, gdyż jest to idealna pożywka dla chwastów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here