Jak urządzić małe mieszkanie?

Pierwsze mieszkanie – wyczekiwane latami, okupione wielkimi wyrzeczeniami finansowymi wasze miejsce na ziemi. I nie jest ważne czy to malutka kawalerka w bloku z wielkiej płyty, przestronne wielopokojowe mieszkanie w starej kamienicy w centrum miasta, nowoczesny apartament na strzeżonym osiedlu czy wielka rezydencja na przedmieściach – każdy takiego miejsca potrzebuje i prędzej czy później marzenia o posiadaniu własnego mieszkania czy domu się spełniają.
Gdy już staniemy się szczęśliwymi posiadaczami lokum przychodzi czas na urządzenie się. Najpierw szczególnie nasze mieszkanie czy dom kupione na rynku wtórnym z reguły potrzebują remontu. Skala bywa różna. Zasięg prac i koszty zależą od wieku budynku, stanu instalacji oraz naszych pomysłów na podział wnętrz i przypisanie ról poszczególnym pomieszczeniom. Jeśli remont polegał jedynie na odświeżeniu ścian, podłóg, stolarki to po kilku dniach można się wprowadzać. W przypadku remontu kapitalnego czy przebudowy czas prac budowlanych może wydłużyć się nawet do kilku miesięcy. Ale prędzej czy później wielki dzień nadejdzie i wniesiemy do mieszkania meble. Jeśli nowe mieszkanie jest duże i ma kilka pokojów pełniących różne funkcje, to do każdego z nich wstawiamy meble odpowiednie do tejże funkcji. W przypadku małej kawalerki meble do pokoju muszą być kompilacją wielu różnych funkcjonalności. W jedynym pokoju jest wówczas sypialnia, pokój dzienny, pokój telewizyjny, jadalnia, gabinet do pracy, garderoba. Meble do pokoju pełniącego wiele funkcji muszą być dobrane ze szczególną uwagą, aby zaspokoić wszystkie potrzeby użytkownika.
Na pewno miejsce do spania będzie wykorzystywane w dzień jako meble wypoczynkowe a to oznacza konieczność zakupu rozkładanej kanapy z pojemnikiem na przechowywanie pościeli. To nie musi być skromna wersalka – wielkie kanapy narożne też można rozkładać i wykorzystywać do spania.
Jeśli pokój ma być jadalnią i miejscem do przyjmowania gości, warto zakupić stół i krzesła. Na co dzień stół można również wykorzystywać jako biurko do pracy. Rozłożony świetnie sprawdzi się podczas wizyt przyjaciół czy rodziny.
Ważną sprawą w małym mieszkaniu jest umeblowanie go odpowiednią ilością mebli służących do przechowywania ubrań, książek, dokumentów czy innych przedmiotów – czyli szafy, szafki, komody, kredensy i wszystkie inne rodzaje mebli z półkami i szufladami. Jeśli w mieszkaniu jest taka możliwość to trzeba zabudować szafami wszystkie wnęki. Jeśli to jest niemożliwe trzeba zakupić meble dopasowane i do wielkości mieszkania oraz pasujące do innych, które już we wnętrzu są. Szafa ukryta we wnęce to nie to samo co szafa wolno stojąca. Ta pierwsza może mieć lustrzane drzwi, co doda małym pomieszczeniom optycznej przestrzeni. Szafa wolno stojąca jest widziana z różnych perspektyw, powinna więc mieć ładne nie tylko drzwi, ale również boki tak, aby nie szpecić pomieszczenia. Z obserwacji wynika, że większość ludzi dba o dobór właściwych mebli do spania, kompletów wypoczynkowych, stołów, ale z szafy nieczęsto są ozdobami naszych mieszkań. Tymczasem jest to mebel duży, w przypadku braki wnęki trudny do ukrycia, więc należy sprawić, aby stał się szczególną ozdobą pokoju.
Pokój wielofunkcyjny nie musi być graciarnią naszpikowaną meblami, ale może być wnętrzem funkcjonalnym, podzielonym na strefy, urządzonym ze smakiem. Podziału na poszczególne strefy funkcyjne można dokonywać na różne sposoby. Jednym z prostszych jest zastosowanie różnych rodzajów podłogi – drewno czy panele w części wypoczynkowej, kafle w jadalni łączącej się z kuchnią. Łatwo dzieli się pomieszczenie przy pomocy zróżnicowanych faktur i kolorów na ścianach. Zastosowanie kamienia, cegły, tapet, tkanin sprawi, że w naszym pokoju wyodrębnimy kilka miejsc o odmiennym klimacie. Wreszcie doskonałym sposobem tworzenie odrębnych kącików jest zastosowanie różnego oświetlenia. Nisko zawieszane żyrandole czy lampy nad stołem, nowoczesna lub stylowa lampa stojąca w kąciku wypoczynkowym, dobrej jakości lampa do pracy powinny być dobrane i do potrzeb ale również tak, aby dobrze komponować się z resztą wyposażenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here