Małe wnętrza, jak je aranżować?

Małe pomieszczenia to ogromne aranżacyjne wyzwanie. Można nawet stwierdzić, że sensowne i funkcjonalne rozdysponowanie małej przestrzeni jest zdecydowanie trudniejsze niż w przypadku dużych pomieszczeń. Tutaj każdy detal ma znaczenie, każdy centymetr może sprawić, że nasze wnętrze wyda się o wile większe i bardziej przestronne. Natomiast każdy błąd w druga stronę, będzie nas sporo kosztował. Bo bardzo łatwo jest się zapomnieć i zagracić małe wnętrze, a to już prawdziwa katastrofa.

Są jednak sposoby, aby na to, aby ustrzec się błędów i stworzyć miłe przytulne, ale jednocześnie funkcjonale, przestronne i ładne wnętrze. Nawet, jeśli mamy do dyspozycji naprawdę niewiele metrów kwadratowych. W sieci można odnaleźć mnóstwo inspiracji i przykładów na to, jak urządzić malutkie kawalerki tak, aby żyło się w ich wygodnie. Oczywiście zanim sięgniemy po takie przykłady należy dobrze przemyśleć na czym nam najbardziej zależy. Bo przecież własne cztery katy urządzamy właśnie po to, aby to nam było funkcjonowało się w nich dobrze i komfortowo.

Każda decyzja odnośnie wyposażenia, ustawienie, dekoracji powinna uwzględniać nasze indywidualne potrzeby i upodobania. Nie chodzi tu wszak jedynie o kwestie estetyczne, ale szeroko rozumianą wygodę i funkcjonalność. Człowiek, który prowadzi własną firmę, lub pracuje na stanowisku, które wymaga od niego również pracy w domu, będzie raczej dążył do stworzenia sobie przestrzeni, w której będzie mu się dobrze i wygodnie pracowało i wypoczywało. Natomiast mama z dzieckiem z pewnością będzie zwracała uwagę na zupełnie inne aspekty np. otoczenie przyjazne dziecku, bezpieczeństwo. Dlatego nigdy nie należy ślepo podążać za modą, ale dokładnie określać własne potrzeby.

Jeśli nasze mieszkanie jest naprawdę niewielkie, powinniśmy rozpocząć jego urządzanie dosłownie od podstaw. Najważniejsze jest wyznaczenie sobie dokładnych granic poszczególnych stref, które wydają nam się niezbędne np. kuchni (bądź aneksu), miejsca do spożywania posiłków, miejsca do odpoczynku, miejsca do spania. Wbrew pozorom nie jest to takie proste. Ale w przypadku małych pomieszczeń najlepiej sprawdza się otwarta przestrzeń, ponieważ daje poczucie przestronności. Jeśli zaczniemy szatkować małą przestrzeń na mniejsze części składowe, zadziała to na naszą niekorzyść.

Bardzo ważny jest wybór odpowiedniej kolorystyki ścian. Do małych pomieszczeń zaleca się raczej paletę jasną, rozbieloną, pastelową. Nie oznacza to jednak konieczności zupełnej rezygnacji z ulubionych, intensywnych barw. Mo zna zagrać nimi w nieco inny sposób np. przy doborze dekoracji dodatków, akcesoriów. Jasne ściany np. w kolorze rozbielonej szarości, beżu, kremu, śmietany, czy pasteli, sprawią, że całe pomieszczenie będzie bardziej świetliste i optycznie większe.

Podobny efekt uzyskamy poprzez odpowiednie manewrowanie oświetleniem. Im jaśniejsze i bardziej rozproszone światło, tym wnętrze będzie bardziej przytulne i milsze dla oka. Warto też zrezygnować z długich, zdobnych kloszy, oraz firan, bo wszystkie te dodatkowe elementy niepotrzebnie zabierają przestrzeń. Natomiast duże, wiszące lustra będą idealnym wyborem, ponieważ optycznie powiększają.

Kolejna kwestia to wyposażenie. Na małej powierzchni powinno być ono zredukowane to rzeczy absolutnie niezbędnych. Zagracanie wnętrza niepotrzebnymi sprzętami to najgorszy grzech i błąd. Wiadomo, że do komfortowego niezbędne jest nam posiadanie kilku sprzętów np. szafy, łóżka bądź kanapy, mebli kuchennych. Ale powinniśmy dokładnie rozpatrywać ilość i sposób ustawienia poszczególnych elementów wyposażenia.

W małej kuchni raczej nie stawiamy na masywne, wiszące szafki i mnóstwo półek, bo to bardzo obciąża i optycznie pomniejsza i tak już małe wnętrze. Zdecydowanie lepszym wyborem jest funkcjonalny blat i lekkie stojące szafki, czy regały, które nie zajmują dużo miejsca, a idealnie nadają się do przechowywania niezbędnego kuchennego wyposażenia. Podobnie w przypadku małej łazienki. Ciężkie wiszące szafy absolutnie odpadają. Meble łazienkowe stojące sprawią, że pomieszczenie będzie wydawało się przestronniejsze i lżejsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here