Grzejnik

W polskim klimacie raczej trudno wyobrazić sobie mieszkanie bez kaloryferów. Ten niepozorny element wyposażenia jest bardzo ważny dla komfortu domowników, dlatego warto dobrze przygotować się do zakupów. Przed wizytą w sklepie stacjonarnym lub internetowym z pewnością należy zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Dowiedz się, jak kupować grzejniki, żeby później nie żałować.

Wymiary kaloryferów

Przygotowania do zakupów warto zacząć od ustalenia miejsca, w którym mają być zamontowane grzejniki. Następnie należy dokonać niezbędnych pomiarów, dzięki czemu będzie można zawęzić poszukiwania w sklepie Dudik do modeli w pewnym zakresie długości i szerokości. Zakupiony produkt można oczywiście zwrócić, jeśli będzie np. zbyt duży, jednak wiąże się to ze stratą czasu. Zaleca się także porządne przemyślenie grubości kaloryferów, ponieważ masywne modele mogą optycznie zmniejszyć pomieszczenie.

Moc grzejników

W pierwszej kolejności należy upewnić się, że parametry wybranych kaloryferów są zgodne z mocą instalacji grzewczej. Najważniejsze dane są jednak przeważnie podane w opisie oferty sklepów z grzejnikami, ponadto pracownicy powinni być w stanie pomóc w wybraniu sprzętu. Bardzo ważne jest oczywiście dopasowanie mocy do wielkości pomieszczenia. Należy przy tym uwzględnić także stratę ciepła związaną z temperaturą za oknem czy też stopniem ocieplenia budynku.

Rodzaj materiału

Nie bez znaczenia dla ogrzania pomieszczenia jest także materiał, z którego są wykonane grzejniki. Sporą popularnością cieszą się modele ze stali, które wyróżniają się wysokim poziomem mocy grzewczej, solidnością oraz estetycznym wyglądem. Z kolei kaloryfery aluminiowe są lekkie i bardzo uniwersalne w kwestii instalacji. Coraz rzadziej można spotkać grzejniki żeliwne, które mogą jednak okazać się dobrym pomysłem w przypadku starego budownictwa. Jest to związane z tym, że choć długo się nagrzewają, to jednocześnie powoli stygną, czyli długo utrzymują ciepło.

Względy praktyczne

Podczas projektowania mieszkania należy zastanowić się, czy wybrane dla grzejników miejsca nie będzie wiązać się z utrudnionym korzystaniem z danego pokoju. Jest to szczególnie istotne w przypadku mniejszych pomieszczeń. Ponadto warto poświęcić chwilę na wybór odpowiedniego kształtu kaloryfera. W łazience najlepszym rozwiązaniem mogą okazać się klasyczne żeberka, które umożliwiają zawieszenie na nich mokrego ręcznika. Grzejnik nie powinien również stanowić zagrożenia dla domowników.

Design grzejników

Tego aspektu zdecydowanie nie należy pomijać. Nowoczesny kaloryfer w pomieszczeniu urządzonym w stylu retro może zupełnie zrujnować aranżację. Z kolei odpowiedni model może nawet stać się główną ozdobą np. łazienki. Najlepszym przykładem są grzejniki dekoracyjne z oferty sklepu Dudik, w którym nie brakuje niebanalnych projektów na miarę XXI wieku. Ponadto wiele modeli można pomalować na zamówienie na wybrany odcień z palety RAL.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here