Pellet

Ogrzewanie domu to niezwykle istotna sprawa. Rozważając możliwość zastosowania poszczególnych dostępnych paliw opałowych, należy wziąć pod uwagę nie tylko kryteria ekonomiczne, ale także ekologiczne. Sposób ocieplania naszych czterech kątów ma bowiem duży wpływ zarówno na nasze lokalne, jak i globalne środowisko. Z tych powodów, coraz chętnej sięgamy po pellet – specjalne paliwo wykonane z biomasy, o korzystnych parametrach grzewczych oraz niezwykle przyjazne środowisku. Zapraszamy do lektury, w trakcie której dowiesz się – w czym tkwi wyjątkowość pelletu oraz jak rozpoznać ten dobry jakościowy od jego podróbek.

Najważniejsze parametry pelletu

Pellet to paliwo opałowe mające postać granulatu. Duża ilość niewielkich drobinek została wykonana z biomasy. Przede wszystkim, do produkcji pelletu używa się ścinek drzewnych, trocin, pozostałości roślin oraz innych produktów rolniczych. Znajdziemy również pellety wykonane z określonej grupy surowców.

Zdecydowaną zaletą pelletu jest ich stosunek wartości opałowej do ceny. Najbardziej wydajne pellety osiągają wartość nawet 18 MJ/kg, a są przy tym często tańsze niż inne paliwa konkurencyjne. W rezultacie – z pelletu korzysta się zarówno w celu ogrzewania gospodarstw domowych, jak i wielkich budynków prywatnych lub użyteczności publicznej – szpitali, szkół, biurowców.

Ponadto, w czasie spalania pellet uwalnia minimalną ilość zanieczyszczeń. Wynika to z faktu, że w jego składzie nie znajdują się sztuczne, chemiczne dodatki – takie kleje lub lepiszcza. Pod wpływem spalania powstaje też minimalna ilość popiołu. Ilość składników wilgotnych wynosi natomiast mniej niż 10%, co czyni go bardzo skutecznym w produkcji ciepła paliwem.

„Pellet” pelletowi nierówny – czyli jak rozpoznać dobre paliwo

Pellet najczęściej kupujemy w składach opałowych. Paliwo to może występować zarówno w formie opakowanej, jak i sypkiej – kupowanej na wagę. Niestety, w obu przypadkach, możemy natrafić na nieuczciwych sprzedawców, którzy będą próbować sprzedać nam pellet podrabiany.

Jak zatem zabezpieczyć się przed niechcianym zakupem? Przede wszystkim, należy zwrócić uwagę na kilka najważniejszych parametrów. Do takich należą: zapach, kolor oraz konsystencja pelletu.

Zapach pelletu powinien być naturalny i przypominać zapach wydzielany przez słomę. W trakcie spalania naturalny pellet wydziela zapach typowy dla palonego drzewa. Jeśli odczuwamy inne, dodatkowe wonie, możemy podejrzewać, że w jego składzie znajdują się niepożądane odpady, kleje, lepiszcza lub substancje chemiczne.

Kolor pelletu to niezwykle istotne kryterium w ocenie jego jakości. Przede wszystkim – wszystkie granulaty powinny być tej samej barwy. Najczęściej – jest to jasny kolor słomkowy, lecz niekiedy może być nieco ciemniejszy. Niemniej – wszystkie nietypowe przebarwienia powinny budzić nasze wątpliwości.

Konsystencja pelletu powinna być możliwie jednolita. Granulki nie powinny być dłuższe niż 4 cm oraz szersze niż 1 cm. Ponadto, pellet nie powinien być dobrze sprasowany.

Osobom poszukującym zaufanych dostawców polecamy pellet Robin, możliwy do kupienia w internecie (na stronie: pellet-robin.pl). Z darmowej dostawy pelletu pochodzącego od tego dystrybutora korzystają między innymi mieszkańcy Rzeszowa i okolicy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here