Projekty domów parterowych

0
2861

W historii polskiego budownictwa domy parterowe egzystowały zawsze, jednak od lat 60 większą popularnością zaczęły cieszyć się duże budynki z jednym lub nawet z dwoma piętrami. Rodziny często decydowały się również na podpiwniczenie i wykonanie użytkowego poddasza z myślą o dorastających dzieciach. Niestety, nie zawsze życie pokrywa się z planami i dziś widzimy, że wiele naprawdę dużych budynków stoi po części niezamieszkanych. Młode pokolenie coraz częściej interesuje się i inwestuje w niewielkie domy parterowe. Komu szczególnie może się podobać ta opcja? Jakie zalety posiadają domy parterowe?

Przed podjęciem decyzji wyboru projektu domu

Ponieważ dom parterowy wszystkie pomieszczenia musi zmieścić na jednej kondygnacji, należy dostosować jego metraż do wielkości działki i wziąć pod uwagę wyższe nakłady finansowe na fundamenty. Spadną za to inne koszty, takie jak montowanie schodów czy okien dachowych.

Projekt domu parterowego

Dom parterowy to idealna opcja dla wszystkich miłośników przyrody. Ponieważ każde pomieszczenie znajduje się na parterze, łatwo je połączyć z tarasem czy nawet bezpośrednim wyjściem do ogrodu. Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami działki otoczonej zielenią i odizolowanej od bliskiego sąsiedztwa, możemy pozwolić sobie nawet na przeszklenie części ściany. Pozwoli to cieszyć się bliskością przyrody o każdej porze roku, ale wymaga dobrego zaaranżowania posesji i dbania o nią. Duże okna lub przeszklenia dodatkowo bardzo powiększają pomieszczenie i zapewniają jego optymalne doświetlenie.

Bezpieczeństwo

Osoby posiadające małe dzieci także powinny wziąć pod uwagę budowę domu parterowego. Ponieważ taki projekt nie zakłada montowania schodów, nie ma tak dużego ryzyka wypadków i poważnych kontuzji. Jak wynika z badań, dzieci najwięcej urazów nabawiają się właśnie w domu przez poślizgnięcie czy potknięcie o stopień.

Podobnymi względami mogą się kierować osoby starsze, szczególnie te, które już w momencie wyboru projektu zmagają się z jakimiś dolegliwościami. Łatwy dostęp do każdego pomieszczenia i brak uciążliwych schodów zapewni komfort i bezpieczeństwo domownikom w podeszłym wieku. Natomiast osoby niepełnosprawne, poruszające się na wózku inwalidzkim, z tych właśnie względów mogą uznać dom parterowy za jedyną słuszną opcję.

Umiejętne rozplanowanie projektu domu parterowego

Parterowy dom jednorodzinny wcale nie musi być mały. Nawet najmniejsze projekty przewyższają powierzchnią duże mieszkanie w bloku i stanowią świetną alternatywę także dla większej rodziny. Warto jednak w swojej decyzji uwzględnić wszystkich użytkowników i ich potrzeby. Dobrze jest, gdy dorastające dzieci nie muszą mieć wspólnego pokoju. Oddzielne strefy dla każdego mieszkańca sprzyjają nauce, pracy (jeśli jest wykonywana z domu) i gwarantują lepsze wzajemne relacje.

Uwagi przy wyborze projektu domu

Choć zalet domu parterowego jest tak wiele, przy swoim wyborze musimy pamiętać, że wąska działka nie pozwoli nam na wybudowanie niskiego i jednocześnie dobrze rozplanowanego budynku. Czasami niemożliwa jest też budowa takiego domu ze względu na miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oraz niedopasowanie do sąsiadujących budynków. Domy parterowe najlepiej wyglądają bowiem, kiedy w okolicy jest ich więcej.

Źródło: https://wybieramprojekt.pl/szukam-projektu-domu-jednorodzinnego,parterowego/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here